Allah Evrenin Her Köşesini Güzelliklerle Donatmıştır

  • Konbuyu başlatan Edeb
  • Başlangıç tarihi
E

Edeb

Guest
.
Allah Evrenin Her Köşesini Güzelliklerle Donatmıştır

Sonsuz ilim ve kudret sahibi olan Yüce Allah insanları, güzelliğe sevk eden bu isteklerine kolayca ulaşabilmeleri ve zevk alabilmeleri için tüm evrenin her köşesini Cemil (güzel), Musavvir (tasvir eden, şekil ve suret veren), Sani (Sanatçı) ve Bedi (örneksiz yaratan) isimlerinin tecellileri olarak yaratmıştır. Örneğin;

* Güneş'in doğuşunda gökyüzünde oluşan görsel şölen niteliğindeki muhteşem manzarada Allah'ın Sani isminin tecellilerini seyrederiz. Bir kelebeğin kanatlarındaki kusursuz simetriyi fark ettiğimizde Allah'ın Musavvir yani tasvir eden, şekil veren isminin tecellisini görürüz.

* İhtişam ve kudretindeki güzellikle kainatın, galaksilerin, gezegenlerin, canlıların, hatta tek bir hücrenin olmadığı bir zamanda, dilemesi ve 'OL' demesiyle atomlardan, moleküllerden, hücrelerden, canlılardan, gezegenlerden, yıldızlardan, galaksilerden oluşan, gözün kavrayış gücünün yetersiz kaldığı sonsuz bir alemi düşündüğümüzde Allah'ın Bedi; örneksizce yaratan isminin tecellisine hayran oluruz.

* Çok güzel bir insan yüzü gördüğümüzde; teninin, gözlerinin güzelliği; yüzündeki simetrinin mükemmelliği karşısında içimizde bir aydınlık ve ferahlık hissettiğimizde Allah'ın Cemil; güzel olan isminin bir tecellisini sevmiş ve beğenmiş oluruz.

* Çok kısa bir süre gözlemlenebildiği halde gökkuşağındaki eşsiz renk şöleni de, yıllarca aynı yerden akan bir şelalenin oluşturduğu harika görüntü de bütün görenleri Allah'ın sonsuz ilmine hayran bırakmaktadır.İnsan da Allah'ın eşsiz sanatının tecellilerinden biri olarak güzel bir surette yaratılmıştır. Nitekim, Allah Tin Suresi'nin 4. ayetinde “Doğrusu, Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.” buyurarak Cemil isminin insanın üzerindeki tecellisine dikkat çekmiştir.

İnsan, "…Bizden kendilerine güzellik geçmiş bulunanlar…" (Enbiya Suresi, 101) ayetiyle bildirildiği üzere Allah'ın ruhundan üfleyerek yarattığı bir varlıktır. Güzelliği arayan her insan farkında olmasa da aslında Allah'ın eşsiz sanatından, kudretinden, ilminden, güzelliğinden ruhuna zevk veren bir parçayı arıyor demektir. Güzellikten alınan zevk de Hz. Muhammed (sav)'in “Allah güzeldir ve güzeli sever” (Tirmizi, edeb 41) hadisinden anladığımız üzere Allah'ın bu özelliğinin kulunun üzerindeki tecellisidir. Allah güzeli sever, O'nun ruhunu taşıyan kulları da güzeli severler.
 

[TB] Benzer konular

Üst