Aşık Olmak Günahmıdır?

• Konbuyu başlatan koza_kelebegi
  • Başlangıç tarihi
K

koza_kelebegi

Guest
Aşık Olmak Günahmıdır?

Kızmayın hemen sakın günahın bencesi sencesi olmaz elbette. kanaatime göre hüküm de bellidir. Lakin merak ettiğim düşündüğüm şeyler var bu konuda.

Mesela günah değilse... Düşünüyorum da kadınla erkek bir araya gelmemesi lazım...Görmemesi lazım mümkün olduğunca dinimize göre... Peki aşk nasıl oluşuyor...Görmeden mi...

Denilecek ki hocam insan eşine aşık olamaz mı evlendikten sonra? Pekala aşık olur elbette olmalı da. Peki ya "bir hadiste, bir kadına aşık olup onu gizleyen ve kimseye söylemeden ölen birinin şehit olacağı ifade edilir"...

Kadını nerede görmüştür...

Erkekle kadın birbirlerini görebiliyor mu yani...

Ne düşünüyorsunuz bu konuda kardeşlerim... Bir bakalım...

Sevgi ile kalınız.

Koza.

[TB] Benzer konular

R

Resulehasret

Guest
Ynt: Aşık Olmak Günahmıdır?

Benim düşüncem bir insan eğer gerçekten hoşlandıgı ve sevebileceğine inandıgı ve ilerisini ciddiye yönelik düşündüğü insani tanımalıki evlilik hayatında mutlu olabilsin,Dinimizde insanın kendisine zarar vermesi günah kılınmıştır hem mutlu olamayıp hemde karsındaki kişiyi mutsuz edecek bir evlilik yapmak insanın kendisini mutsuzluğa sürüklemesidir yani insanın kendisine zarar vermesidir, O yüzden aşık olan insanlar birbirlerini tanımalı görüşmeli fakat günümüzdeki gibi el ele kol kola gezmek elbetteki yanlıştır,

E

elchi_123

Guest

Kardeşim günahın sencesi bencesi olmaz yazmışsın üste de anket koymuşsun sizce günah mı? Burada ulema heyeti yok delilleriyle ispatlayıp fetva verelim. Yanlış mı doğru mu desen eyvallah. Kendini hoca da etmişsin maşallah madem hocasın fetvayı ver de bilelim bakalım. Bu konuda da zaten hadisler falan var aşk belası diyodu sanırım hadiste tabir olarak. BUnları araştır yaz bilelim. Zekeriya hoca gibi herkes kafasına göre fetva vermesin yani haram olan bişeye değil demek küfürdür ne sen vebal al ne de biz alalım..

K

koza_kelebegi

Guest

elchi_123' Alıntı:
Kardeşim günahın sencesi bencesi olmaz yazmışsın üste de anket koymuşsun sizce günah mı? Burada ulema heyeti yok delilleriyle ispatlayıp fetva verelim. Yanlış mı doğru mu desen eyvallah. Kendini hoca da etmişsin maşallah madem hocasın fetvayı ver de bilelim bakalım. Bu konuda da zaten hadisler falan var aşk belası diyodu sanırım hadiste tabir olarak. BUnları araştır yaz bilelim. Zekeriya hoca gibi herkes kafasına göre fetva vermesin yani haram olan bişeye değil demek küfürdür ne sen vebal al ne de biz alalım..
1. kendimi hoca etmedim. buradaki arkadaşlar öğretmenlik mesleğime saygılarından dolayı "HOCA" tabirini kullanıyorlar.
2. İlgili hadisi şerifi yukarıda yazdım ve sanırım demişsiniz. Galiba okumadınız...
3. araştırmadığımı bilemezsiniz.
4. sadece hikmeti arıyorum...
5. bu kadar sert oluşunuzdaki hikmet nedir?

E

elchi_123

Guest

1.Bahsettiğim hadis o değildi araştırıp söylerim. Hem araştırmadınız demedim size araştırıp söylersiniz dedim. Madem araştırdınız yayınlayın onu diyorum. Amacım insanları yanlışa sevketmenizi önlemek ki burada yaptığınızın yanlış olduğunu düşündüğüm için bu tepkiyi ortaya koydum size özel değil başkası olsa başkasına da aynı uyarıyı yapardım. Dediğim gibi dini bi konuda günah veya haram olduğu teb'aya sorulmaz ulema neyse hükmünü verir ortaya koyar ve teb'a da uyar. Anket yapacam diye dini bi konuyu sadece fikir sorarak tartışmaya açamazsınız. Muhabbet isteseniz farklı yolları zaten mevcut bunun, başka eğlence bulun diyorum size. Yine de keyfiniz bilir. Ben yapmam gerekeni yapıyorum Allah da biliyo zaten.
2.Yok

K

Kusva

Guest

Neden günah olsun? Aşk günah olabilir mi güldürmeyin beni..
Aşkı kadın erkek ilişkisi ile sınırlandırmayalım lütfen. Sınırlandırsak bile sevmek kadar güzel bir şey olamaz.

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: "Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen şehiddir." ((bk. Kenzu’l-ummal, h. No: 6999-7000; Hakim, Hatib) "Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek, sabredenin günahlarını, Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar." (İbni Asakir)

Demek ki, dinimizde iffeti muhafaza etmek ve sevgisi sebebiyle günah işlememeye sabretmek, çok sevaptır. Çünkü genel olarak sevgi insanı kör ettiği için, insanın kendisini günah işlemekten alıkoyması zordur. Zor olan işleri başarmanın sevabı da büyük olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir." (Deylemi)

"Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek ölen şehittir" mealindeki hadis, Hz. Aişe ve İbn Abbas’tan gelen rivayetlere dayanmaktadır

Bu konudaki rivayetleri zayıf gören alimlerin yanında sahih kabul eden alimler de vardır(bk. El-Makasıdu’l-hasene, 1/658).

Bilindiği üzere, aşk denilen aşırı sevgi duygusu, duygusal şehevî arzulardan çok farklı bir gerçektir. Genellikle aşk, kişinin iradesi dışında, insanın kalbine-davetsiz misafir olarak- gelip yerleşen bir olgudur. Bu işte, muhatabın gerçek güzelliğinden ziyade, gönlün kabulüne göre izafî bir güzellik söz konusudur. Gözü kör olan aşkın cazibesine kapılan kişinin gözünde, sırf sevgilisinin güzelliği vardır. Bazen cinnete varan bir durum söz konusu olabilir ve akıl tamamen bloke edilebilir.

İnsanın iradesi dışında gelip kalbini kemiren aşk olgusu aynı zamanda –imtihanın bir versiyonu olarak- bir nevi kalbî/ruhî bir hastalık olarak da kabul edilebilir.

Bir hadis-i şerifte “iç hastalıklarından ötürü ölen kimse şehittir”(Kenzu’l-Ummal, h.no: 11191) buyurulmuştur. Deyim yerinde ise, bu hadisteki iç hastalıklar organiktir. Aşktan dolayı oluşan iç hastalık ise ruhî/kalbîdır. Aşka, kalbî/manevî olmakla beraber bazen insanın kemiklerini eritecek kadar organik hastalıklara da sebep olabilir.

Bazı rivayetlerde “gizleme” kaydı yoktur. Fakat bütün rivayetlerde “iffeti koruma” kaydı vardır. Bu da gösteriyor ki, aşkın en belirgin özelliği, nefsânî değil, kalbî olmasıdır.

Maddî ve manevî “iç hastalıklar” ortak paydasında birleşen bu iki hastalığın da aynı sonuç doğurması en makul olanıdır.

Aşkın bu meziyetinin önemli bir sebebi de, iffetle devam ettiği takdirde, zamanla sahibini gerçek vuslata kavuşturan bir araç olmasıdır.

Pek çok âşık, maşukunun üzerindeki fanilik damgasını gördükten sonra, Hz. İbrahim gibi “Ben biraz görünüp, arkasından kaybolan fani maşukları sevmem” demiş, mecazî sevgililer yerine hakîkî sevgili olan Allah’a yönelmiştir. İnsanın gönlünü fanî sevdalardan alıp, bakî bir yâre sevdalı yapan aşk gibi nuranî bir iksir, içinde şahadet şerbetini barındırmaya sezadır.

I

istigfar

Guest

başında kavak yelleri eserken,pek çok genç aşık olduğunu sanır...beğeni ve aşkı birbirnden ayırdedemzler...neden acaba 40 ındaki adam 20 lik lere aşık olduğunu zanneder...güzelliğe hayran olmaktır bu..fakat aşk değil...

25 yaşındaki efendimiz sav. nn 40 yaşındaki hz. hatice annemize sadakati...ölümünden sonra bile en çok kıskanılan kişi olduğunu hz. aişenin dilinden duymuşsunuzdur...pek çok eşle evlenmek meşru olmasına rağmen hz. hatice annemizin sağlığında başkasıyla evlenmeyen efendimiz le hz. hatice annemizin arasında büyük bir aşk olduğunu gösteriyor...

aşk isteyerek gelmez ..bir şekilde elde edilmek için uğraşılmaz...uğraşılsa fayda vermez...o ansızın gelen bir ikramdır...bu bir ikramsa ,haram olan şeyden ikram olmaz...bazen sadece bir kere görmek( görmek ayrı ,bakmak ayrıdır unutulmasın..bazen bir cümlelik sözden dökülen özdür aşk...)

aşk erişilemeyendir,yanında flörtüyle gezende,aşk olmaz,telefonda şakır şakır konuşandan gizem kalkar ,yani harama fırsat yoktur aşkta...aşk kelimesi ulvi aşkı hatırlatır hep...gerçek aşık harama bulaşmadan hakka yol bulur...kainatın mayası aşktır...

bir kadına gözleri değen ve bakan b ir sahabenin günahının ağırlığından kendini dağlara attığı ..efendimizin kendini çağırması üzerine utancından efendimizin yüzüne bakamayacayım deyip efendimiz arkası dönükken yanına gelen ...ve af dileyince tevbe edilince affedilebileceğini duyduktan sonra öyle bir ahhh çekip oracıkta ölüveren,ve meleklerin cenazesinde sık durup birbirine üstüne bastıklaını efendimizin söylediği mübark zat..bakmanın haram olduğunu göteriyor..hz. ali kv. buyuruyoki...ilk bakışla gözün karşıdaki görmesi olağandır ...tekrar bakmak istersen bu şeytanın oklarından bir oktur. manasında bir sözünü hatırlıyorum.buyurması da bunu gösteriyor...

nur suresi 30... mümin erkeklere söyle..gözlerini haramdan sakınsınlar....nur 31..mümin kadınlara söyle gözlerini haramdan sakınsınlar ...ayeti kerimeleri bakmanın haram olduğunu açıkça anlatıyor...

özetle.... bakarak aşık olunmaz ... ansızın görmek ..veya ansızın işitmekle...an içinde gizlidir aşk...ve o anın ne zaman olduğunu dahi hatırlamaz aşık...

sözlerim fetva değildir...bildiklerimden esinlenerek yazdım...ben hoca değilim...

hepinizden ALLAH RAZI OLSUN...en büyük aşkı ALLAH aşkını tadmak dualarımla kalın efendim...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

istigfar' Alıntı:

özetle.... bakarak aşık olunmaz ... ansızın görmek ..veya ansızın işitmekle...an içinde gizlidir aşk...ve o anın ne zaman olduğunu dahi hatırlamaz aşık...
sevgili koza_kelebegi...
işte senin sualinin cevabı... budur!
'istigfar' farkıyla...

M

melekkiz

Guest

Dünyevi aşk Allah aşkı yanında olsa olsa okyanusta bir damladır. aşk nedir diye sorsanız "Yunus ol da bil" derim. Gerçek aşk, insanı Allah'a ulaştıran cenneti kazandıran aşktır. aşk için günah işlenmez, intihar edilmez, boşa vakit geçirilmez, nasıl olsa evleneceğiz deyip haram sınırları aşılmaz. herkes aşık olamaz. eğer dinden imandan haberi olmayan birine aşık oluyorsanız veya bile bile haram işlediğini görüp kalbiniz ona karşı soğumuyorsa nefistendir o. sevmek ve sevilmek güzel şey. Allah bu duyguyu insanların içine koyduysa vardır bi hikmeti. önemli olan kime aşık olacağını bilmektir. önemli olan hayırlısını istemektir..Rabbim bizlere gerçek aşkı yakalamamıza vesile olacak kişilerle karşılaştırsın.amin

B

bir garip hafýz

Guest

leyladan mevlaya giden bir ince yolmuş aşk..ayağını kaydırmadan yürümek başlıbaşına bir sırmış...ve günah denilen" ateş "aşığın hep bir adım gerisinden takip edermiş...aşkın kendisi günah olmazmış takii iffet perdesi delininceye ve aşık sadece leylayı sayıklayıp mevlayı unutuncaya kadar...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

bir garip hafız' Alıntı:
leyladan mevlaya giden bir ince yolmuş aşk..ayağını kaydırmadan yürümek başlıbaşına bir sırmış...ve günah denilen" ateş "aşığın hep bir adım gerisinden takip edermiş...aşkın kendisi günah olmazmış takii iffet perdesi delininceye ve aşık sadece leylayı sayıklayıp mevlayı unutuncaya kadar...

bir garip hafız... itiraf etmeliyim... aşk hiç bu kadar güzel tarif edilmemişti. kusursuz bir türkçe ve kusursuz bir tarif...

dostum, aramıza hoşgeldin... bütün temennim, bu yazınızın sonuna koyduğunuz imlec'in 'nokta' olmaması...

B

bir garip hafýz

Guest

tesekkür ederim ve de hoşbulduk.... :)

B

bir.fikir.cilesi

Guest

MiM' Alıntı:
istigfar' Alıntı:

sevgili koza_kelebegi...
işte senin sualinin cevabı... budur!
'istigfar' farkıyla...
Tarih-i hayatımı bilenlere malumdur. Elli beş sene evvel ben, yirmi yaşlarında iken, Bitlis te merhum vali Ömer Paşa hanesinde iki sene onun ısrarıyla ve ilme ziyade hürmetiyle kaldım. Onun altı adet kızları vardı; üçü küçük, üçü büyük. Ben, üç büyükleri, iki sene beraber bir hanede kaldığımız halde, birbirinden tefrik edip tanımıyordum. O derece dikkat etmiyordum ki bileyim. Hatta bir alim misafirim yanıma geldi, iki günde onları birbirinden fark etti, tanıdı. Herkes ve ben de bu hale hayret ederdik. Bana sordular: "Neden bakmıyorsun?"
Derdim: "İlmin izzetini muhafaza etmek, beni baktırmıyor."

evet...

bakmak...

ama takva olan ilmin izzetini muhafaza etmek için bakmamak...

yoksa ...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

MiM' Alıntı:
bütün temennim, bu yazınızın sonuna koyduğunuz imlec'in 'nokta' olmaması...
msn'me gelen cevabınızda temenniyi anlamadım demiştiniz. belli ki... akabinde bunu silmişsiniz. göremedim. bu temennim bir selam verip bi daha uğramayan kişilere mahsus bir serzenişti. yani yazı ve yorumlarınızın sürekli ve daimi olması dileğimdi.

B

bir garip hafýz

Guest

daha sonra dikkatli okuyunca anlamıştım :)

C

ceren

Guest

aşık olmak günah değildir

S

samimi

Guest

çok ince bir mevzu
hangi aşk nefsani mi?
rahmani mi?
ayrımak lazım ikisini
bir de bunların üstünde
Allah aşkı var ki
buna ancak erenler erdi...

G

GüL_GüZeLi

Guest

Aranızda kendimi çok cahil hissediyorum yaa :D maşallah nazar olmasın kimse,Rabbim ilminizi arttırsın...