AB müzakerelerinde yeni fasıl açılması yakın

fussilet

Üye
Yönetici
AB müzakerelerinde yeni fasıl açılması yakın

Türkiye, 2,5 yılı aşkın süredir ilerlemeyen AB katılım müzakerelerinde yeni bir fasıl açmaya oldukça yaklaştı.Fransa'nın, Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı sırasında başlattığı engellemeyi kaldırmasının ardından AB Daimi Temsilciler Komitesi (Coreper), Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslının açılış kriterlerini onayladı.
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Ãœyesi Stefan Füle, Twiter hesabında, ''Türkiye'nin yeni fasıl açmaya bir adım daha yaklaştığını'' belirtti.
Coreper onayının ardından AB Komisyonu, Türkiye'nin açılış kriterlerini karşıladığına karar verirse Bölgesel Politika faslının müzakerelere açılabilmesi için üye ülkelerin nihai onayı beklenecek.
İrlandalı yetkililer, AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile en az bir fasılda müzakereleri başlatmak istediklerini defalarca dile getirmişti.
Bölgeler arasındaki gelişmişlik ve gelir farklarının azaltılmasına yönelik düzenlemeleri ve ABA üyeliğiyle bölgelere AB bütçesinden aktarılacak fonları kapsayan Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslı hedeflendiği gibi bu yılın ilk yarısında açılırsa Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde açtığı toplam fasıl sayısı 14'e ulaşacak.
Türkiye, 2005 yılında başladığı AB üyelik müzakerelerinde bugüne dek toplam 35 fasıldan 2006'nın ilk yarısındaki Avusturya'nın dönem başkanlığında bir, 2007'nin ilk yarısındaki Almanya'nın dönem başkanlığında üç, 2007'nin ikinci yarısındaki Portekiz, 2008'in ilk yarısındaki Slovenya ve ikinci yarısındaki Fransa'nın dönem başkanlıklarında ikişer, 2009'un ilk yarısındaki Çek Cumhuriyeti, ikinci yarısındaki İsveç ve 2010'un ilk yarısındaki İspanya'nın dönem başkanlıklarında ise birer fasılda müzakereleri başlatmıştı.

Source: AB müzakerelerinde yeni fasıl açılması yakın
 

[TB] Benzer konular

Üst