ŞİİR VE ŞAİR

• Konbuyu başlatan serdengecti
  • Başlangıç tarihi
S

serdengecti

Guest
ŞİİR VE ŞAİR

Bu yazıyı yazdığım için beni ayıplayabilir, beş para etmez iki karalaması var diye kendini şair sanmakla kalmadı bide bize şiiri anlatmaya kalkıştı diyebilirsiniz.Beni kibirlilikle, çok bilmişlikle suçlayabilirsiniz.Ama ben bu yazıyı şiirin hakkını vermek, onu elimden geldiğince açıklamak ve şiir ve şair mefhumlarını hakiki sahiplerine has bırakmak için yazıyorum.Ve bu yazı bitince şairin ve şiirin kim olduğu öğrenilmiş olduğundan bu ithamların yersiz olduğu anlaşılacaktır.

Aklınızda delikanlı sen şimdiye kadar kaç şiir okdun, kaç şiir yazdında kendini şairi ve şiiri anlatabilecek bir makamda görüyorsun şeklinde bir soru olabilir.

Bu yazıyı okduğunuza göre büyük ihtimalle şiire meraklı birisinizdir.Ve bazılarınız benden daha çok şiir okumuştur.Ben şimdiye kadar hiç şiir yazmadım.Ve hakikatte şiiri ve şairi anlatma makamına layık olmaktan uzağım.Ancak günümüzde bu mefhumlar öyle uyduruk şeyler için kullanılmaya başlandı ki bir ara gazetelerdeki cinayet haberlerine şiir, spor yorumcularına şair denilmeye başlanmasından korktum.Bu şartlar altında bu mefhumlara haklarını vermek bu mefhumların asıl sahiplerine karşı üzerimize düşen bir borç oldu.

Neyse meseleye gelirsek:

Şair arayış içindedir.Sonu gelmeyen bir arayış.Şair asla ULAŞILAMAYAN'ı ulaşamayacağını bildiği halde aramaktadır.
Çünkü şairin gayesi ulaşmak değil, ulaşmak için birşeyler yapmak ve bu şekilde ULAŞILAMAYAN'ın ulaşılamazlığını tekrar tekrar kanıtlamaktır.Sadece ULAŞILAMAYAN'ın neden ulaşılamaz olduğunun hakkıyla idrak edilemeyeceğini idrak edebilenler şair olabilir.

Bu arayışın adı "şiir"dir.ULAŞILAMAYAN'ın ulaşılamazlığını farkeden kişi bunu başkalarına da kanıtlamak gayesiyle O'na en süslü kelimelerle ulaşmaya çalışır.O ULAŞILAMAYAN'a duyduğu saygı ve O'nun ulaşılamazlığını farketmekten gelen dehşet sebebiyle kelimeleri esas duruşa geçirir, onlara hayal edebildiği en büyük nizamı verir.Vermek zorundadır.Zira düştüğü dehşet sebebiyle en ufak bir disiplinsizliğin bile O ULAŞILAMAYAN'a saygısızlık olacağından endişe eder.Bunun için şiire emek, ilgi ve saygı gösterir.

Şimdi biraz nizam üzerinde duracağız.Şiiri şiir yapan nizamdır.Bu nizam yukarda belirttiğimiz dehşetten gelen bir saygı ifadesidir.Ve şairler öyle bir nizam verir ki şiirlerine en düzenli orduların harekete geçmesini görünce veya bir şeyin şaşırtacak şekilde nizamlı olduğunu farkedince akla gelen ilk şey " ne güzel, tıpkı şiir gibi" sözü olur.Çünkü şiiri şiir yapan nizamdır. Büyüklerimiz bu dehşetten gelen nizama öyle esir etmişlerdir ki kendilerini sözlüğü bile şiirle yazmışlardır.

Bildiğiniz üzere şiirin diğer bir ismi "nazım"dır.Bu da nizamla alakalı.Nizam sahibi olduğu için nazım denmiş.Siz şiirden nizamı kaldırırsanız nazım olmaz, yani şiir olmaz.Şiiri düz yazıdan ayıran en önemli şey nizamdır.Şimdi günümüzde hiç değer verilmiyor nizama, doğal olarak şiire de değer verilmiyor.Zaten artık çoğu kişi şiir okumayı sevmiyor.Hiç sorguladınız mı bunu? Sevmezler tabi çünkü şiir okumadılar.Onlara şiir diye okutulan şeyler takıldığı yeri üçnokta ile kapatan kendi veremediği anlamı üçnoktaya havale eden ,yazdığı şeyin alçaklığını derinlik diye gösteren bazı hokkabazların uydurmacası.Düz yazıdan tek farkı cümlelerin arda arda değil alt alta sıralanması, bol bol muhal şey söylenmesi, cümlelerin genellikle yarım bırakılması ve ikidebir üçnokta kullanılmasıdır.

Şimdi kimseyi kızdırmamak için kendimiz bir örnek yazıp bu saçmalığın şiir ve şair mefhumunun hakkına nasıl girdiğini gösterelim.Önce hokkabazların usulü ile yazalım sonra da normal şekilde.

" yürüyorum, içime sis misali çökmüş yalnızlık....

duyamıyorum kimseyi, sağır mı oldum ne?...

görmek ama neyi, niçin diye soruyorum kendime

insanlar nankör, vefayı köpeklerden gördüm.

ve öldüm, bu ölüler şehrinde , mezarım bile yok"

Kusura bakmayın biraz fazla uyduruk oldu ama herşeye şiir diye atlayan sazanların buna da şiir demesinden korktuğum için böyle yapmak zorunda kaldım.Şimdi normal şekilde yazayım.

"yürüyorum, içime sis misali çökmüş yalnızlık, duyamıyorum kimseyi, sağırmı oldum ne?..görmek ama neyi, niçin diye soruyorum kendime.insanlar nankör, vefayı köpeklerden gördüm.ve öldüm, bu ölüler şehrinde, mezarım bile yok"

Bu şiir olamaz! Çünkü yazan şair değil.Şair değil çünkü ulaşılamazlığı farketmekten gelen o haşyeti tatmamış, onun için bu kişinin yazdıkları bir şiir nizamına sahip değil.Şiiri anlamak gerek gönüldaşlar, okuyup geçmekle olmaz.Okuyup geçerek hiçbirşeyi farkedemeyiz.Farkedemeyince de "yok teması neydi, konusu neydi" seviyesinin üzerine çıkamayız.Kısaca şair olamaz, şairler yetiştiremeyiz.Şiir fikirden ibarettir.Şiirdeki nizam kafiye ve ölçüden ibaret değildir.Kafiye ve ölçü şiirin şiir olması için ilk şarttır ama tek şart değil.Onlar işin kolay kısmıdır.zor olan içindeki fikri musluğu açtığımız zaman tek tek, damla damla akmasına rağmen sürekli akıyor gibi gördüğümüz su misali nizama sokmaktır.Okunurken insan feyz almalı, şiiri ruhunda hissetmeli, kendini bulamayabilir ama şiirdeki fikri bulmalı, daha ilk kelimeler süzülürken dudaklarından şiirin özüne ulaşmalı.

Bu şiirin sadece benim farkedebildiğim yönleri.Bu kadarında bile ne kadar emek, ne kadar fedakarlık isteyen birşey olduğunu düşünmek aklımızın sınırlarını zorluyor.

Şimdi biz bütün bunları söyledikten sonra hangi insaf sahibi o hokkabazların "şair " ismini böyle beleşten kapmasına rıza gösterir? Nasıl bir adalet sahibi şiirle bu uydurmacaları aynı kefeye koyabilir? Böylelerine şair, karaladıklarına da şiir demek şiir ve şair mefhumlarına edilebilecek en büyük hakareti etmek olmasının yanında şiir ve şaire dair hiçbirşey bilmememizin bir delili değilmidir?Peki biz millet olarak utanmamızı gerektiren böyle şeylere neden kalkışıyor, neden sahte şairler, sahte şiirler üretiyoruz? Bizim zaten övünmemize yetecek kadar şairimiz varken neden böyle gülünç durumlara düşüyoruz? Neden bizde senelerdir hokkabazlar şair diye yutturulmaya, şairler ise unutturulmaya çalışılıyor?

(serdengecti)

[TB] Benzer konular

H

HAdeKa

Guest
Ynt: ŞİİR VE ŞAİR

evet..!

alacağımı aldım yazıdan çok güzel bir yazı yazmışsın serdengecti.

üzerime alındım
ve şiir dediğim şiirimsi bile olmayan alta alta sıralanmış saçma sapan yazı dizisini artık yazmayacagım eyvallah uyardıgın için sağol serdegecti kardeşim

S

serdengecti

Guest

evet..!

üzerime alındım
ve şiir dediğim şiirimsi bile olmayan alta alta sıralanmış saçma sapan yazı dizisini artık yazmayacagım eyvALLAH uyardıgın için sağol serdegecti kardeşim

1) ne demek istediğimi tam anladınız mı?

2) haksızmıyım?

H

HAdeKa

Guest

1. ne demek istediğinizi gayet iyi anladım

2.
HAdeKa' Alıntı:
evet..!

üzerime alındım
ve şiir dediğim şiirimsi bile olmayan alta alta sıralanmış saçma sapan yazı dizisini artık yazmayacagım eyvALLAH uyardıgın için sağol serdegecti kardeşim
haksız oldugunuzu dusunsem boyle bir yorum yapmam

S

serdengecti

Guest

peki o zaman eklemem gereken bireşy yok.

teşekkür ederim

H

HAdeKa

Guest

eklemeniz gereken bişey mi vardı ki

rica ederim..

B

Bevadih

Guest

çok yerinde bir yazıydı serdengecti....! harikaydı...

"yazdığını sananlar " zan/edenler hep derim....

İnsanın duygu ve düşüncelerini şirimsi tarzda paylaşması başka...Zaten bu şekilde paylasanlar kendilerine şair/şaire demiyor....sözüm yok bunlara...

İnatla yazdığı sacmalıklara şiir kendine de, şair diyenler çok piyasada...okusunlar bu yazını...

Ben rıza göstermiyorum ciddi anlamda...ve prim yaptırlmasını da istemıyorum....

yüreğine sağlık...okunup okunup düşünülesi bir yazı kaleme almışsın...bu sancıları çeken kendinide bilir,kendini koyduğu kefeyide bilir,nerde olduğunuda bilir vesselam..

Yolun açık olsun...
sen ne yaptığının farkındasın ...aklı başında...yüreğin de olan serdengeçti...

Takipcınım....muhabbetle güzel kardeşim.....

H

HAdeKa

Guest

eLvida' Alıntı:
İnatla yazdığı sacmalıklara şiir kendine de, şair diyenler çok piyasada...okusunlar bu yazını...
buna katılıyorum....!!!

eLvida' Alıntı:
Yolun açık olsun...

ve aynen

vesselam..

S

serdengecti

Guest

eLvida' Alıntı:
çok yerinde bir yazıydı serdengecti....! harikaydı...

"yazdığını sananlar " zan/edenler hep derim....

İnsanın duygu ve düşüncelerini şirimsi tarzda paylaşması başka...Zaten bu şekilde paylasanlar kendilerine şair/şaire demiyor....sözüm yok bunlara...

Ben rıza göstermiyorum ciddi anlamda...ve prim yaptırlmasını da istemıyorum....

yüreğine sağlık...okunup okunup düşünülesi bir yazı kaleme almışsın...bu sancıları çeken kendinide bilir,kendini koyduğu kefeyide bilir,nerde olduğunuda bilir vesselam..

Yolun açık olsun...

teşekkür ederim

MiM

Admin
Yönetici
Membership

bunun için sevmiştim sevgili serdengeçtiyi...
ilk geldiği zamanlar, eğilmeyen, bükülmeyen asil duruşu yüzünden bazılarını rahatsız etmiş, şekvacı olmuşlardı... -banlamaya dahi tevessül edildi!-
ondaki bu asil cevherin farkında olabilen biri olmak ve onu budayıp dökme heveslerine mani olup set çekme düşüncemin isabeti, şahsım adına övünebileceğim en yegane hususların başında gelir.

sevgili üstadımın çile adlı muhteşem eserinin son bölümüne aldığı "şiir ve şair" makalesinden esintiler taşıyan bu olağanüstü manifesto, öyle umuyorum ki, bundan böyle şiir yazma hevesinde olanlara çok önemli bir mikyas olacaktır.

eyvallah abim, bütün benliğimle sana katılıyor, her satır, noktası ve virgülüne kadar imzamı atıyorum...

fussilet ailesi, böyle bir manifestoyu yayınlayan kardeşiyle onur duyar!

"...Onlara şiir diye okutulan şeyler takıldığı yeri üç nokta ile kapatan kendi veremediği anlamı üç noktaya havale eden..."

Üslubunuz, tespitleriniz, dibi doldurulmuş, ayakta duran fikirlerinizle oldukça net bir yazı sundunuz... 2+2=4 kadar gerçek...

Örnek olarak bize sunmuş olduğunuz da fena bir 5'lik değildi hani...

Bu duruşunuzun daim olmasını temenni ederim...

T

Týlsým-ý Muðlak

Guest

ben aksine katıldığım katılmadığım yönlerle bu yazıya bişeyler yazmaya heves ediyorum şu anda...
ama yıllardır tartışılmış şeyleri tekrar burada tartışacak değiliz...
birisi şiir diye resmen düz konuşur manadır özü der... birisi hecesiz birisi sistemsiz istemez...
şiirin net tanımını yapacak kim var ki??
birisi düzenini birisi düzensizliğini ister...biri hepsine aynı uzunluk biçer..birisi bazen bir ah- ı bir sıra kabul eder...
kimisi anlaşılmalı mesajı açık olmalı hiç değilse ilk okuyuşta bir anlam vermeli der...
kimisi labirent gibi bir anlatımı olmalı süslemeli püslemeli der....
ben bu konuyu ihtilaflı (alimlerin tartıştığı mevzuulara) benzetiyorum....
bir taraftan tutan böyle mecburen partizan oluyor :)
tek birşeye katılıyorum...yazdklarında....bilmem belkide o cümleyle hepsinede katılmş olabilirim...

hangi insaf sahibi o hokkabazların "şair " ismini böyle beleşten kapmasına rıza gösterir? Nasıl bir adalet sahibi şiirle bu uydurmacaları aynı kefeye koyabilir? Böylelerine şair, karaladıklarına da şiir demek şiir ve şair mefhumlarına edilebilecek en büyük hakareti etmek olmasının yanında şiir ve şaire dair hiçbirşey bilmememizin bir delili değilmidir?

eleştirmen fıtratına sahipler eleştiriye kolay kolay açık olmazlar ama....=) kısa olarak ancak böyle aktarabildim...

S

serdengecti

Guest

ben aksine katıldığım katılmadığım yönlerle bu yazıya bişeyler yazmaya heves ediyorum şu anda...
ama yıllardır tartışılmış şeyleri tekrar burada tartışacak değiliz...
birisi şiir diye resmen düz konuşur manadır özü der... birisi hecesiz birisi sistemsiz istemez...
şiirin net tanımını yapacak kim var ki??
birisi düzenini birisi düzensizliğini ister...biri hepsine aynı uzunluk biçer..birisi bazen bir ah- ı bir sıra kabul eder...
kimisi anlaşılmalı mesajı açık olmalı hiç değilse ilk okuyuşta bir anlam vermeli der...
kimisi labirent gibi bir anlatımı olmalı süslemeli püslemeli der....
ben bu konuyu ihtilaflı ( alimlerin tartıştığı mevzuulara )benzetiyorum....
bir taraftan tutan böyle mecburen partizan oluyor Gülümseme
tek birşeye katılıyorum...yazdklarında....bilmem belkide o cümleyle hepsinede katılmş olabilirim...

herkes farklı birşey diyebilir ama bu sizin dediğiniz gibi alimlerin tartışmasına benzetilemez.benzetilse benzetilse zifiri karanlıkta dokunarak filin nasıl birşey olduğunu anlamaya çalışan delilerin bir ileri versiyonu olan fil yerine eşeğe,öküze dokunup fili tarif davasına kalkanların fili tartışmasına benzetilebilir.

nasıl iki arabadan hangisinin hızlı olduğunu bilmeyen iki kişi hangisinin daha hızlı olduğu hakkında tartışmaya kalksa hangisinin hızlı olduğu göreceli bir hal alırsa, şiirden habersiz insanlar içinde şiirin ne olduğu göreceli bir hal alır.binlerce milyonlarca fikrin öne sürülmesi doğaldır.

son olarak şu sözünüz kesinnikle ve kesinnikle eleştiri ahlakına uymuyor.
eleştirmen fıtratına sahipler eleştiriye kolay kolay açık olmazlar ama
çünkü bu söz daha cevap vermeden benim cevabımın eleştiriye açık olmamak sebebiyle verilmiş olacağı intibası uyandırıyor ve ya beni cevap yazmama zorluyor ya da cevabımın baştan yok sayılmasını sağlıyor.

T

Týlsým-ý Muðlak

Guest

Şair arayış içindedir.Sonu gelmeyen bir arayış.Şair asla ULAŞILAMAYAN'ı ulaşamayacağını bildiği halde aramaktadır.
(boşa arıyor desene :) )
Sadece ULAŞILAMAYAN'ın neden ulaşılamaz olduğunun hakkıyla idrak edilemeyeceğini idrak edebilenler şair olabilir..
(bunu idrak edemeyip de şiirleri okunan hayatında hiçbirşeye değer vermemiş...YETENEKLİ söz ustalarının yazkları şiir değil yani )

şu şiirdir bu şiir değildir diyen bir şiir-o-metre bekliyorum bu yazılanlardan sonra....

yahut alimlerin tartışmasına benzemesi için yapılması gererekenleri :)
idrak edince mi?? kitap çıkarınca mı?? medyada isim yapınca mı?? yazılanlar bir şarkıya konu olunca mı??
yoksa...Siz beğenince mi şiir olacaktır???

şiirin sınırını biçin...
kesin hükümlerinizle...
birde sıfırdan başlıyalım...
sanat sanat içinmi halk içinmi...
imgesel anlatımmı yoksa gayet açık mı... vs..?

bunları tartış-mak için yazmadım...
sadece Sınırı tanımı tam belli olmayan üzerine tartışmalar yapılan şeyler...
için kesin konuşmaya...cesaretimiz ne kadar SAĞLAM temelli...?

şiir şöyle olmalı...ee kaynak göster...?
şiir böyledir...eee kaynak??

konuşmak bile boşa....ne diye yazdıysam...artık...

T

Týlsým-ý Muðlak

Guest

ve lütfen bana....
sen anlamazsın laflarıyla gelmeyin...
Şiir beşerin gönlünden beşerin ağzından çıkıyorsa...
bir sınırı vardır...
bana sen şiiri neye benzetiyorsun dersen...
"Vahye ulaşmak isteyen sözlerin vahiy sarayının kapısına giden basamaklarına benzetiyorum....en alttan en üste kadar şiirler öyledir..Vahye yaklaştkça ki yaklaşmışı dahi UZAKTIR...Ama vahiy insan-a çok yakındır..
Güneşin kendisi ile ışığı misali (misal olamasada) ...Şiddetli zuhurdaki yakınlık ama ulaşılması imkansız..."
Her kitap bir kitabı anlamak içindir...
Her sözde bir söze ulaşmak içindir...

ki KALDI ki VAHİY bize yaşam klavuzu iken...
Yüreğe inzal olması gerekirken..Resul-e (s) inmesi yeterli bulnmuştur...
ya duvar-a asılır...ya yüceltilip YAŞAMDAN ayırılır...

Vahiy dahi BİZİM için inmişken....
Şiiri bizden alıp koparmak...SİZ kim ŞİİR kim demek....
"sanırsam beklenilen cümleyi söylüyorum...."
Haklısın biz bilmeyiz ŞİİR mi oooooooo woooooooow oooooooooof ne haddimize büyüklerimiz bilir...
:)
Vahiy güneş ışığı ise sözlerle vahye yaklaşmak ancak Bir kat daha yukarıya çıkmak gibidir...
istersen gökdelenin tepesine çık...yine uzaksındır...ama 1 katta yüksekliktir...1000 katta....
zerre miktar imanı olanda İman sahibidir...
dağ gibi imanı olanda....
İman-o-metre kimsede yoktur...sanırsam...
islam-o metrede...
şiir-o metrede bulunmuyor çağımızda...

Ahlak sınırları içerisinde yazdığımı sanıyorum...daha kelam etmeyeceğim...
dua ile velmahabbe...
düzensiz yazdım galiba...acelem var ona verin...anlaması gerken anlar inş...

S

serdengecti

Guest

bence sen bahsettiğim hokkabazlar güruhu içinde kendini bulduğundan böyle hararetli hararetli benim tezimi çürütmeye çalışıyorsun.

neyse cevaba gelirsek:

(boşa arıyor desene Gülümseme )
işte senin idrakin buraya kadar.senin mantığınla haşa diyerek bir örnekte biz verelim.
sahabe peygambere(s.a.v.) benzemeye çalışıyordu değil mi O (s.a.v.) olamayacağını bile bile.boşa arayış.

bir kere gaye O'nun ulaşılamazlığını kanıtlamak ve şair her ulaşamayışında onu kanıtlıyor zaten.

sadece ULAŞILAMAYAN'ın neden ulaşılamaz olduğunun hakkıyla idrak edilemeyeceğini idrak edebilenler şair olabilir..
(bunu idrak edemeyip de şiirleri okunan hayatında hiçbirşeye değer vermemiş...YETENEKLİ söz ustalarının yazkları şiir değil yani )
yazımda demiştim zaten şiir sadece kafiyelki sözler bütününden ibaret değildir.tekrar sorman anlayamadığından mı, beni küçük düşürmek gayrenden mi kaynaklanıyor?

idrak edince mi?? kitap çıkarınca mı?? medyada isim yapınca mı?? yazılanlar bir şarkıya konu olunca mı??
yoksa...Siz beğenince mi şiir olacaktır???
bunları yazmanızla beni hayrete uğrattınız.yazdıklarıma bu kadar şiddetle ve bilgiçlikle karşı çıkan birinin yazımdan hiçbirşey anlamamış olması beni hayal kırıklığına uğrattı.

galiba benim hokkabazlardan kastımın kimler olduğunu anlayamayan tek kişi sensin.

şiirin sınırını biçin...
kesin hükümlerinizle...
birde sıfırdan başlıyalım...
sanat sanat içinmi halk içinmi...
imgesel anlatımmı yoksa gayet açık mı... vs..?
siz teması ne konusu ne seviyesinin üstüne hala çıkamamışsınız.neyse bunlardan birine cevap verip geçeyim.

sanat sanat için değildir, halk içinde değil.sanat HAK içindir.

şiir şöyle olmalı...ee kaynak göster...?
şiir böyledir...eee kaynak??
kaynak....

sana kaynak olarak gösterceğim herşey bir başkasının sözü değilmidir.ve o da bir insana aitse senin hesabından onunda kaynağı yok demektir.kaynaksız kaynak göstermektense kaynak göstermemeyi tercih ederim.hala bazı şeylerin kanıtlanması için kanıta ihtiyaç olmadığı hakikatini kavrayamamışsın.

şimdi diğer mesajına geçelim.geçmeden önce bir soru sorayım.niye bir mesaja iki mesajla cevap vermek gereği duyuyorsun.

Şiir beşerin gönlünden beşerin ağzından çıkıyorsa...
bir sınırı vardır...
sınır...

sınırdan anladığın dört köşeli bir kutu mu?

evet şiirin sınırı vardır.aklın da.zaten ULAŞILAMAYAN'a şiir sınırlı olduğundan ulaşamaz.

kafandan şeyler uydurup onlara cevap vereceğine yazdığımı okusan veya sussan fena mı olur.

bana sen şiiri neye benzetiyorsun dersen...
sen şiiri neye benzetiyorusun demem.merak etme.

Vahiy dahi BİZİM için inmişken....
Şiiri bizden alıp koparmak...SİZ kim ŞİİR kim demek....
"sanırsam beklenilen cümleyi söylüyorum...."
Haklısın biz bilmeyiz ŞİİR mi oooooooo woooooooow oooooooooof ne haddimize büyüklerimiz bilir...
vahiyle doğrudan bağlantı kuran sensin. ben değil.ama cevap vermek gerekirse.ebu cehil vahiyden birşey anlamadı.hatta sahabeye peygamber(s.a.v.) açıkladı.

ayrıca kuranı okumak iddiası başka kuranı ben yazdım iddiası başka.sen bize budanın yazmış bulunduğu kutsal kitap(!) tan bahsedebildiğin gün bu soruyu sorabilirsin.o zamanda zaten gerekli cevabı alırsın.ama bu dediğimi yapmadan yukardaki sözleri söyleyemezsin.

dediğin gibi anlaması gereken anlar.

senin nasibin değilmiş.

T

Týlsým-ý Muðlak

Guest

bahsettiğim hokkabazlar güruhu içinde kendini bulduğundan
:)

tezimi :) çürütmeye çalışıyorsun
tez olduğunu kesin birşey olmadığını kabullensen böyle konuşmazdın :)

sahabe :) peygambere(s.a.v.) benzemeye çalışıyordu değil mi O (s.a.v.) olamayacağını bile bile
ama onlar SAHABE oldular değil mi??
yani bir hiç olacağını bile bile gitmediler...BEN kim müslüman olmak kim...İSLAM mı oooooo çok uzak demediler...??
onlar SAHABE değilmi???Müşrik olmakta kafir olmakda ellerindeydi...
örneğine iyi bak :
onlar biz kimiz ki demediler...!!
demekki çobanıda köleside BİRŞEY olabiliyor...
KAPIYI kapamamak gerek....
Ebu bekr olamam diye İşe girişmemek değil ??? de mi kastın...
evliya olabileceğini her insan bildirmeliyiz...
senin gibi bir aşağılık nerde evliyalık nerde dememliyiz değilmi??

hokkabazlardan kastımın kimler olduğunu anlayamayan tek kişi sensin
yooo gayet aşikar.... :)

sanat sanat için değildir, halk içinde değil.sanat HAK içindir
burda dayanamayıp sorucam artık HAK-kın beğenisi önemli...peki HAKKIN beğendiğini kim sana haber veriyor... :)
yahut yazılan milyonlarca şiirden kaçtanesi senin bu eleğinle şiir kalacaktır???

kaynak....

sana kaynak olarak gösterceğim herşey bir başkasının sözü değilmidir.ve o da bir insana aitse senin hesabından onunda kaynağı yok demektir.kaynaksız kaynak göstermektense kaynak göstermemeyi tercih ederim.hala bazı şeylerin kanıtlanması için kanıta ihtiyaç olmadığı hakikatini kavrayamamışsın.
çok güzel bir söz....bana kaynağın hep insan olucaktır...birsürü anlaşamayan insandan 1-2 tanesi :)
Bazı şeyler kısmına şiirdemi dahil...yahut şiirin özellikleride mi???
İhtilaf-tanım-tahrip bu tasavvurları oluşturup üzerine bina etseydin kavramlarını çok daha iyi anlaşırdk seninle....
şiiri HİSSİ aleme geçirdin ya mana aleminde yeni bir açılım...:)
hatta bence şiir yazıdan çıkıp NAZAR dan ibaret olmalı....

ŞİİR senin tekelindeymiş....
Beni anladığını sanmıyorum...Bu ahlakla hiç hemde...
dua ile velmahabbe...
hakaret etmemen temennisi ile...
tek hakaretim sanırsam ki şu olacaktır...
Fikirlerini savunmada güçlük çekenler Güçsüzlüklerini hakaretle örterler...
Sözün gücü gücün sözü...
akıl gücü kas gücü...fikir ile hakaret...konuşma ile küfürleşme...ve benzeri....
tahammülsüzlük...

S

serdengecti

Guest

tez olduğunu kesin birşey olmadığını kabullensen böyle konuşmazdın Gülümseme
yanlış kelime kullanmışım.

ama onlar SAHABE oldular değil mi??
yani bir hiç olacağını bile bile gitmediler...BEN kim müslüman olmak kim...İSLAM mı oooooo çok uzak demediler...??
onlar SAHABE değilmi???Müşrik olmakta kafir olmakda ellerindeydi...
örneğine iyi bak :
onlar biz kimiz ki demediler...!!
demekki çobanıda köleside BİRŞEY olabiliyor...
KAPIYI kapamamak gerek....
Ebu bekr olamam diye İşe girişmemek değil Ney de mi kastın...
evliya olabileceğini her insan bildirmeliyiz...
senin gibi bir aşağılık nerde evliyalık nerde dememliyiz değilmi??
işte bu senin iddian.ulaşılamayacağını bilmesine rağmen ona yönelmesini gereksiz bulan sensin.
beni dediğim ise şudur: sen sahabe olamazsın ama onlara benzemek için çaba sarfetmek senin üstüne düşen bir borçtur.

hekes evliya olamaz.sadece O'nun istedikleri olabilir.ama hiç kimse ölene kadar O'nun istediklerinden olamayacağını bilemez.

ayrıca evliya olabilmek farklı birşeydir evliya oldum demek farklı birşeydir.

hokkabazlardan kastımın kimler olduğunu anlayamayan tek kişi sensin

yooo gayet aşikar.... Gülümseme
aşikarsa bilerek konuyu çarpıtıyorsun, medyayı filan söz hilesi için kullandın demektir ve meseleyi çarpıtmak anlamamaktan daha kötü birşeydir.

çünkü anlayamamak niyete bağlı değildir.çarpıtmak ise kesinnikle kötü niyet gerektirir.

burda dayanamayıp sorucam artık HAK-kın beğenisi önemli...peki HAKKIN beğendiğini kim sana haber veriyor... Gülümseme
yahut yazılan milyonlarca şiirden kaçtanesi senin bu eleğinle şiir kalacaktır???
senin soruna göre O'nun hangi amelden razı olup olmadığını bilemeyiz.yani -haşa- O'nun rızasını O'nu yok sayarak ta kazanma ihtimalimiz var, hırsızlık yaparak ta, O'na ibadet ederek te.

saçmalamayı bıraksan artık diyorum.

kaçtanesinin eleğimde kalacağına gelince:"Biz şiiri iman için bilmişiz; ve bu mihrak bilgiyi, her bilginin geçtiği binbir yol ağzı biliyoruz. (N-F-K)"

sanırım yeter.

Bazı şeyler kısmına şiirdemi dahil...yahut şiirin özellikleride mi???
evet dahildir.bu konuyu açtığım mesajda zaten onu yaptım.kanıtladım.ve sen hala aksini ispat edemedin.yalnızca şüphe uyandırmak ve açık vermemi sağlamak gayesiyle bir kaç labirentli soru sorup sonra kendine göre yorumlayıp yazdın.ve bunu da başaramadın.

ŞİİR senin tekelindeymiş....
Beni anladığını sanmıyorum...Bu ahlakla hiç hemde...
dua ile velmahabbe...
bana ahlaktan bahsedecek durumda değilsin.

zira sen bu konuda yazdığın ilk mesajda eleştiri ahlakını aştın ve bu ahlakı hatırlattığımda duymazdan geldin.
her sözümü çarpıttın başka yerlere çektin.hatta sırf haklı çıkmak için vahyi kulanmakta bile teredüt etmedin.

devamı var!

dua ile velmahabbe...
düzensiz yazdım galiba...acelem var ona verin...anlaması gerken anlar inş...
bütün o yaptıklarına rağmen başaramadın.bu sefer onurunla çekilmek numarası yapmak için ahlak sınırlarından bahsedip cevap yazmayacağını söyledin.

ve bu sözünü de üstünden daha 1 saat geçmişti ki çiğnedin.

ve yine aynı sözü verdin.
bu da yetmez gibi bide beni edepsizlikle suçladın.

bütün bunlara baktıktan sonra gönül rahatlığıyla diyorum ki" ahlakı senden öğrenecek değilim."

hakaret etmemen temennisi ile...
tek hakaretim sanırsam ki şu olacaktır...
Fikirlerini savunmada güçlük çekenler Güçsüzlüklerini hakaretle örterler...
Sözün gücü gücün sözü...
akıl gücü kas gücü...fikir ile hakaret...konuşma ile küfürleşme...ve benzeri....
tahammülsüzlük...
ve son sözünün hakaret olduğunu kendin kabul ettin.O sana bütün bu yazdıklarından sonra bu itirafı yaptırmış
bize şükretmekten başka ne düşer.

B

Bevadih

Guest

Oh masallah....Gençler beyin "fırtınası yapıyor"

"Estğ" diyerek şair'liği kabul etmeyen doktor,onca yazdığı veciz sözleri bir kenara koyarak mütevazilik yapan serdengecti...

hayırlısı....!