Ağız ve diş sağlığı

fussilet

Üye
Yönetici
Ağız ve diş sağlığı beden sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Ağız ve diş sağlığının bozulmasının başlıca belirtisi, hoş olmayan ağız kokusudur. Normal bir insanın ağzı kokmaz. Bir çok insanlar sabahleyin kalktıkları zaman ağızları hoş kokmaz. Çünkü, bütün gece tükürük ifrazı durur, dil hareket etmez. Bakteriler ağızda dişler arasında kalan besin artıklarını gece daha kolay parçalar. Bunun sonucu olarak ağızda fena bir koku meydana gelir.Bu nedenle her yemekten sonra ve özellikle akşamları yatmadan önce dişlerin arası besin artıklarından temizlenmeli, bunun için dişler firçalanmalıdır.
Dişler fırçalanıp temizlenmezse, bakteriler dişlerin üzerinde bir tabaka oluşturur. Bu tabaka, dişlerin çürümesine yol açan yapışkan bir mikrop tabakası ve mikrop kaynağıdır. Diş eti iltihaplarının sebebi de budur. Dişlerin temizlenmesinde doğru fırçalama çok önemlidir. Doğru firçalamada firça hareketi dişlerin enine değil, boyuna olmalidır. Diş macununu fazla kullanmamalı ve macunu köpürttükten sonra dişler fırçalanmalıdır. Dişler arasında diş macunu kalmamasına dikkat etmelidir. Çünkü, dişler arasında kalan diş macunu da dişleri çürütür.
Sadece diş fırçalamak, dişler arasında kalan besin artıklarının temizlenmesine yetmez. Bu yüzden ayrıca kürdan veya diş ipi kullanılmalı ve dişler arasında hiçbir yemek artığı bırakılmamalıdır. Dişler fırçalandıktan ve diş ipi yada kürdan kullanıldıktan sonra ağız iyice çalkalanmalıdır.
Ağız kokusunun başlıca sebepleri şunlardır: dişler veya diş protezleri arasında kalan besin artiklarinin bakteriler tarafından parçalanması, soğan, sarımsak gibi yiyeceklerin çiğ olarak yenilmesi, diş çürükleri, ağız yarası, diş eti iltihabı, bademcik iltihabı, ağız, burun, boğaz tümörleri, böbrek yetmezliği, akut romatizma, kronik ülser, akciğer hastalıkları, şeker hastalığı, siroz, iç kanama, hazımsızlık, kullanılan bazı ilaçlar, sigara tiryakiliği, alkol bağımlılığı.
Ağız kokusunun çaresi, sebeplerinin ortadan kaldırılmasıdır. Bu da, ağız kokusunun sebebi olan hastalığın veya rahatsızlığın tedavisidir. Diş çürüğünün tedavisi diş dolgusudur. Bunun için belli zamanlarda diş hekimine giderek kontrolden geçmeli ve çürük dişe hemen dolgu yaptırılmalı, asla ihmal edilmemelidir. Çünkü çürük dis, mikrop kaynağı olduğu için başka rahatsızlıklara ve hastalıklara sebep olmaktadır.
Ağız kokularını geçici olarak gidermek, koku giderici tabletler, nane şekeri ve karanfil kullanmakla mümkündür. Fakat asıl çare,gerçek sebebi ortadan kaldırmaktır.
 

[TB] Benzer konular

Üst