27 Mayıs'ın yıl dğnümünde Adnan Menderes anıldı

fussilet

Üye
Yönetici
27 Mayıs'ın yıl dönümünde Adnan Menderes anıldı

İSTANBUL (CİHAN)
Eski Başbakanlardan Adnan Menderes, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Demokrat Parti (DP) İstanbul İl Başkanı Hayrettin Öztürk, "27 Mayıs darbesiyle neyin engellenmek istendiği mutlaka araştırılmalıdır." dedi.
Demokrat Parti (DP)İstanbul İl Başkanlığı, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 52. yıl dönümü sebebiyle eski Başbakan Adnan Menderes'i mezarı başında andı. Topkapı Anıt Mezar'daki anma törenine DP İstanbul İl Başkanı Hayrettin Öztürk'ün yanı sıra İl Yönetim Kurulu üyeleri, İlçe Başkanları, Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve partililerden oluşan bir heyet katıldı. Partililer, Adnan Menderes, eski Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu ve eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan için mezarları başında saygı duruşunda bulunup dua okudu.
Anma töreninde konuşan DP İstanbul İl Başkanı Hayrettin Öztürk, "Ne olduğu ve niçin olduğu henüz bugün dahi konuşulamayan 27 Mayıs 1960 darbesi ile çağdaş demokratikleşme ve kalkınma hamleleri kesintiye uğratılmaya çalışılmıştır. 12 Eylül'ü, 28 Şubat'ı ve 28 Nisan'ı sorgularken, 27 Mayıs'ı sorgulamamak, 12 Eylül'ü 28 Şubat'ı ve 28 Nisan'ı bir tarafa koyarak diğer tarafa 27 Mayıs'ı alıp karşılamamak mümkün değildir. 27 Mayıs 1960 darbesi ile neyin engellenmek istendiği mutlaka araştırmalıdır. 27 Mayıs 1960 darbesi, milli birlik ve bütünlük içinde çağdaş demokrasiye özümsenmiş, devlet millet içindir diye düşünen, ülke insanının mutluluğu için kalkınma hamlelerini başlatan anlayıştan korkan iç ve dış bedbahtların oyunudur. Demokrasi şehitlerimiz huzurunuzdayız ve ant içiyoruz. Büyük Atatürk'ün temel ilkelerini belirlediği ve sizin de çağdaşlaşma adına açtığınız yoldan yürüyeceğiz." dedi.
Açıklamanın ardından heyet 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın da mezarını ziyaret etti.
YAYIN TARİHİ: 27.05.2012
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı haberin tüm hakları Diyalog Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Source: 27 Mayıs'ın yıl dönümünde Adnan Menderes anıldı
 

[TB] Benzer konular

Üst