Altını Altın Yapan Bir Bakteriymiş...

Altını Altın Yapan Bir Bakteriymiş...

Tarih boyunca akla hayale gelmedik yöntemlerle metalleri altına çevirmeye çalışarak bilimin temellerini atan simyacılar,bir metali altına bir bakterinin çevirmiş olabileceğini bilseler ne düşünürlerdi? İşte size şaka gibi bir haber:

Bilimadamları altın içerikli eriyiklerin bir bakteri sayesinde metalik altın parçacıklarına dönüştüğünü keşfettiklerini açıkladı.

Proceedings of the National Academy of Science dergisinde, "Cupriavidus metallidurans" bakterisi, altının mineralleşme katalizörü olarak açıklanıyor. Söz konusu bakteri bir çekirdeği metalik altına dönüşmesi için uyararak, altın iyonlarını zehirden arındırıyor. Böylece altın tanecikleri büyümeye başlıyor, diyor araştırmaya katılan Alman bilim adamı Dietrich Nies.

Aslında mikropların altının üzerinde bir biyofilm şeklinde büyüdüğü daha önceleri de biliniyordu ama işlevleri araştırılmamıştı. Adelaide Üniversitesi’nden Frank Reith yönetiminde çalışan araştırmacılar şimdi C.metallidurans mikrobunun bir altın eriyiğindeki etkisini inceledi. Altın kompleksleri zehirlidir ve C.metallidurans bakterisinde oksidatif strese neden oluyorlar. Bakteri bu tehdide altın iyonlarını metalik altına indirgeyerek tepki veriyor. Bu süreci, senkrotron ışıma, foton ışık kaynağı ve moleküler bakteriyel tekniği gibi yöntemleri bir araya getirerek görünür kılan bilim insanları, bakteri sanki altının oluşumu için gerekliymiş gibi görünüyor diyor. Ayrıca aynı etkinin gümüş ve bakırın oluşumunda da işlediği düşünülmekte.

(Cumhuriyet)

[TB] Benzer konular

MiM

Admin
Yönetici
Membership
Ynt: Altını Altın Yapan Bir Bakteriymiş...

liprade' Alıntı:
liprade, "irticacılar bizden haber çalıyor" diye yargıtayda dava açabilir bu fosiller, haberin olsun.
nasıl olsa orada kazanacakları kesin!
ayağını denk al abisi, ona göre... :D

Altını altın yapan bakteriden çok haberin kaynağına şaştım desem azcık abartı... Ama hakkaten de şaşırdım, bunlar bilimsel yayın yapar mıydı..?

Bu haberler halka mal olmuşsa biz de Ha(l)kk'tanız ne olmuş yani... Arkamız sağlam evelallah...

T

TakeOne

Guest
Türkçe konuş, Türkçe yaz, Türkçe düşün... :)

Ehemniyetle, dikkat edilmesi gerekilen bir konu. ALLAH razı olsun.

MiM

Admin
Yönetici
Membership

TakeOne' Alıntı:
Ehemniyetle, dikkat edilmesi gerekilen bir konu. ALLAH razı olsun.
sevgili ümit, galiba benim imzayı görüp, konuyu karıştırdın mı yoksa abim! :D
zira bu konu altının yapısıyla ilgiliydi!!! :D

T

TakeOne

Guest

Ben senin imzana kitlenmişim demek ki abicim... :) Bu sıralar kafam biraz dağınık ondandır.

B

Bevadih

Guest

Haber ilginçti hakikaten ...teşekkürler Liprade...

TakeOne ..kafa karışıklığında bir an önce son bulsun inşallah
...:)