Şevval Ayında '6' gün Oruç Tutalım...

• Konbuyu başlatan HAdeKa
  • Başlangıç tarihi
H

HAdeKa

Guest
Ramazan’ın atmosferini artık yaşayamayacağız diye üzülmeyin. Bir yılımızı ibadetle geçirmiş gibi sevap alabileceğimiz Şevval oruçları bizi bekliyor. “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse sanki bir yıl oruç tutmuş olur.” (Müslim Sıyam 204; Tirmizi Savm 53) Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde “altı gün orucu” adıyla bilinen orucu tutmak sünnettir. Şevval ayının ilk gününde -ki Ramazan bayramının ilk günüdür- oruç tutulması haramdır. Bayramın diğer günlerinde ve şevval ayında kaza veya nafile oruç tutulabilir. Oruç ayı Ramazan’ın tamamlayıcısı durumunda olan şevval ayında tutulacak altı günlük oruç bir Müslüman’a bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır. Bu altı günlük orucun birbiriyle bitişik olması yani hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur; aralıklarla da tutulabilir. Şevval ayında tutulacak altı günlük oruçla bir yıl oruç sevabının nasıl elde edileceği alimlerce şöyle ifade edilir: Dinimizde bir iyilik yapana on sevap verileceği yolundaki hadis esas alındığında bir Müslüman otuz günlük Ramazan orucuna ek olarak şevval ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş olmaktadır. Bu otuz altı rakamı hadiste ifade edilen on kat sevap ile çarpıldığı zaman 360 gün elde edilir. Böylece kamer ay hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olur.

Ebu Eyyub radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Ramazan orucunu tutan ve buna şevval ayında altı oruç daha ekleyen kişi bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.” (Müslim Sıyam 204)

[TB] Benzer konular

D

DAMRAM

Guest
Ynt: Şevval Ayında '6' gün Oruç Tutalım...

allah razı olsun can emegıne saglık ınsallah tutarız

H

HAdeKa

Guest

Allah senden razı olsun abla..

inşaallah tutarız

V

vuslat_ebedi82

Guest

Hadeka şevval ayında tekrar bu konuyu ele alırsanız sevinirim.İnsan unutuyor mağlum.İnsanı beşer nisyan ile mamuldür.Ellerinize sağlık .........[/font]

H

HAdeKa

Guest

şevval ayında burda olmayacağım için.. artık sizler vitrine koyarsınız...

H

HAdeKa

Guest

vuslat_ebedi82' Alıntı:
Hadeka şevval ayında tekrar bu konuyu ele alırsanız sevinirim.İnsan unutuyor mağlum.İnsanı beşer nisyan ile mamuldür.Ellerinize sağlık .........[/font]

güncelleme..!

şevval ayına girmiş bulunmaktayız hatta bi kaç gün de gecti

hatırlatma mahiyetindedir...!

V

vuslat_ebedi82

Guest

Allah razı olsun hatırlatmalarınız için.............
artık sizler vitrine koyarsınız...
cümlesinden sonra gözüm korkmuştu valla korkmadım desem yalan olur. Dedim ki yanlış bir şey mi dedim aceba HADEKA'yı sinirlendirdik.Hani yeniyim burda tanımıyorum ki :demek dedim hata yaptık .Suizan etmişim meger :( :-[ :-[

H

HAdeKa

Guest

estagfirullah..
okulum var hafta sonu okula gideceğim artık o yuzden sevval ayında burada bulunmayacagım ama bugun carsamba ve yarın persembe belki yarını persembe oldugu için oruclu gecirmek isteyenler olabilir unutmuşlarsa hatırlatayım dedim sizin de vesilenizle... pazartesi persembe tutsak ne guzel olur inşaallah... Allah kabul etsin simdiden....

...Tefekkür...

Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...

fussiletin neşesi, güzel kardeşim....

Yine çok isabetli bir konuyu bulmuş getirmiş bizlere sunmuş :)

RABBİM razı olsun HAdeKAm....

İNŞAALLAH ,RAHMAN'nın bizlere lutfettiği bu güzel hediyeyi değerlendirenlerden oluruz....

H

HAdeKa

Guest

...Tefekkür...' Alıntı:
fussiletin neşesi, güzel kardeşim....

Yine çok isabetli bir konuyu bulmuş getirmiş bizlere sunmuş :)

RABBİM razı olsun HAdeKAm....

İNŞAALLAH ,RAHMAN'nın bizlere lutfettiği bu güzel hediyeyi değerlendirenlerden oluruz....
Rabbim senden razı olsun ablam
o senin neşen ;)

*inşaallah tutacagız inşaallah