Ah şu Televizyon!!! (Tembelvizyon)

TEMBELVİZYON

Ahlaksızlığın evimizin içine girip baş köşeye oturmasına müsade etmeyelim. Toplum olarak çok fazla televizyon izliyoruz izlediğimiz şeylerin yüzde sekseni de ahlakımızı, maneviyatımızı bozacak türden şeyler. Yediden yetmişede bunlardan etkileniyoruz, mesela televizyon dizilerinden kaç tanesinin içinde gayri meşru ilişki yok, kaç tanesinin içinde içki sigara içilmiyor, kaç tanesinde silahlar çekilmiyor, kaç tanesi kabadayılı vurdulu kırdılı değil?
Buna karşın kaç tane dizide islamın güzellikleri ve güzel ahlak işleniyor?
Bugün zina ve fuhuş altın çağını yaşıyorsa bunun birinci nedeni budur. Bugün insanlar yakınlarıyla bile diyalog kuramıyorlarsa, insanlar kendilerinden başkalarını düşünmüyorlarsa vs. bu yüzdendir. İnsanlara siz haram ve yasak olan şeyleri, hergün yaparak helalmiş gibi gösterirseniz çoğu insana göre haram= helal, yasak= yapılabilir en tatlı şey olacaktır.

İnsan kendini ve sorumlu olduğu kişileri başıboş bırakırsa yada o boşluğu Allah’ın (cc) razı olacağı iyi şeylerle doldurmazsa şeytan o boşluğu mutlaka kötü şeylerle dolduracaktır. Çünkü insanın beyni ve kalbi asla boşluk kabul etmez bir şeyler öğrenmek, bir şeylerle ilgilenmek ister. Biz önce kendimizden sonrada velisi olduğumuz kimselerden sorumluyuz ve hesaba çekileceğiz.
“ Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır.” Tahrim suresi 6

“Hepiniz çobansınız ve hepiniz gütmekte olduğunuz sürünüzden sorumlusunuz.” Hadis-i Şerif

Bir hocamız bu konuda şöyle derdi; “Ümitsizliğe kapılmayalım, herkes kapısının önünü süpürürse mahalle tertemiz olur, mahalleler temiz olunca tüm ülke temiz olur. Şimdi gidin ve temizliğe evinizden başlayın demişti.” (Allah o Hocamızdan Razı olsun)
Bende bu söz üzerine eve gelerek televizyondaki; show tv, kanal d, atv, star, fox vb. ahlak dışı yayın yapan ne kadar kanal varsa hepsine şifre koydum. Beş yıldır benim televizyonda bu kanallar seyredilmiyor. Bu kanallarda oynayan dizilerinde tek bir bölümünü ne izledim ne izlettim. Hemen şunu ilave edeyim bu kolay bir iş değildir sabır gerektirir, ailemle az mücadele etmedim, ama sonunda ahlaksızlık değil ahlak kazandı. Bunu da herkese tavsiye ediyorum. Siz kendinizi ve ailenizi korumazsanız kimse bunu sizin için yapmaz. Öyle RTÜK’e falanda güvenmeyin bu RTÜK ne iş yapar bende bilmiyorum.

Televizyon başında saatlerce bir iş yapmadan oturmak iyi bir alışkanlık değildir. Türk toplumu zaten yeterince geri kalmış durumda. Boş kaldığımızda dünyaya ve ahirete yönelik iyi şeyler yapma ve öğrenme gayreti içinde olmalıyız. Allah (cc) kuranda;
“O halde boş kaldığında yine kalk yorul!” (İnşirah 7)
buyuruyor.
Peygamberimiz (sav) de “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır” diyor. Öyleyse müslümana televizyonun başına geçip saatlerce tembellik yapmak yakışmaz. Daha iyi daha yararlı şeylerle meşgul olabiliriz, mesela;
Çocuklarımıza okul derslerinde yardımcı olabiliriz, çocuklarımıza dini şeyler öğretebiliriz, ödül koyup soru sorarak bir nevi yarışma yapabiliriz, kitap okuyabiliriz, ailevi meselelerde sohbet edebiliriz, ayet hadis dersleri yapabiliriz, hısım akraba ve komşu ziyaretinde bulunabiliriz vb.

Tembellik aracı tembelvizyonlar (televizyonlar) hayatımızda daha az yer tuttukça göreceksiniz ki biz dünyada meşru her alanda daha fazla yer tutacağız.

(Orhan)

[TB] Benzer konular