Ahireti Hatırlatan Dostlarım

  • Konbuyu başlatan namütenahi
  • Başlangıç tarihi
N

namütenahi

Guest
Ahireti Hatırlatan DostlarımGelişinizi fark ettiğim ilk gün sizinle tanışacaktım. Fakat hayatın debdebeli akışında bu mümkün olmadı. Aynaya her baktığımda sizinle karşılaşıyordum... Fakat ciddi ve vakur tavırlarınız beni biraz ürkütmüştü. Benim dünyayı idrakim çok farklıydı.
Ben gençlik hevesatının tesiriyle bu âlemde ebedî kalacakmış gibi hayaller kuruyor ve tûl-i emel peşinde koşuyordum. Siz her hâlinizle bu dünyanın fânîliğinden, insanın bu dünyadaki ömrünün bir seyyahın ağaç gölgesinde belli bir süre dinlenmesinden ibaret olduğundan ve bu dünyadaki bütün işlerimizin öbür âlemdeki ebedî hayatı kazanmaya yönelik olması gerektiğinden bahsediyordunuz.
Bu ifadeler nefsime çok ağır gelmekte ve size kulak verdikçe eğlenceli hayatımın tadı kaçmaktaydı. Sizinle ne zaman karşılaşsam, hep aceleci tavırlar sergiler, sizden yüz çevirir ve bir türlü konuşma cesareti bulamazdım. Çünkü hakikatle yüz yüze gelmekten korkardım.
Bugün sizinle uzun uzun konuşmak istiyorum. Geçenlerde başıma gelen hiç beklemediğim bir hâdise beni konuşmaya mecbur etti.
Her zamanki gibi belediye otobüsüne binmiştim. Orta kapının hemen yanında ayakta duruyordum. Yakınımdaki koltukta oturan on üç-on dört yaşlarındaki temiz yüzlü bir talebenin “Amca, buyurun!” demesiyle kendime geldim ve arkama baktım. Ayakta duran birkaç kişi vardı ve onlar da arka taraftaydılar. Talebeyle göz göze geldik. Ayaktaydı ve oturmam için eliyle bana işaret ediyordu. Teşekkür ederek onu tekrar koltuğuna oturttum. Fakat onun bu davranışı beni derin bir düşünceye sevk etti.
Akşama kadar “Ne zaman amca oldum ki? Zaman gerçekten çok mu çabuk geçiyor da ben fark etmiyorum.” gibi pek çok fikir zihnimi alt üst etti. En sonunda, “Bir çocuğun sözüne bu kadar kafa yorarsam vay hâlime!” deyip mevzuu kapattım. Aynı günün akşamı yıllardır müdavimi olduğum berbere gittim. Eski müşteri olduğum için birbirimize ismen hitap ediyorduk. Saçlarıma birkaç makas attıktan sonra, “Epeydir söylemedim; ama ağartmışsın saçları!” deyince yüzümde memnuniyetsiz bir ifade belirdi. İşin doğrusu; bu, nefsime ağır geldi. Gözünün ucuyla yüzümün aynadaki aksini gören berber, bu sözden hoşlanmadığımı hissettiğinden olacak ki, tıraş bitene kadar gönlümü almak için epeyce dil döktü.
O akşam eve dönünce fotoğraf albümüne baştan sona kadar birkaç defa baktım. Albümde bir yaşındaki siyah-beyaz fotoğrafımdan geçen yıl gittiğimiz gezi fotoğraflarına kadar yüzlerce ‘ben’ ile karşılaştım. Kırk yıllık ömrümden çeşitli manzaralar ve beni bile şaşırtan değişiklikler, silkelenip kendime gelmem için yüzüme indirilmiş birer tokat gibi geldi.
Artık hayallerle yaşamak yerine, hakikatleri kabullenmek zamanıydı. Ama bu kolay olmadı. Çünkü yaşlanmak bir hakikatti ve siz bunu anlatıyordunuz; ama bu bana ağır geliyordu. Fakat zamanla çevremdekilerin davranışlarının değişmesi ve beni dünyanın câzibedâr güzelliklerine davetlerin azalması, ömür sermayemin azaldığını gösteriyordu.
Sizleri her görüşümde Hz. Ömer’in (ra) kendisine ölümü hatırlatması için para karşılığında tuttuğu adam aklıma geliyor. Adaletiyle temayüz etmiş Halife Hz. Ömer, bir gün aynanın karşısına geçip de ak saçlarını görünce, “Artık sana gerek kalmadı.” diyerek tuttuğu adamı göndermiş.
Sizi zamanla sevdim. Artık, her gün bana anlattığınız hakikatlere uygun davranmaya çalışıyorum. Hayatın fânîliğini, bu dünyada hiçbir şeye mâlik olmadığımı şimdi daha iyi anlıyorum. Bana ölümü hatırlatan vesilelerden biri olarak sizleri yaratan Rabb’ime şükrediyorum.
Hoş geldiniz. Safalar getirdiniz. Her gün sizinle hasbihal etmek isterim kıymetli dostlarım: Sizler benim ak saçlarım, âhireti hatırlatan arkadaşlarım… Başımın üstünde yeriniz var!Mustafa FERİT 'den
(alıntıdır.......Allah kendisinden razı olsun)

namütenahi Selam ve Dua ile...
 

[TB] Benzer konular

M

melekkiz

Guest
Ynt: Ahireti Hatırlatan Dostlarım

çok güzel olmuş.herkesin ölümü hatırlaması gerekiyor.Bunu doslarımız gelmeden de bilmeliyiz.(saçlarımız agarmadan)
 
R

rumeysa

Guest
Ynt: Ahireti Hatırlatan Dostlarım

melekkiz' Alıntı:
çok güzel olmuş.herkesin ölümü hatırlaması gerekiyor.Bunu doslarımız gelmeden de bilmeliyiz.(saçlarımız agarmadan)
 
S

SeLMa

Guest
Ynt: Ahireti Hatırlatan Dostlarım

namütenahi' Alıntı:


Bana ölümü hatırlatan vesilelerden biri olarak sizleri yaratan Rabb’ime şükrediyorum.
Hoş geldiniz. Safalar getirdiniz. Her gün sizinle hasbihal etmek isterim kıymetli dostlarım: Sizler benim ak saçlarım, âhireti hatırlatan arkadaşlarım… Başımın üstünde yeriniz var!
ELLerine sagLik sevgiLi namütenahi...ALLAH razi oLsun nurLu insan...
çok güzeL bir yaziydi...çok güzeL mesajLar içeriyordu....

Bunun suhurunda genç iken oLmak önemLi tabiikide...ama yinede egerki...bu dogruLtuda yasamayan sadece dünya isLeri için vakit geçiren insanLarada Rabbim geç oLmadan saçLari agirmis oLsada onLara" uyanmaLari " için bi sebep versin insaaLLah...gerek maddi gerek manevi...gerek bi insan gerek bi esya yoLuyLa...

Peygamber efenndimiz'in (S.A.V ) güzeL bi sözünü ekLemek istiyorum insaaLLah...

Gördüğünüzde size ALLAH'I Hatırlatan,
konuştuğunda bilginizi artıran,
ilmiyle de size ahireti hatırlatan,sizin için en Hayırlı arkadaştır ...
 
I

istigfar

Guest
Ynt: Ahireti Hatırlatan Dostlarım

ahireti hatırlatan dostlar..ne güzel ifade..dostlar olmadan paylaşımlar olmaz ..dünyalık dostlarda vardır..hatta haram yolda olanlar bile yanlarında yoldaş olarak dostlarını arar...

değerli kardeşim namütenahi..ahireti hatırlatan yazınla ahiret kardeşliğini bir kezdaha gözden geçirttin bize...ahiret için kardeş olduklarımızı...bizi arayıp sormasa dahi,güzel ahlakı ,samimi inancıyla kalpten sevdiğimiz dostlarımızı...hamdolsun RABBİM bu şekilde kardeşlikler nasibetti banada...gördüğümde muhabbetle kalblplerimizn aynı potada (ilahi rıza) da olduğunu histtiğim canlarım var...ve öyleki ,ben kalbinde ilahi muhabbet olmayanla ,yani dışı ile sadece dünyayı konuşup dünyayı dert edenle oturamıyorum,daral geliyor derlerya..fakat allah rızası için sevdiklerim dünya da konuşsa ben ahiret anlıyorum...

yazın çok güzeldi kalemine gönlüne sağlık..ALLAH razı osun..


ve selma kardeşim..yorumunla ne kadar güzel ifade ettin nurlu kardeşim...namütenahi kardeşim içi söylediğin nurlu insan tabirine katılıyor..müminlerin birbirlerini nurlarından tanıtan RABBİME şükürler şükürler ediyorum..ALLAH razı olsun
 
Üst