İtalya'da Oruçluya Su İçirme Yasası..!

İtalya'da Oruçluya Su İçirme Yasası

İtalya'da bahçe ve tarlalarda çalışan Müslüman işçilere Ramazan ayı uygulaması kapsamında su içilmesini zorunlu kılan bir yasa çıkarıldı.

Karara göre eğer bir kişi Ramazan ayında çalıştığı işyerinde bu karara uymazsa işten uzaklaştırılacak ve bu durumu devam ettirirse işine tamamen son verilecek.

Her yıl yüz binlerce insanın İslam'ı tercih etmesi, siyaset ve ekonomi başta olmak üzere çok sayıda alanda Müslümanların etkin oluşu; gayrimüslim yöneticileri ve din önderlerini tedirgin ediyor. Gayrimüslim toplumların tedirginliğinin nedeni ise gerek Amerika ve Avrupa'da gerekse İslam ülkelerinde provokatif medyanın Müslümanları sunuş tarzı ve İslamofobyayı pompalaması. “Medyanın Müslümanları”nı gören halkın tedirginliği, İslam'ın yayılmasını istemeyen yönetici ve önderler için kaçırılmaz fırsat haline geliyor.

İSLAM DÜŞMANLIĞI PARLAMENTOLARDA

İslam düşmanı Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, İslamofobyayı en üst noktada kullanan liderlerden sadece biri. Hükümete Avrupa'daki Müslümanların sayısını soran Wilders, soru önergesinde, “Hollanda ve öteki AB üyesi ülkelerde Müslüman nüfusun sayısının hızla artmasından büyük kaygı duyulduğunu” belirtmiş ve "Müslüman nüfusun artışına karşı hükümetin ne gibi önlemler düşündüğü" de sormuştu.

Batı Avrupa'nın en büyük Müslüman nüfusuna sahip olan Fransa'da ise geçtiğimiz ay devlet başkanı Sarkozy'nin de destek verdiği çarşaf ve peçe yasağı tartışmaları gündeme getirilmişti.

TÜRK MEDYASI AVRUPA'YI ÖRNEK GÖSTERİYOR

Geçtiğimiz aylarda Amerikan istihbarat teşkilatı CIA'ye bağlı çalışan Ulusal İstihbarat Konseyi ile Birleşmiş Milletler'in birbirinden bağımsız yaptığı araştırmalar, Amerika ve Avrupa ülkelerinde İslam'ın hızla yayıldığını ortaya koymuştu. Bireysel ya da gruplar olarak ele alınan Müslümanlarla ilgili araştırmaların yoğunlaşması ve yasakların artması, duyulan kaygının geldiği noktayı ortaya koyuyor.

Türkiye'deki yasaklara paralel olarak medyanın Avrupa ve Amerika'dan örneklerini bulup “Bakın Amerika'da, Avrupa'da da var” diyerek halka göstermesi ve İslam karşıtlığını gelişmiş ülkelerle desteklemesi, temsilciliğini yaptıkları Avrupa ve Amerika basınına Türkiye'den İslamofobya malzemesi sunması, baskının daha da artmasına neden oluyor.

KARTEL ÖN AYAK OLUYOR

İlk kez Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın gündeme getirdiği “Tesettürlü mayo-haşema”yı Hürriyet yazarı Ayşe Arman'ın da uygulamaya koymasından sonra tatil beldelerinden “yasaklama” haberleri gelmeye başlamıştı. “Hijyen” bahaneli, “gericilik” temelli hakarete uğrayan aileden, rezervasyon yaptırmasına rağmen eşi başörtülü olduğu için siteye alınmayan aileye kadar çok sayıda haber Avrupa basınına servis edilmişti. Türkiye haberlerinin Avrupa basınında yayınlanmasından hemen sonra Paris'in güneydoğusundaki Emerainville kentinde, bir kadının belediyeye ait havuza haşema ile girmesine izin verilmemişti.

Ayşe Arman'ın tesettüre bürünerek Reina, Nişantaşı ve Fatih Çarşamba'da dolaşması da, Marie Claire dergisinin eski yayın yönetmeni ve Daily Mail moda yazarı Liz Jones'a ilham vermiş, Jones giydiği tesettürlü elbise ile Londra sokaklarında dolaşarak sözde tesettürlülerin neler hissettiğini yazmıştı.

MEDYADAN SONRA YASALARA YANSIYOR

İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunun İtalya medyasında yer almasından sonra İtalya'da bahçe ve tarlalarda çalışan Müslüman işçilere Ramazan ayı uygulaması kapsamında su içilmesini zorunlu kılan bir yasa çıkarıldı.

ORUÇLUYA “SU İÇME ZORUNLUĞU” YASASI

Ramazan ayı yaklaşıyorken Müslüman işçilerin gün boyu su içmesini zorunlu kılan kanuna onay verilmesi Müslümanların tepkisini çekti. Güvenlik komitesi tepkilere rağmen dün, zirai çalışmaların da içinde bulunduğu güneş altında ve ağır işlerde çalışanların Müslüman olsa dahi iş esnasında su içme zorunluluğunu gerektiren yasayı açıkladı.

SU İÇMEYEN İŞTEN ÇIKARILACAK

İtalya'nın zirai çalışmaların fazla olduğu Mantova eyaletinde alınan karara göre eğer bir kişi Ramazan ayında çalıştığı işyerinde bu karara uymazsa işten uzaklaştırılacak ve bu durumu devam ettirirse işine tamamen son verilecek.

Ülkenin büyük sendika temsilcileri ve yasayı hazırlayanların yaptığı açıklamada yasağın alınma sebebine istinaden, bir işçinin yaz mevsiminde su içmemesi ciddi hayati sorunlara yol açacağı öne sürüldü.

MEVLÜT PEKER/SAMET DOĞAN-HABERVAKTİM
 

[TB] Benzer konular

Üst