2.Are warnings on cigarettes beneficial? Do they make people quite smoking day?

I

isoz_

Guest
Cigarette is not acceptable material for human body but it is being produced by human. I do not understand that how human can destroy their body with this little matter. This problem is not appeared only today. Thousands of year’s people used different forms of cigarette. And they had some problem like now. Cigarette contains nicotine. And when it burns carbon monoxide gas comes out. Carbon monoxide gas is defiantly a kind of poison for human body. By the lungs, hemoglobin in blood caries oxygen to whole cells. One hemoglobin contains iron which attaches two oxygen. When you smoke cigarette hemoglobin takes one oxygen and one carbon monoxide. And this mixture goes to directly to the cells which need oxygen to produce energy. Even though this technical information is being known by the student or teachers or doctors of healthy or medical schools, some of them cannot escape it because of addiction cycle. Today we see considerable warnings on the packet of the cigarettes. It may make people to keep away from if they want to start to smoke. But I don’t believe that it’s beneficial way to keep addictive people. I believe that the people a kind of ill. And they should have therapy to save their life. By the way there is so many organization to make people quite smoking. We looked at the cigarettes from the side of the human healthy. One of the important part is environmental pollution. At least I see that government low about the cigarette usage on cigarettes makes people to keep away from the cigarettes for a while. When we think positive like that if all the people give up smoking cigarettes that makes the earth livable for really poor people especially Africans.
This text had been written as an answer on writing exam by isoz in 2005.
 
T

tetri bici

Guest
Ynt: 2.Are warnings on cigarettes beneficial? Do they make people quite smoking day?

sevgili isoz yazınızı türkçeye çevirirseniz arkadaşlarımızın daha iyi faydanacaklarından eminim
 
I

isoz_

Guest
Ynt: 2.Are warnings on cigarettes beneficial? Do they make people quite smoking

Tabiki tetri bici kardeşim...Sigara insan vucudu tarafından kabuledilebilir bir meteryal olmamasına karşın insan tarafından üretilir. Bu küçük meteryal ile insanın kendisini yok etmeye çalışmasına anlamakta güçlük çekiyorum. Bu sadece günümüzde ortaya çıkmış bir problem değil. Binlerce yıldır insanlık sigranın farklı türevlerini kullanmıştır ve o yıllarda da şimdiki gibi problemler yaşamıştır.
Sigara Nikotin içerir. Ve yandığında kabonmonoksit gazı açığa çıkar. Karbonmonksit kesinlikle vucut için zararlı bir çeşit zehirdir. Akçiğerler vasıtasıyla Hemoglobin vucuttaki tüm hücrelere oksijen taşır. Bir hemoglobin içerdiği demir vasıtasıyla iki oksijeni kendisine bağlar. Dolaysiyle siz sigara içtiğinizde hemoglobin bir oksijen bağlarken bir de karbonmonoksit bağlar. Bu halde enerji üretmek için oksijene ihtiyaç duyan hücrelere karbonmonksitli bulamaç hemoglobin ile gelir.(Hücre doğal olarak ölür)
Bu bilgilerin öğrenciler veya öğretmenler hatta doktorlar veya medikal eğitim olan kişler tarafından bilinmesine rağmen sigra bırakılamaz çünkü bunun nedeni bağımlılıktır. Bu günlerde sigara paketlerinin üzerlerine dikkate değer uyarılar eklenmiştir. Belki bu uyarılar yeni başlayacak olan kişilere egenl olabilir. Ancak bağımlı olan insanların bu uyarıları dikkate alacaklarını pek sanmıyorum. Biz sigaraya genellikle insan sağlığı yönünden bakıyoruz. Diğer en önemli konuda çevre kirliliğidir. Bununla beraber devletin koyduğı yasalar belki biraz daha insanları sigara kullanımından uzak tutar. Bu konuya olumlu bir yönden bakacak olursak tüm insanların sigarayı bıraktığında dünyanın daha yaşanabilir bir ortam olacaktır özellikle fakir insanlar afrikalılar.

Bu yazı 2005 yılında yazım sınavında isoz tarafından bir cevap olarak yazılmıştır.

ALLAH'a emanet olun.
 
Üst