95 Yıllık Sır Çözüldü

  • Konbuyu başlatan CandanSoft INC
  • Başlangıç tarihi
C

CandanSoft INC

Guest
Kanadalı araştırmacılar, 1912 yılındaki Titanik faciasında ölen ve kimliği 90 yıl sonra tespit edilen bebeğin Finlandiyalı Eino Viljami Panula değil, İngiliz Sidney Leslie Goodwin olduğunu ortaya çıkardı.

Lakehead Üniversitesi'nden Ryan Parr, 2002'de DNA testiyle kimliğinin belirlendiği açıklanan bebekle ilgili yeni bilgilerin gelmesinin ardından ayrıntılı araştırmalar yapıldığını belirtti ve bebeğin Finlandiyalı Panula değil, İngiliz Goodwin olduğunu belirtti.

Parr, faciada ölen Goodwin'in 19, Panula'nın 13 aylık olduğunu, iki çocuğun DNAlarının çok benzediğini ancak cesetle beraber bulunan ayakkabıların, Toronto'daki Bata müzesinin yaptığı araştırmaların ardından daha büyük bir çocuğa ait olduğunun belirlendiğini söyledi.

Ayrıntılı araştırmaların ardındansa bebeğin 19 aylık İngiliz Sidney Leslie Goodwin olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.
Okyanusun 3 bin metre derininde yatan Titanik gemisinin kurbanlarından, "yeni kimliğiyle" Goodwin, Kanada'nın doğusundaki Halifaks'ta gömülmüş, daha önce kimliği tespit edilemediği için mezar taşına “bilinmeyen çocuk” yazılmıştı.

2002'de yapılan DNA testinin ardından küçük kurbanın, annesi, babası ve dört erkek kardeşiyle birlikte ABD'ye gitmekte olan Finlandiyalı Eino Viljami Panula olduğu belirtilmişti. Kanadalı genetik uzmanlarının yönetimindeki bir ekibin Mayıs 2001'de başlattığı araştırmada, çocuğun mezarının kazılarak üç dişi üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda küçük kurbanın genetik profilinin ortaya çıkartıldığı, bir soybilimcinin katkılarıyla çocuğun annesinin Finlandiya'daki Magda Schleifer adlı yeğenine ulaşıldığı ve kendisinden alınan kan örneğinin çocuğun genetik profiliyle yapılan karşılaştırmalar sonucunda kimlik tespitinin yapılabildiği açıklanmıştı.

Not : Tarafım Tarafından Yayınlanan Bilği Alıntıdır.
 

[TB] Benzer konular

Üst