“Sabah namazı yüzünden Ateist oldum”

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
“Sabah namazı yüzünden Ateist oldum”

Biz hep dine karşı olanları, din düşmanlarını konuşuyoruz. İHL’lerde ve Kuran kurslarında pek öğrenci kalmadı diye şikayetçi oluyoruz. ‘28 Şubat süreci yüzünden bunlar başımıza geldi !’ diyoruz. Ancak ben öyle düşünmüyorum. “ bizi cezalandırdı!” diye düşünüyorum.

İHL ve Kuran kursları ağzına kadar doluyken sanki biz o öğrencilerin kıymetini bildik mi? Çocuk psikolojisinden, ergenle iletişimden anlamayan hocalar yüzünden çocukları camiden de dinden soğuttuk.

“Eti senin kemiği benim” diyerek çocuklarını kurslara teslim etti aileler. Üslup yanlış olsa da niyetleri iyi idi. “Dayak cennetten çıkmıştır” yalanına iman etmiş hocaların elinde bir neslin çocuklarını ve gençlerini heba ettik.

Şimdi de öğrenci gelse de okutsak diye dua ediyoruz.”* * * * * * *“Özeleştiri yapmak ve hataları itiraf etmek” insanın geçmiş hatalarını yok etmez, ancak ilerde yapabileceği hataların önüne geçer. Yukarıda ki sözleri, bir Kuran kursunda hocalık yapan değerli bir arkadaşım söyledi. İçerden birinin bu kadar samimi itiraflarda bulunması bence çok önemlidir.Çocuk eğitimi konusunda toplum olarak çok büyük hatalar yaptık. Ancak en büyük hatayı da, maalesef dindar insanlar, çocuklarına dini sevdirme adına yaptı.

Bir insan, evladına ders çalışma alışkanlığı kazandırmayı başaramasa, çocuğun okul hayatı sıkıntılı geçer. Zayıflar alır, sınavları kazanmaz vs. liseyi zoraki de olsa bitirip hayata atılır. Herkes okumak zorunda değil.

Bir insan evladına çalışkan olmayı öğretemezse, tembel bir insan olur. İş hayatında durağan bir süreç yaşar. Çalışkan bir insanın geldiği yere gelemese bile, hayatını o şekilde devam ettirir.

Ancak bir insan evladına dinini sevdirmeyi başaramazsa, çocuk dinden soğur. Özellikle de, dini sevdirme adına yapılan hatalar, çocuğu dinden iyice uzaklaştırabilir.* * * * * * *“Sabah namazı yüzünden Ateist oldum”

Dindarların çocuklara dini sevdirme hatalarını konuştuğumuz bir arkadaşım, işyerinde ki “ateist” bir arkadaşından dinlediklerini bana anlatmıştı.

“Sabah namazına beni kaldırmaya gelen babam, bir sürahi su dökerek beni kaldırırdı. O zamanlar babamdan korktuğum için kalkardım. Tabi ne abdest alırdım ne de namaz kılardım. Abdest alıyormuş gibi yapar, namaz kılmış gibi geri yatardım. Ancak babama olan öfkem artardı.

Babama olan öfkem evden uzaklaşınca babamın savunduğu tüm değerlerden uzaklaşmak olarak hayatım da yerini aldı. Babama olan öfkem beni bugün ateist yaptı.”

Ateist haklı değil elbette, ancak “bir sürahi su ile” oğlunu sabah namazına kaldırmaya çalışan baba da masum değil.* * * * * * *Sabah namazına çocukları alıştırmak için öğrendiğim bir yöntem çok hoşuma gitmişti. Eskiden alimler sabah namazına kalkınca, çocukları kaç aylık yada kaç yaşında olursa olsun, yanına gider çocuğun burnundan hafifçe sıkar, evladına dua eder, sonra da namaza gider yada namaz sonrası yatarmış.Her gün sabah namazı vaktinde burnu sıkılarak, uykusuna hafif bir “sekte” vurulan çocuğun sabah namazına kalkma alışkanlığı kazanması çok daha kolaydır. Bir sürahi sudan daha etkili, daha kalıcı, daha faydalı bir yol olduğu kesin.* * * * * * *Türkiye’de dindar insanlar yıllarca, Peygamber efendimizin tek bir çocuk dövmediğini bildiği halde, “Dayak cennetten çıkmıştır” yalanına inanarak, çocuklara dine sevdirmek için, dayak yöntemini kullandık.

Hata yaptığımızı itiraf etmeliyiz.Namaz kılmayı çocuklara sevdirmenin “kalıcı” yöntemlerini bilmeyen dindar insanlar, yıllarca çocuklara namazı sevdirme adına hatalar yaptılar.

Hata yaptığımızı itiraf etmeliyiz.Hatalarımızı itiraf etmeyip, doğru yöntemleri öğrenmeye ve kullanmaya başlamazsak, “sabah namazı yüzünden ateist olan” insanların sayısı artmaya devam edecek.


Sait ÇAMLICA
 

[TB] Benzer konular

I

isoz_

Guest
Ynt: “Sabah namazı yüzünden Ateist oldum”

İşte büyük sorunlardan birtanesi... Anne baba eğitimsiz olunca nesil eğitimsiz devam eder.
Anneler ve Babalar doğru bildiğini sandığı yanlışlar öyleki hiç sorgulamayan anne ve babasının yaşadığı hayatı reddeden birde "yeni nesil bizi dinlemiyor" cümlesine uygun cahil bir nesil yetişti, gelişti. Kimisi ateist kimisi, tam radikal insanları asıp kesecek düzeyde, kimisi tam bir bön aptal beyinsiz düşünmeyen sorduğunda "hayatı yaşayacaksın" diyip geçen niçin geldiğinin hiçmi hiç farkında olmayan bir nesil. Kısaca eğitimsiz....
Kitap okumayan.... Kitap okumayı hobi sayan.... Hobilerinin arasında gören bir nesil....
Kur'an da ilk emir "OKU" dur. Hayatta en çok yapacağı bir işi hobi olarak boş vakitlerinde yapan insanlar cemiyeti.
Bu çok karamsar bir tablo. Ama aynı tablonun diğer yüzü yok değil. Çünkü bu derece bir çöküntünün yanında Allah isteyen kullarına ilimden nasipsiz bırakmamıştır.
Gelişen bilinçlenen bir toplumda yetişiyor Allah'ın izni ile... Bu işte ancak bir organizasyon ile mümkündür O da yapılıyor.

Allah'a emanet olun.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: “Sabah namazı yüzünden Ateist oldum”

eyvallah sevgili isoz hocam, teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için.
 
M

melllekk

Guest
Ynt: “Sabah namazı yüzünden Ateist oldum”

Doğru tespitler...Evet,insanlara hazmedecekleri seviyede konuşmalı; anlayabilecekleri seviyede hitap etmelidir. Aksi yapılırsa aksi olacağı bilinmelidir.Örneğin namaz hiç kılmayan birrine teheccütten söz etmek ne kadar anlamsızsa, ''Eşarbınızla tesettür ettiğinizi sanmayın. Ya çarşafa girersiniz; yahut da cehennemde yanarsınız!'' demek bir o kadar yanlıştır.Bu kişiler insanı kaçırmanın günahını bilir; vebalinden korkar, yahut da bilmeli, korkmalıdırlar. Kaçılan değil; kendisine koşulan bir müslüman olarak yaşayabilme dileğiyle ..
 
Üst