AB Ülkeleri İflasa Doğru...

AB ülkeleri iflasa doğru


Küresel krizin İzlanda ve İrlanda’da geldiği safha, Avrupa genelinde devletlerin iflası tartışmasını başlattı. Özellikle Doğu Avrupa ülkeleri için risk artıyor. Avusturya, doğu komşuları için AB’yi harekete geçmeye çağırdı.

Mali krizle başlayan daralmanın ekonomik buhrana dönüşmesini önlemek için Avrupa ülkelerinde durmadan yeni teşvik paketleri hazırlanıyor. Bankalarla sanayi sektörünün yüksek istihdam sağlayan branşlarını kurtarabilmek için devlet borçlanıyor. Ekonomistler Avrupa’daki kamu borçlanması yüzünden bazı devletlerin ödeme yapamaz duruma gelebileceği uyarısında bulunuyorlar.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı UNCTAD’ın baş iktisatçısı Heiner Flassbeck, Avrupa Birliği için büyük bir tehlikeden bahsederken, euro bölgesinin borç stoku en yüksek ülkelerinden İtalya’nın Başbakanı Silvio Berlusconi ise iyimserliğini koruyor ve herhangi bir devletin iflas edebileceğine ihtimal vermediğini öne sürüyor.

Hangi ülkeleri sorunlar bekliyor?

UNCTAD’ın baş iktisatçısı Flassbeck, ayağını yorganına göre uzatmayan ülkeleri büyük sorunların beklediğini belirterek, şunları söyledi: “Avrupa Birliği’nin para bölgesi dışındaki ülkeleri açısından tehlikenin büyüklüğü inkâr edilemez. Doğu Avrupa’nın para birliği üyesi olmayan ülkeleri uluslararası para sisteminin dikte ettirdiği şartlar ve son yıllarda ekonomik güçleriyle mütenasip olmayan boyutlardaki birikmiş borçları yüzünden tehlikedeler. İrlanda, Yunanistan ve İspanya borçları için sermaye piyasasında çok yüksek faiz ödemek zorundalar. Bunda kimin kabahatli olduğunu söylemek zor… Dikkatle bakıldığında, Almanya’nın en az borçlu ülkeler kadar suçlu olduğu söylenebilir. Konuya bu açıdan bakılmıyor.”

Viyana’nın talebi

Doğu Avrupa ülkelerinde ateşin bacayı sarması, bu bölgenin büyük alacaklı ülkelerinden biri olan Avusturya’yı harekete geçirdi. Viyana hükümeti, doğulu komşularını ekonomik çöküşten kurtaracak tedbirler alınmasını istiyor. Avusturya Dışişleri Bakanı Spindelegger, “Bütün AB’yi etkileyecek sürprizlere meydan vermemek için Doğu Avrupa’daki ortaklarımıza kredi garantisi verilmelidir” şeklinde konuştu!
 

[TB] Benzer konular

Üst