Allah'ın (C.C) Rahmeti

...Tefekkür...

Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...
Allah (cc)`ın Rahmeti_(Hadis)
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah`ın yüz rahmeti var. Bunlardan biriyle mahlukat kendi aralarında birbirlerine merhamet gösterirler. Doksandokuz rahmet de Kıyamet günü içindir."


RAHMET BÖLÜMÜ
Konu-Allah (cc)`ın Rahmeti
Ravi-Ebu Hüreyre
Hadis-Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah celle şanühu mahlukatın olmasına hükmettiği zaman -Müslim`in rivayetinde: "Allah mahlukatı yarattığı zaman"- yanında bulunan, Arş`ın gerisindeki bir kitaba şunu yazdı: "Muhakkak ki rahmetim gazabıma galebe çalmıştır." (Buhari`nin bir diğer rivayetinde: "Rahmetim gazabıma galebe çaldı" denmiştir. Buhari ve Müslim`in bir rivayetlerinde: "(Rahmetim) gazabımı geçti" denmiştir.)
HadisNo-1982

RAHMET BÖLÜMÜ
Konu-Allah (cc)`ın Rahmeti
Ravi-Ebu Hüreyre
Hadis-Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah rahmeti yüz parçaya böldü. Bundan doksandokuz parçayı kendine ayırdı. Yer yüzüne geri kalan bir cüzü indirdi. (Bunu da -cin, insan ve hayvan- mahlukatı arasında taksim etti.) Bu tek cüzden nasibine düşen pay sebebiyledir ki mahlukat birbirlerine karşı merhametli davranır. At, (hayvan) yavrusuna basmamak endişesiyle ayağını bu sayede kaldırır."
HadisNo-1983

RAHMET BÖLÜMÜ
Konu-Allah (cc)`ın Rahmeti
Ravi-Selmanu`l-Farisi
Hadis-Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah`ın yüz rahmeti var. Bunlardan biriyle mahlukat kendi aralarında birbirlerine merhamet gösterirler. Doksandokuz rahmet de Kıyamet günü içindir."
HadisNo-1984

RAHMET BÖLÜMÜ
Konu -Allah (cc)`ın Rahmeti
Ravi-Ömer İbnu`l-Hattab
Hadis-Resulullah (sav)`a bir grup esir getirilmişti. İçlerinde bir kadın vardı, göğüsleri sütle dolu idi. Bu kadın (sağa sola) koşuyor, esirler arasında bir çocuk bulduğu zaman onu yakalayıp kucaklıyor, göğsüne bastırıyor ve emziriyordu. (Dikkatleri çeken bu manzara karşısında), aleyhissalatu vesselam: "Bu kadının, çocuğunu ateşe atacağına kanaatiniz olur mu?" dedi. Bizler: "Hayır!" diye cevap verince: "(Bilin ki), Allah`ın kullarına olan rahmeti, bu kadının çocuğuna olan şefkatinden fazladır" buyurdu.
HadisNo-1986

Kütübü_Sitte_
 

[TB] Benzer konular

Üst