Ak süt muhalefetin kirini ortaya çıkardı

• Konbuyu başlatan hamza
  • Başlangıç tarihi
H

hamza

Guest
Ak süt muhalefetin kirini ortaya çıkardı

FAZLI ŞAHAN / TRABZONBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Pelitli Hayri Gür Spor Salonu'nda gerçekleştirilen 4. Trabzon İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, okul sütü projesiyle ilgili son günlerde bazı spekülasyonlar yapıldığını söyledi.
'Biz özümüzle, sözümüzle aynıyız. İçi başka dışı başka değil. Çarkçılığı bilmeyiz; o işten de pek anlamayız' diyen Erdoğan, 7 milyon 200 bin çocuğa süt dağıtıldığını, süte alerjisi olan bazı çocukların rahatsızlandığını söyledi. Erdoğan, 'Fakat bu süreçte anamuhalefet partisi olsun, diğerleri olsun hop oturup hop kalktılar. Konuyu bildiklerinden, konuya hakim olduklarından değil. Bu sütlerle ilgili bir test yapsalar bunu araştırsalar, olayın çok daha farklı olduğunu göreceklerdi' diye konuştu. Erdoğan, 'Çocukların içtiği sütü istismar edecek kadar, böyle hassas konuda dahi istismar siyaseti yürütecek kadar sorumsuz bir siyaset var' ifadelerini kullandı. Her gün 32 bin 600 okulda, 7 milyon 200 bin paket sütün öğrencilere ulaştırıldığını belirten Erdoğan, 'Bu, süt tozu değil ha sütten bahsediyorum. Süt tozu tarihte kaldı. Süt tozunu biz içtik ama biz çocuklarımıza süt tozu dağıtmıyoruz' dedi.
BU PROJEYİ UYGULAYACAÄžIZ
Uygulamayı çocukların süt içmesi için yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, 'Süte hasret yavrularımız var. Gelişme çağında, en hassas çağlarında çocuklarımızın büyümesine katkı sağlamak için yapıyoruz' diye konuştu. Erdoğan, 'Biz bu projeyi uygulayacağız. Her yıl ne olursa olsun 7, 8 milyon yavrumuza o sütü vereceğiz' dedi. Projenin Hükümet'e maliyetinin 600 milyon TL civarında olduğuna dikkati çeken Erdoğan, 'Yolsuzlukların olduğu bir hükümet bunları yapamaz ve bunları Kılıçdaroğlu'nun kafası almaz. Sen hesap uzmanı olabilirsin ama sağlıkçı değilsin, tıp doktoru değilsin' şeklinde konuştu.
TEK BİR ZEHİRLENME YOK
Süt dağıtımı sonrasında bazı çocuklarda 'rahatsızlık' meydana geldiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: 'Dikkat edin zehirlenme demiyorum, rahatsızlık diyorum. Olaya anında müdahale ettik. Tıbbi, bilimsel araştırmaları, analizleri incelemeye aldık. Sağlık Bakanlığı'nın yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tüm illerden alınan süt örneklerini inceledi. Fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapıldı. Bilimsel raporda yer alan ifade şu şekilde: 'Bugüne kadar örneklerin hiçbirinde hastalık yapıcı mikroorganizma ya da bakteri toksinine rastlanılmamıştır. Hastaneye başvuran çocuklarla ilgili olarak mevcut veriler, gıda zehirlenmesini düşündürmemektedir. Mevcut veriler ışığında uygulamanın kesintiye uğratılmasını veya durdurulmasını gerektirecek bir durum tespit edilmemiştir."
GÖNÃœL RAHATLIÄžIYLA İÇSİNLER
Başbakan Erdoğan, "Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. 81 vilayette her gün dağıtılan 7 milyon 200 bin paket sütte gıda zehirlenmesine yol açacak tek bir paket süte rastlanılmış değildir. Hassasiyeti olmayan her çocuğumuz dağıttığımız sütü rahatlıkla içebilir ve içsin. Öğretmenlerimiz, velilerimiz eğer çocuklarının süte hassasiyeti yoksa gönül rahatlığı içinde dağıttığımız sütü içsinler. Süt aktır. AK Parti de oradan geliyor zaten. Süt temizdir. Süt üzerindeki, içindeki en küçük pisliği gösterecek kadar dahi beyazdır. Türkiye'de muhalefet çocuklara süt dağıtımını bile istismar edebilecek kadar çirkinleşmiş ama o ak süt, o temiz süt, o beyaz süt muhalefetin kirini apaçık ortaya koymuştur' dedi.
Türkeş'in 9 Işık kitabını aç oku
MHP'nin koalisyon ortağı olduğu Nisan 2002 tarihinde, DSP, MHP, ANAP hükümetinin İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır'da öğrencilere süt dağıtma uygulaması başlattığını ve sadece 4 ildeki uygulamada 505 öğrencinin rahatsızlandığını hatırlatan Erdoğan, "Tarım Bakanı, Sağlık Bakanı MHP'li, bunun zehirlenme olmadığını ifade ediyorlar. Bu tutarsızlığı nedeniyle Sayın Bahçeli'yi bu konuda hiç ama hiç ciddiye almıyorum, sadece bir tavsiyede bulunuyorum; kılavuzlarını iyi seç. Başkanlık sistemiyle ilgili, yarı başkanlık sistemiyle ilgili ben bir tartışma başlatılmasını istedim. Hemen hop oturup, hop kalktılar. Merhum Alparslan Türkeş'in 9 Işık kitabını aç, orada başkanlık sistemine ihtiyacımızın olduğunu ifade ediyor, bunun da ötesinde 'bu milletin tarihi bununla güç kazanmıştır' diyor. Bunu söylüyor, sen bunları okumadın mı? Okumuş olsan bu gafı yapmazsın.'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da Bahçeli kadar ciddiye almanın mümkün olmadığını ifade eden Erdoğan, 'Ama kendisine teşekkür ediyorum. Süt konusunu istismar etmeye çalışırken nasıl tutarsız bir insan olduğunu, tekrar millete ispat ettiği için kendisine teşekkür ediyorum. Nasıl boğazına kadar çamura battığını bize gösterdiği için kendisine teşekkür ediyorum' diye konuştu.
ANTALYA BELEDİYESİ CHP'DE Mİ?
Erdoğan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın 2009 seçimleri öncesinde 100 binden fazla öğrenciye süt dağıtımı yapacaklarını vaat ettiğini anımsatarak, 'Aradan 3 yıl geçti sadece 30 bin öğrenciye süt dağıtabilir noktaya geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi halen CHP'de mi bilmiyorum. Bu aralar çok kavga ediyorlar, her an bir şey olabilir ama eğer CHP'deyse, CHP Genel Başkanı arayabiliyorsa, Antalya'daki başkanını arasın, sorabiliyorsa bu fiyaskonun hesabını sorsun. '100 bin' dedin niçin '30 bindesin' desin' dedi.
Ovit'le Karadeniz Anadolu'ya bağlanacak
Başbakan Erdoğan, Karadeniz Sahil Yolu'yla Trabzon'u dünyaya bağladıklarını, yarın da Ovit Tüneli'nin temel atma törenini gerçekleştirerek çok büyük bir projeyi Türkiye'ye kazandıracaklarını söyledi. Erdoğan, "Ovit Tüneli çok büyük bir proje. Bu tünel Türkiye'nin en uzun, dünyanın da sayılı tünellerinden biri olacak. Tabii bu tünelle Erzurum'u ne yapacağız? Denize bağlamış olacağız, Trabzon, Erzurum arası kısalacak, 2015 yılında inşallah bu büyük projeyi tamamlamış olacağız. Ovit, kar-kış geçit vermiyordu. Bu tünelle birlikte kışın da yollar açık olacak'" diye konuştu.
AKYAZI UEFA STANDARDINDA
Konuşmasında Avni Aker stadının artık Trabzon'a yetmediğini de vurgulayan Erdoğan, "Akyazı projesiyle UEFA standartlarında dev bir stadı inşaa ediyoruz ve orası bir konsept haline gelecek her şeyiyle. Yıllarca Trabzonumuz'da bir kapalı spor salonu yoktu, şimdi modern şu kapalı spor salonunu Trabzon'a hangi iktidar kazandırdı? AK Parti iktidarı kazandırdı' diye konuştu.
BÃœYÃœKŞEHİR MÃœJDESİ
Başbakan Erdoğan, 12 Haziran seçimleri öncesinde söz verdikleri gibi Trabzon'u yakında büyükşehir statüsüne alacakları müjdesini de verdi. Erdoğan, "Hazırlıklar tamam. İnşallah gelecek yerel seçimlere Trabzon büyükşehir olarak girecek' diye konuştu.
YAYIN TARİHİ: 12.05.2012
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı haberin tüm hakları Diyalog Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Source: Ak süt muhalefetin kirini ortaya çıkardı

[TB] Benzer konular