Şairler ve Şiirleri ve Halleri...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Şairler ve Şiirleri ve Halleri...

KARANFİL' Alıntı:
Bizim fikirlerimiz ve araştırmalarımızın dışında MİM hocamın bu konuda ki görüşünü, bilmek isterim.Umarım hocamızda bizi bilgilendirir..
estağfirullah karanfil'im, ne haddime...
şiir hakkında konuşabilecek, fetva verebilecek konumda ve yetkinlikte görmedim kendimi hiçbir zaman. ama şiirsever biri olduğumu da inkar edemem. şu kadar varki, şiir diye yazılan her dolmayı da yutabilecek bir hazım gücüm yok...

tarihin görüp tanıklık ettiği en ünlü şairlerin başında gelen, "Allahtan başka herşey yalan" sözüyle sevgili efendimizin övgüsüne mazhar olan ve kur'an ayetleri nazil olduğunda da şiiri bırakan ve yıllar sonra hz. Ömer'in neden şiir yazmıyorsun diye haber göndermesi üzerine, “Şu anda önümde Bakara Suresi var. Yazdıklarımın paçavra kadar değeri olmadığı aşikar. Halifemize ‘Lebid oyuncakları bırakmış’ deyin, o anlar.” diyen büyük şair Lebid aklıma geldi.

... ve söz verdim kendime... üstüne söz söylemeyeceğim. Lebid'in hayatını yazmayı düşünüyorum. belki o zaman beni çok daha iyi anlayacaksınız. bu tartışmada taraf olmadım, olmayacağımda... şiiri seven de, sevmeyen de kendi açısından haklı argümanları vardır, hepsine saygı duyuyorum. bana Nasreddin Hoca rolü biçebilirsiniz, size de "haklısınız" derim. :D

burada bir mütalaamı da sizinle paylaşmadan geçemeyeceğim. bizim sitede devamlı yazan şair kardeşlerimin tamamını tenzih ederek söylüyorum... sitemize dışarıdan gelerek gerçekten olağanüstü güzel şiirler yazan bazı şair kardeşlerimiz vardır. onların hakkında fussilet hocaya katıldığımı söylemek isterim. bunlardan bir tanesini ismen zikretmeden geçemeyeceğim. bu evvah namıyla ma'ruf ilyas uçar hocadır. meslektaşım olan bu güzide arkadaşın şiirlerini gerçekten beğenmiştim. bir iki defa yorum yazdım, bir de kendi sitesinden kendisine ulaşmaya çalıştım. e-mail adresimi verdim. biliyor musunuz bu arkadaş ne bir cevap yazma lütfunda bulundu, ne de bir mazeret beyan etme zahmetine katlandı... fussilet hocanın şairler hakkında yazdıklarını okuyunca ilk aklıma gelen isimdi. hep sordum kendi kendime, "bu kadar güzel şiir yazabilen biri nasıl bu kadar tekebbür edebilir?" ama oluyordu işte... bunu bir kıyamet alameti olarak kabul ediyorum. ve son olarak şunu belirteyim ki, bu kişiler Lebid'den daha güzel şiir yazsalar bile benim gözümde "sahte olarak basılmış amerikan doları" kadar değerleri yoktur.