ALLAH (c.c.) niçin görünmez???

  • Konbuyu başlatan SeLMa
  • Başlangıç tarihi
S

SeLMa

Guest
“Süphe yok ki gökLerde ve yerde mü'minler için (Allah'ın varlığına dair) deLiLLer vardır.” (Casiye:3)

Resim...............Ressam
Aslı..................Yaratan


Nasıl bir resim gördüğünüz zaman o resmi yapan bir ressam oldugunu kabul edersek kâinattaki resimlere de bakacak olursak kâinattaki varlıkları da bir yaratanın oldugunu kabul etmemiz gerekir.


Kâinattaki varlıklara (resimlere) bir bakalım:

Dünyamız güneşin etrafında dönmektedir. Eğer dünyamız güneşe biraz daha yakın dönseydi yanacaktı.
Biraz daha uzak dönseydi donacaktı.
Dünyamızı tam dengede döndüren kimdir? Bazen ufacık füzelere ,uçaklara dahi hakim olamazken o akıl almaz hız ve büyüklükteki yüz milyonlarca kütlenin (gezegen,yıldız,nebula... ) en ufak bir hata dahi yapılmadan gezdirilmesine neden olan kimdir?

Parçalanan, yaşlanan, gezegenler, çürüyen bitki hayvan ve insanlar ile her yer (gökyüzü, yeryüzü) çöp pislik olacağına, bir düzen içinde çöpleri temizlik görevlilerine (kara delik, böcek, kurt,solucanlara... ) toplatan kimdir?

Atmosferdeki su, karbondioksit, oksijen ve azotun devredilmesindeki ahengi, nizam ve intizami bildigimiz için, yagmur yerine “kezzap” adını verdigimiz nitrik asitin yağabileceği aklımıza dahi gelmez, degil mi?

Oysa ki, atmosferin % 80'ini teşkil eden azot gazı, yıldırım ve şimşeklerin tesiri altında oksijenle birleşir. Bu oksitlenme sonucunda, nitratların meydana gelmesine yarayan azot oksitleri teşekkül eder. Yani ilmen, havadaki her elektriklenmede, nitrik asit yağmurunun meydana gelmesi için bütün şartlar hazırdır....

Ancak şimşek çaktığında , damla damla merhamet ve rahmet yağar. Ve bize haddimizden fazla değer veren yüce kudrete bütün mahlûkat sükreder.

Üzerimize her an kezzap yagabilmesinin mümkün oldugunu bilen kimya âlimi Prof. Dr. Arthur Macomb bu konuda sunlari söyler:

“Ne zaman şimşek çakıp gök gürlese, semâdan yağmur yerine nitrik asit yağacak diye soluğum kesilir, rengim kaçar, sığınacak bir yer ararım. Çünkü havada nitrik asit teşekkülü için bütün şartlar hazırdır.”

H2 + O = su ( söndürücü )
H (Hidrojen) yanıcı O (Oksijen) yakıcı

Yanıcı ve yakıcı iki madde bir araya gelince yangına neden olacağına tam tersine , söndürücü olmaktadır.Bunu ayarlayan kimdir?Diş doktoru yıllarca okuyup makineler yardımı ile takma dişler yapmaktadır. Bu dişler kırılsa bize haber veremez.

Fakat binlerce senedir ağzımızdaki dişler çürümeye baıladığı an alarm sistemi (sinir sistemi) ile bize haber vermektedir. Takma dişi doktor yapabiliyorsa çok daha ileri teknolojiye sahip ağzımızdaki dişleri yapan kimdir?

Ağzımızdaki dişlerin sıralanısı: 32122123 = üst çene
32122123 = alt çene

Dişlerimizi böyle simetrik olarak dizen kimdir?Gazete yaprakları ile aynı kalınlıkta olan ağaç yaprakları fabrika gibidir. Oksijeni alır, karbondioksit verir, içinde damarlar vardır, içinde yeşil renk veren klorofil maddesi vardır .

Yaprağı “ oksijen fabrikası” şeklinde yaratan kimdir?İnsanlar henüz ot ve suyla çalışan karşılığında süt veren bir fabrika yapamamışlardır. Fakat milyonlarca senedir milyarlarca, çoğalan, yürüyen, büyüyen, duvarlarından (derisinden) faydalanılan, makinelerden (etlerinden) yemek yapılan sadece ot ve su karşılığında bize süt veren fabrikaları yaratan kimdir?

İnsanlar, Cenâb-ı Hakk'ın yarattığı odundan ancak tahta, tahtadan masa ve sandalye gibi seyler yapabilmektedir. O Kadîr-i Mutlak ise odundan meyve yapıyor, yaprak ve çiçek çıkarıyor. Demek ki iş odunda değil, ustadır.
Bir iplik fabrikasi düşünelim; irili, ufaklı, yürüyen, çoğalan, incecik fakat çok sağlam iplikler üreten bir fabrika. Insanlar nokta büyüklügünde böyle fabrikalar yapamamışlardır. Fakat binlerce çeşidiyle milyonlarca, bir yaratıcı tarafından yaratılmıştır ; ipek böceği , örümcek!... O , kimdir?


Yağmur gökyüzünden tane tane yagmaktadır, damlacıklar birleşip sel olarak yağmamaktadır. Buna engel olan kimdir? Her yıl yağan kar tanecikleri milyonlarcasını her seferinde her biri ayri ayri desenlerle gökyüzünden bize yollayan, gökyüzünde birleştirip çığ olarak göndermeyen kimdir?
Uzayın akıl almaz derinlikleri içinde günesimiz gibi 200 milyar günesi ihtiva eden Samanyolu Galaksisi'nde yaşıyoruz. Samanyolu ise, varlığı kanıtlanabilen en az 300 milyar galaksiden sadece bir tanesidir. Bu dev evreni düzen ve uyum içinde yaratan , yaşatan kimdir?“Dünyada hiçbir delil kalmasa bile, bir mikrobun hayati bana Allah'i ispat etmeye yeter. “ LUIS PASTEAUP

ALLAH (C.C) NİÇİN GÖRÜNMEZ

Eger Allah görünseydi imtihan diye bir şey kalmazdı.

Allah görülmeyecek ki o görülmeyen Allah'ı bulan insan mükâfat ( cennet ) kazanabilsin. Ayrıca daha Allah'ın yarattıklarını görememekteyiz:
Küçük seyleri göremeyiz : Mikrop ,atom , hücre....
Büyük seyleri (-n tamamını ) göremeyiz: dünya, ay, okyanus...vs...

Özelliği görünmez olanları göremeyiz: Rüzgar, ısınlar

(alfa, beta, gama, ultraviyole, kızıl ötesi... ) ses-radyo dalgaları, akıl, üzüntü, sevinç, elektrik...Bizim görme oranımız 1.000.000/3.5'tur. Yani çevremizde var olan 1000.000 varlığın sadece 3,5 unu görebiliyoruz...

O halde bizler daha Allah'in yarattıklarını göremiyoruz.
Görülmeyen seyleri yaratan Allah'i hiç göremeyiz.
 

[TB] Benzer konular

D

DAMRAM

Guest
Ynt: ALLAH (c.c.) niçin görünmez???

görülmeyecek ki o görülmeyen Allah'ı bulan insan mükâfat ( cennet ) kazanabilsin. Ayrıca daha Allah'ın yarattıklarını görememekteyiz:
Küçük seyleri göremeyiz : Mikrop ,atom , hücre....
Büyük seyleri (-n tamamını ) göremeyiz: dünya, ay, okyanus... nemegıne saglık CANIM SAGOLASAN
 
M

mustafabaþaran

Guest
Ynt: ALLAH (c.c.) niçin görünmez???

allah c.c. eserleriyle görülür.ama bizzat görmek dünya gözüyle mümkün değildir.çünkü bu gözler ona müsayit değildir.cennetde bizzat görülecektir.
 
S

serdengecti

Guest
Ynt: ALLAH (c.c.) niçin görünmez???

bir ALLAH dostunun sözü var bu meseleyi açıklayan.

derki: ALLAH zuhurunun şiddetinden görünmez.
 
H

-hatice-

Guest
Ynt: ALLAH (c.c.) niçin görünmez???

1- ALLAH niçin görünsün? Görünsün sen ona inanasın, görünsün kabul edesin değil mi? Görünene iman etmenin an­lamı nedir? Önemli olan görünmeyene inanmaktır. Görünene iman etmek, hayvanların da yapabileceği bir iştir. Gördüğüne inanmışsın, böyle iman neye yarar ki? 2. ALLAH görünsün, yine dersen eğer sana şu söylenir; iman illa gözle mi olur? İman il­la bakmakla mı olur? Aklın yerine gözü mü koyuyorsun? Kal­bin yerine bakışları mı seriyorsun? Göz mü önemli yoksa kalp ve akıl mı? Halbuki iman konusu, kalp ve aklın işidir. Göz iman edemez ki! İman, tasdik ve onaylamaktır. Gözle alakası bine nazaran bir gibidir.

2- Görünsün, tamam görünsün. Yani Hakim olan ALLAH, kainatın içine girecek ve biz mahkumların yanında olacak. Hakimin, mahkumların arasında olduğunu kim görmüş sen göreceksin? Padişahın piyade askerlerle yaşadığına kim şahit olmuş sen şahit olasın?

3- Görünsün, senin o azgın nefsin tatmin olsun diye görünsün. Nede değerli bir duyunu tatmin ediyorsun. Ne de hoş bir dava peşindesin. Başka değil de nefis davası, nefis için görmek davası, nefsi tatmin davası. Doyuracak akıl ve kalbin varken iş nefsi doyurmaya mı sıra geldi? Doyan bir nefsi kim görmüş?

4- Tamam, görünsün. Sen bir sınav/ imtihandasın. Ve sınavda; "Hey! Bana cevapları gösterin." diye bir de bağırıyorsun. Cevaplan verilen bir sınav, nerde görül­müş? Böyle olan bir sınavın sonucu ne kadar değerlidir. Bu sınavın cevabı ALLAH değil mi? ALLAH kendini gos-terecekse niçin bu sınavı yapıyor? Sınavda cevapları alan bir insan nasıl "ben bir sınavdayım" diyebilir? Bu sınavın sonucu acaba ne kadar değerlidir? Sınav sorularının cevaplarını veren bir öğretmen, acaba çocuklara iyilik mi ediyor yoksa kötülük mü?

5- Görünsün. Öyle ya görünsün. Sınav da ne diyorsun. Dünya başıboşlar diyarı mı? Ne kadar değerli fikirler peşindesin. Kendini sınavda, imtihanda hissetmeyen; hayvan, ot ve taştır. Kendini onlardan mı onların cinsin­den mi sanıyorsun? Sınavdasın dedik sana, hala an­lamıyor musun? Sınav insanlar içindir. Hayvan ve otlara sınav yapılamaz. Yapılmadığı için onların değeri azdır. Sen değerlisin, hayvan değilsin! Gerçi azgm nefsin EVET der, ama dese bile sen o değilsin. Kendini şahin sanan kar­ga, sandı diye şahin mi oldu? "Ben sınav mınav tanımam" desen de demesen de sen imtihandasın!

6- İlla da göreceğim diyorsun. Senin gözlerin her şeyi görüyor mu ki ALLAH'ı da göresin? Sen cevap ver?

7- Tamam. Ama bil ki bir şeyin görünmesi için bizim gözlerimizin görme eşiği ve frekansları arasına girmesi lazım. Yani biz ne çok küçük frekansları ne de çok büyük frekansları görebiliriz. Ancak bir orta ve küçük mıntıkada görmemiz mümkündür. Bizim frekanslarımız düşük. Sen teleskoptan da daha iyi bir görme istiyorsun. istemesen de sen busun, sen her şeyi göremezsin ve göremeyeceksin, sen maddesin.

8- Acaba kainatları da mı gezdin? Süper novalan mı dolaştın? ^800 milyon galaksinin tümünü mü gezdin? Dolaştın da mı görmedin? Gezdin de mi şahit olmadın. Yani çok mu araştırdın?

9- Sen 25 saniye güneşe bakamazken, hatta kör olacak­ken o güçsüz ve basit gözlerin, tüm kainatın rabbini göre­cek, öyle mİ? Sen karıncadan bir ton yük yüklenmesini bekliyorsun. Senin gözlerin o yükü taşımaz, bunu benden iyi biliyorsun. Hz. Musa'nın göremediğini sen mi göreceksin? Dağların dayanamadığı yüke (ALLAH'ı görme yüküne) sen ve senin gözlerin mi dayanacak? Nitekim Hz. Musa'nın da dağı dayanamamıştı, un ufak olmuştu.

10- Bir şeyin görünmesi için onun zıddı olmalı. Yani beyazı, ancak siyahı gördüğünde anlar ve görürsün. Karanlıklar içinde yıldızların görünmesi, ancak renklerin­den, zıtlıklarından Ötürüdür. Onlar da siyah olsalardı, hiç yıldızlar görünür müydü? Alİah da böyledir. Zıddı yok ki görünsün, rakibi yok ki kıyaslıyasm, rengi yok ki renkli gözlerin onu müşahede etsin.

11- Resmin içinde ressamı gören olmuş mu? Ressam, resmin içine sığar mı? "Resmin içine portresini koysun" dersen O da olmaz. Cansız portre neye yarar? O cansız değil ki cansız portresini oraya koysun.

12- Alİah senin gördüğün varlıklardan değildir. Sen et­raftaki varlıklara benzeyen bir ilah düşünüyorsun. Oysa etrafta görünen hiçbir şey ilah olmaya layık değildir. Ben­zersiz olan bir varlık sana görünürse onun çevrendeki varlıklara ya da başka varlıklara benzemesi gerekir. Oysa biz dedik ya O benzersizdir.

13- Hz. Ali, bak ne diyor: "ALLAH, •vatlığının zuhuru­nun şiddetinden görünmez." Demek ki o güneş gibidir. Işığı var, yarattıkları var. O güneş gibidir ışığına dayanamazsın. O hava gibi her yerde, ama sen göremez­sin. O ilim, ama sen ilmi eline alamazsın. O rahmet hazi­nesi, rahmet hazineleri para hazinelerine benzemez. Rah­met görünmez. Rahmet sadece sezilir, sadece bilinir.

14- ALLAH sondur. Sonun başlangıcıdır. Dünyada onu görmekle sen, mahsul istiyorsun, ilkbaharda buğday biç­mek istiyorsun, oysa mahsul ahirettir. Dünyada bu tip is­tekler gerçekçi olamaz. Gerçek mahsul ALLAH'tır. Dünya da mahsul biçme yeri değildir. Ekmek yeme ve şerbet iç­me mekanı hiç değildir.

15- ALLAH'ı yanlış yerde arıyoruz. Cisim olsaydı bura­da aramaya hakkımız vardı. Sen onu bulmak istiyorsan kalbinde ara. Hem orası kainattan daha geniştir. Ancak orası onu alabilir. Çevre dardır. Dar çevrede uçsuz bucak­sız ALLAH olmaz.

16- Dikkat etmişsen en üstün varlıklar görünmeyenler­dir. Akıl, ruh, sevgi ve daha nice en önemli şey görünmez. Hem bunlar maddeden daha kıymetlidir. Bu varlıklar görünmez, çünkü onlar enerjidir, onlar ışıktır ve onlar nurdur. ALLAH ise en yüce olandır. Önemliler görünmüyor­sa en önemli: olan ALLAH nasıl görünsün? Sözün anlamını artık sen tamamlarsın.

17- Sen görünmemeyi bir suç sanıyorsun. Oysa görün­memek suÇ değildir. İsteyen için, bir haktır. ALLAH görün­müyorsa demek ki istememiştir. Hem ALLAH görünmek zorunda da değildir. Hak görünmemek fstiyorsa bundan doğal bir hak var mıdır?

18- Bil ki ilim artmada, yeni canlılar ve olgular bulun­mada ve arayış devam etmede. Biz insanlar, sonsuz bil­giye ulaştık da mı göremedik? Her şeyi bildik de mi onu kavrayamadık?
 
Üst