2 ayda hafızlık

• Konbuyu başlatan samimi
  • Başlangıç tarihi
S

samimi

Guest
İlahiyat mezunu Hatice Şahin, geliştirdiği yeni bir teknikle 2 yıl olan hafızlık süresini 2 aya indirdi. Bu yeni teknikle şimdiye kadar 9 öğrenci hafız oldu.

ZEYNEP ÇİFTÇİ
Hatice Şahin, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yüksek Lisans mezunu. 2006 yılı Eylül ayında Gümüşhane Kelkit'te sözleşmeli Kur'an kursu hocası olarak göreve başlamış. Hafızlık için geliştirdiği tekniği uygulamak için önce öğrencilerden sonra da velilerden izin alır. Disiplinli bir çalışmayla başarıya ulaşan Şahin, 2 ayda hafız yetiştirmeyi başarır. Hatice Hoca başarısını tescillemek için önce notere müracaat eder, fakat noterdekiler bu konuda yetkili olmadığını Diyanet'ten uzman kişilerin noterliğine başvurması gerektiğini söyler. Şahin'in bu başarısı Diyanet'ten 6 kişilik uzman ekip tarafından tescillenir. Hatice Hoca şimdi de geliştirdiği tekniğe patent almaya hazırlanıyor. Şahin başarıya nasıl ulaştığını şu sözlerle anlattı: “Hafıza teknikleri ile ilgili ciddi bir çalışma yaptım. Kendi hafızlığımı koruma adına yaptığım çalışmalar sonucunda yeni bir teknik oluşturdum. Bu yöntemle ilk olarak, 3 öğrencim 4 ayda Kur'an-ı Kerim'i ezberleyerek hafız oldu. Daha sonra tekniği geliştirerek, bu süreyi 2 aya indirdim. Şimdi de bu süreyi 1 aya indirmenin çalışmalarını yapıyorum.”
ÇALIŞIRKEN EZBERLE
Hafıza tekniğinin Türkçe ibareler için olduğunu ancak orijinal haliyle yabancı dil için hafıza tekniği geliştirilmediğini anlatan Hatice Şahin, “Bir sayfayı 1,5 saatte ezberleyenler artık aynı yeri 10 dakikada ezberleyebili-yor. Ayrıca bu teknikleri öğrenciler değil, çalışanlar da uygulayabilir. Belki onlar 2 ay yerine 5-6 ay gibi bir sürede hafız olacaklardır” diyor.
Hafızlığın unutulmaması için ise ezberden sonra 2 yıla kadar her gün 45 dakikalık çalışma ve ardından da 6 ayda bir tekrar yapıldığını söylüyor.
“Eski sistemde öğrenciler ne kadar süre eğitim alacaklarını bilmiyorlardı” diyen Şahin, “Oysa benim geliştirdiğim teknikle öğrencilere 'Bu kadar sürede hafız olacaksın' diyerek hedef gösteriyorum. Böyle olunca motivasyon adına problem kalmıyor” dedi.
Son zamanlarda hafızlık isteğinin azaldığına dikkat çeken Şahin, “İnsanlar okul mu hafızlık mı noktasında tercih yapmak zorunda kalınca tabiki eğitimden yana tercihlerini kullanıyordu. Ayrıca hafız olmak isteyenler eğitimlerine 2 yıl ara veriyordu. Bu sistemde kimse okula ara vermiyor” dedi.
REKOR GETİRDİ
Hafızlık tekniği şöyle işliyor: Sûreler kolaydan zora doğru sıralanıyor. Daha sonra bir sayfa alınarak 3'e bölünüyor. Önce ilk 5 satır, daha sonra diğer satırlar 5'er 5'er ezberleniyor ve daha sonra birleştirilerek tekrar yapılıyor. Sonra ikinci sayfaya geçiliyor. Onun ezberinde de aynı metot izlenerek sayfa ezberleniyor. Sonra 1 ve 2. sayfa tekrar okunuyor ve bu silsile 10 sayfa boyunca devam ettiriliyor. Ezber 3 kişiye dinlettiriliyor. Doğruysa ikinci 10 sayfaya geçiliyor. Aynı sistemle ikinci 10 sayfa da ezberlendikten sonra ilk 10 sayfayla birleştirilerek okunuyor ve 4 kişiye dinlettiriliyor. Böylece 20 sayfa ezberlenmiş oluyor.
Hafıza teknikleri konusunda Uludağ Üniversitesi'ndeki hocalarından da yardım aldığını ifade eden Şahin, “Öğrencilerim için diyetisyene bile gittim. Başarı için dengeli beslenmek şart, bunu da uyguladım” dedi. Hatice hoca, öğle uykusunun da faydalı olduğunu belirtti. Ayrıca uyguladıkları programın içerisinde haftada bir gün sinema saati, gezi ve pikniklerin de olduğunu söyledi.

Günlük program
Sabah 05.00'te bir önceki gün yaptığı ezberi hocasına dinletiyor. Daha sonra yeni ezberleyeceği bölüme başlanıyor. Öğle uykusuna kadar 3 saat 45 dakikalık bir çalışma yapılıyor. 1 saatlik uykudan sonra tekrar çalışmaya geçiliyor. Akşam tekrarına kadar 4,5 saatlik bir çalışma yapılıyor. Daha sonra günlük tekrarını yapıp yatıyor. Bir sonraki günde bu silsile devam ediyor.

BİR AYDA DA MÜMKÜN
Hafızlık süresini 2 yıldan 2 aya indiren Hatice Şahin, süreyi bir aya indirmeyi hedefliyor. Artık hafızlık için okula ara vermeye gerek kalmadığını dile getiren Şahin, uyguladığı yöntemle toplumda hafızlığa yeniden özendirmeyi istiyor.
17.09.2007 (YENİ ŞAFAK GAZETESİ)

[TB] Benzer konular

B

bir garip hafýz

Guest
Ynt: 2 ayda hafızlık

ben bu fikre oldum olası hiç katılmadım...hafız olanlar ne demek isteyeceğimi daha iyi anlayacaklardır...maksat kur'anın her sayfasını ezberleyip geçmek değildir..bir ömür taşıyabilecek seviyede gönlüne zihnine yerleştirmektir..eğer mesele sadece ezber yapıp geçmek olsaydı gerçekten iki ayda yada 52 günde falan ezberlenir..lakin geri dönüp sorduğunuzda o sayfaları büyük ihtimalle ezberden takır takır okuyamayacaklardır..ki zaten bu teknikle yapıp 2 yıldır hafızlık toparlamaya çalışan insanlar biliyorum...önemli olan çok kısa zamanda bitirmek değil,gerçekten sağlam bitirmektir....

I

istigfar

Guest

şayet hatice şahin hocahanımla tanışmış olsaydın bunları söylemezdin..şahsen kendini tanıdım..yöntemi de öyle unutulacak bir şey değil..tam aksine iyice hafızaya yerleşecek..hem zihnen hemde kalben hafız olmuş kendisi mütevazi olduğu kadar disiplinle fakat katı değil..belirli bir programla yapıyor bu eğitimi...

insanlığına hafızlığına zekasına mütevaziliğine hayran oldum
rabbim ondan ve onun gibi insanlardan mahrum etmesin ülkemizi...

B

bir garip hafýz

Guest

sorun hocahanımın kişiliği değil tabi ki çok kıymetli bir insan olabilir ki öyledir...hatice hocahanımın verdiği geniş çaplı bir seminere katıldım...yalnız onun eğitimi çok özel..yani geniş kitlelere hitab etmiyor,hele ki çok öğrencili az maddiyatlı ve eğitimcili diyanet kurslarına hiç...!!!! anlattığı sistemde 10 kişiden 20 kişien bahsetti...sabahları ballı süt içirip beslenme saatlerini diyetisyenlerin ayarladığı bir sistem...ilk 2 ayda bitiren kızımızla neredeyse 5 ayrı hoca ilgilenmiş....mesela bizim gibi kurslarda bu neredeyse imkansız...kısıtlı bütçe....20 kişiye tek hoca...bunlar özel uygulamalar..bize çözüm getirmiyor zaten....

bütün yeni hafız adayları bu hayale kapılıyorlar....bunun özel bir uygulama olduğunu genel için çözüm olmadığını kabullenmiyorlar...

I

istigfar

Guest

bir garib hafız kardeşim...son görüşmemde 20 talebesi vardı hatice hocanımın...evet diyetisyenlerle öğrencilerin beslenmesine dikat ediliyor..fakat uygulanmayacak bir yöntem değil...fakat tabiki onun gibi özverili hocalar şart...ne olur 2 yda olmazda 4 yada 6 ay olur..2.,.3 senede hafızlığını bitirenlerin ,artık bu olmaz yoruldum diyenleri ,hafızlığın 15. devresinde hafızlığığını bile bırakanları duyduk...

hocahanımın yöntemi çok çalışıp geceli gündüzlü , bol tekrarla zihne iyice yerleştiriliyor,yani kafan yorulacağına ağzın yoruluyor,çok zekive kararlı olanlar bunu 2 ayda başarıyor,hafıza teknikleri ve ecdadımızın kullandığı üslubları kullanmış ...yani yeni bir yöntem değil,fakat iyice zor deyip zorlaştırılan hafızlığı bu kalıptan kurtarmaya çalışıyor....hafız yetiştiren hocaların bilinçsizce talebeye sıkıntı vermeden yetiştirmeleri doğrultusunda bir eğitim programı öğretiyor...

hafızlığın sonuna kadar ne çileler çektiğimi ben blirim...keşke hatice hocahanım gibi hocaların elinde yetişseydikte bu sıkıntıları yaşamasaydık,olmzmıydı...uyan uykusu çok hafızım uyan uyan...gecenin seherinde ezbere dayan diye bir ilahi vardı ..çok güzel anlatmış hafızların uykuya hasretini...işte bu zaman dilimi ne kadar uzun olursa o ölçüde zor geliyor rahata alışmış nefislerimize...

evet özel bir uygulama ne yazıkki genel değil..:S

B

bir garip hafýz

Guest

tamam ben artık bişey demiyorum......ama bende bir hafız hocasıyım..çektiğim sıkıntıları çocuklarım çekmesin diye hiçbişeyden kaçınmadım ve kaçınmam da....bazen teori ve pratik birbirini tutmuyo maalesef......

R

RindiÞeyda

Guest

Selamun Aleyküm Arkadaşlar;
bu konuda daha açık bilgi verebilecek olanınız var mı acaba gidip gören biri varsa anlatabilirmi?

Y

YAREN

Guest

evt bilgi verirseniz memnun oluruz :)

Y

yusuftaha

Guest

benim yeğenim gitti 1 hafta dayanabildi tavsiye etmem

S

samimi

Guest

yoğunlaştırılmış biraz ağır galiba...

M

musado

Guest

Merhaba arkadaşlar,
2,5 yaşında kızım var, zamanını geçirmeden hafız olmasını istiyorum, araştırırken bu siteyi buldum ve hemen üye oldum. 2 ayda hafızlık ilgimi çekti.

Hatice Hocayla nasıl irtibat kurarız? Kursu nerededir ?

Allah hafızlarımızı başımızdan eksik etmesin. Amin

Selamun aleykum...

Öncelikle hoş geldiniz musado...

Bu konuda bilgisi olduğunu düşündüğüm bir kardeşimle bağlantıya geçtik... İnşallah olumlu netice alırız... Duruma göre size özelden ulaşırız inşallah...

M

musado

Guest

liprade' Alıntı:
Selamun aleykum...

Bu konuda bilgisi olduğunu düşündüğüm bir kardeşimle bağlantıya geçtik... İnşALLAH olumlu netice alırız... Duruma göre size özelden ulaşırız inşALLAH...
Çok sevinirim, Allah razı olsun, beklemedeyim...

M

musado

Guest

Görüşe bildiniz mi ? beklemedeyim...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

musado' Alıntı:
Görüşe bildiniz mi ? beklemedeyim...
sevgili musado, size o sözü veren kardeşimiz eminim sözünü yerine getirecektir... lakin kendisi de bir yatılı kursa devam etmekte olup, ancak iki haftada bir hafta sonları siteye girebilmektedir. ben kendisine özel mesaj atacağım, gelince umarım ki, verdiği sözü karşılayabilecek bir cevap ile sizi bilgilendirecektir.

sevgi ve muhabbetle...

M

musado

Guest

liprade' Alıntı:
Selamun aleykum...

Bu konuda bilgisi olduğunu düşündüğüm bir kardeşimle bağlantıya geçtik... İnşALLAH olumlu netice alırız... Duruma göre size özelden ulaşırız inşALLAH...
Özelden mesaj atmaya yetkim yokmuş, o yüzden buraya yazıyorum, Acelem yok, ama görüşürseniz haberinizi beklerim.

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

musado' Alıntı:
Özelden mesaj atmaya yetkim yokmuş, o yüzden buraya yazıyorum,
bundan böyle özel mesaj atabileceksin sevgili musado...
bu konuyu ilgili şahıslarla özel mesaj ile de halledebilirsiniz...
muhabbetle...