Şiddet İçerikli Film ve Oyunlar Duyarsızlaştırıyor...

Şiddet içerikli film ve oyunlar duyarsızlaştırıyor

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, şiddet dolu video oyunları ve filmler, başkalarının acılarına karşı duyarsızlaştırıyor. Psychological Science dergisinde yayımlanan ve Michigan ile Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, şiddet içerikli film ve video oyunlarının, başkalarını düşünme duygusunu açıkça azalttığını ortaya koydu.

Araştırmada iki gruba ayrılan 320 üniversite öğrencisinden ilk denek grubu 20 dakika süreyle şiddet içerikli video oyunu oynarken, diğer grup içinde şiddet bulunmayan oyunlar oynadı. Bir süre sonra denekler yalnızca gürültülerini duydukları şiddetli bir kavgaya tanıklık ettiler.

Araştırmacılar, şiddet oyunları oynayanların kavgada yaralanan bir kişiye yardım etmekte çok geç kaldıklarını tespit etti. Uzmanlara göre, şiddet içerikli film, video oyunu gibi görsellere maruz kalmak, kısa süre sonra gerçek bir şiddet sahnesi görüldüğünde, kalp ritminin ve cildin elektrik iletkenliğinin düşmesine yol açan bir fizyolojik dengesizliğe neden oluyor.
 

[TB] Benzer konular

B

Büþra

Guest
Ynt: Şiddet İçerikli Film ve Oyunlar Duyarsızlaştırıyor...

Bu da yetmezmiş gibi şiddet içerikli filmler çocuklara da izlettiriliyor..İzlerken zaman zaman biz büyüklerin bile korkuya kapıldığı,tedirgin olduğu durumlar oluyor..Çocuk nasıl etkilenmesin??

Teşekkürler Hocam...Önemli bir konu idi...
 
Üst