ABD basını korona haberinde Peygamber efendimizi örnek gösterdi!

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
ABD basını korona haberinde Peygamber efendimizi örnek gösterdi!
Amerikan Newseek dergisi, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed sallallahü aleyhi ve sellemin "Bir yerde veba salgını duyarsanız, oraya girmeyin; veba sizin bulunduğunuz yerde çıkarsa, o yeri terk etmeyin" hadisi şerifini paylaştı.

Tüm dünyada can almaya devam eden koronavirüs salgınına karşı en önemli tedbirlerin başında hijyen kurallarına uymak geliyor.

ABD'li haftalık haber dergisi Newsweek, Peygamberimiz Hazreti Muhammed sallallahü aleyhi ve sellemin salgın hastalıklarla ilgili önerilerine yer verdi.

Haberde, bazı uzmanların salgına karşı temizlik uyarıları aktarılırken, "Bir salgın sırasında başka kimin hijyen ve karantina önerdiğini biliyor musunuz? 1300 yıl önce İslam Peygamberi Hazreti Muhammed." ifadeleri kullanıldı.

Karantina tavsiyesi

Peygamberimiz Hazreti Muhammed sallallahü aleyhi ve sellemin koronavirüs gibi ölümcül hastalıkları önlemek ve bu gibi salgınlarla mücadele etme konusunda sağlıklı tavsiyelerde bulunduğu belirtildi. İslam Peygamberi'nin, salgın hastalık riskine karşı, ashabına yaptığı bir tavsiyede karantina uygulamasına dikkat çektiği ifade edildi.

"Bir yerde veba salgını duyarsanız..."

Newsweek'in haberinde konuyla ilgili, "Bir yerde veba salgını duyarsanız, oraya girmeyin; ama veba sizin bulunduğunuz yerde çıkarsa, o yeri terk etmeyin" hadisini okurlarla paylaşıldı.

"Bulaşıcı hastalığı olanlar..."

Tavsiyelerinin sıralandığı yazıda, Peygamberimizin, "Bulaşıcı hastalığı olanlar sağlıklı olanlardan uzak tutulmalıdır." önerisine yer verildi.

Temizlik vurgusu

Ayrıca Peygamberimiz Hazreti Muhammed sallallahü aleyhi ve sellemin insanları enfeksiyondan koruyacak hijyenik uygulamalara uymaya da teşvik ettiği de hatırlatılarak, "Temizlik, imanın yarısıdır. Uyandıktan sonra ellerinizi yıkayın; uyurken ellerinizin nereye hareket ettiğini bilmiyorsunuz. Yemekten önce ve sonra ellerinizi yıkayınız." tavsiyeleri de aktarıldı.

 

[TB] Benzer konular

Üst