İstihare Nedir Ve İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

...Tefekkür...

Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...

-İstihare, bir işin hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alıp iki rekât namaz kıldıktan sonra bu husustaki duayı okuyarak o işle ilgili rüya görmek üzere uykuya yatmaktır.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:

Dört şeyi yapan dört şeyden mahrum kalmaz:
1- Şükreden, nimetin artmasından,
2- Tevbe eden, kabulden,
3- İstihare eden, hayırdan,
4- İstişare eden, doğruyu bulmaktan, hakikate ulaşmaktan mahrum olmaz.

İstihâre namazında nelerin okunacağı hadisle sabit değilse de, birinci rekâtta Fatiha'dan sonra Kâfirun, ikinci rekâtta ise, İhlâs sûrelerinin okunması güzel görülmüştür. Nevevî bunu müstehab görür. İmam Gazzalî de bu sûrelerin okunması gereğinden İhya'da söz etmiştir.

İstihare namazından sonra, istihare duası okunur ve istenilen şeye niyet edilerek, Kıbleye dönülmek suretiyle yatılır. Böylece istihareye üç veya yedi geceye kadar devam edilebilir. Çünkü Hz. Peygamberin bazı duaları üç defa tekrar ettiği, hatta Enes b. Malik'e istihâreyi yediye kadar tekrar etmeyi telkin buyurduğu nakledilir (Tecrid-i Sarih Tercümesi, IV, 142, 143).


İstihare Duâsı Şudur;

"Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es'eluke min fadlike'l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta'lemu vela â'lemu ve ente allâmu'l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta'lemu enne hâzâ'l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ'lemu enne hâza'l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va'kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih. "

"Allah'ım! Senin ilmine göre hayrını diliyorum, kudretinden güç istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum. Zira sen kadirsin, ben kadir değilim, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlileri bilirsin. 'ım eğer sen bu işin benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı olduğunu biliyorsan bunu bana takdir eyle, kolaylaştır. Eğer bu işim benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli olduğunu biliyorsan bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, sonra beni onunla hoşnud eyle."


İSTİHAREDE GÖRÜLENLER
İstihârede şâyet güzel şeyler görülürse, din büyükleri görülürse, Yeşil, beyaz gibi renkler görülürse, hayra; siyah, mavi, sarı gibi renkler görülürse de o işten uzak durmaya gayret edilir.

Allah’A SORAN ASLA PİŞMAN OLMAZ ! Şunu unutmayalım ki;
Bize hayır gibi gelip, şiddetle arzuladığımız nice şeyler vardır ki, onlar gerçekte bizim için şerdir. Bize şer gibi gelip, o şeyden uzak durmak için şiddetle direndiğimiz nice şeyler vardır ki, onlar da gerçekte hayırdır. Allah bilir, biz bilemeyiz.
Öyle ise Allah’a soran, kesinlikle bilelim ki, asla pişman olmaz!.
 

[TB] Benzer konular

K

kumsaati

Guest
Ynt: İstihare Nedir Ve İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

çok mühim bir namaz ve dua gerçekten
ben İstihareyi Rabbimizin lutuflarından biri olarak görüyorum
hamd-ü senalar olsun

Allah razı olsun kardeşim paylaşım için
 
K

kircicegi

Guest
Ynt: İstihare Nedir Ve İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

cok tsk ederim ben böyle birseyin oldunu bilmiyordum ben gecen istihare namazina yatim ama eyer karsi taraf sizi istemiyorsa ve olumlu cikiyorsa ne anlamina geliyor onu anlamdim lütfen bana yardimci olun cok sevinirim saygilarlan
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: İstihare Nedir Ve İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

cok tsk ederim ben böyle birseyin oldunu bilmiyordum ben gecen istihare namazina yatim ama eyer karsi taraf sizi istemiyorsa ve olumlu cikiyorsa ne anlamina geliyor onu anlamdim lütfen bana yardimci olun cok sevinirim saygilarlan

kıymetli kardeşim,
evet, dinimizde istihare vardır. fakat, istihare ilk başvurulacak bir yöntem değildir. bundan önce kendiniz akıl yürütme ile yapılacak işin sonucunu kestirmeye çalışmalısınız, şayet sonucu hakkında kesin bir hükme varamadıysanız bu takdirde istişare gelir. yani kendi aileniz içinde, yahut güven ve itimat konusunda hiçbir tereddüdünüz olmayan ehil bir kimseye danışmalı, onun fikrini almalısınız. İstişare yapılacak insanın da tecrübeli, bilgili ve sözüne itimat edilir olması gerekir.

Bir meseleyi kendi aralarında istişare etmeyi, oturup konuşmayı mü’minlerin vasıflarından sayan Kur’an-ı Kerim, "Onların işleri aralarında müşavere iledir"(şura, 38) buyururken, istişare ederken ehil kimselerin seçilmesini, fikren ve inanç bakımından yabancı olanlarla istişare yapılmaması hususunda da ikazda bulunmaktadır:

"Ey iman edenler! Sizden olmayan kimseleri içli dışlı dost edinip sırlarınıza ortak etmeyin..."(al-i imran, 118)

öyle anlaşılıyor ki, siz direkt istihare etmişsiniz. öncelikle bu yolu denemelisiniz. şayet istişareden çıkan sonuç sizi ille de mutmain kılmadıysa, o takdirde yapılacak işi istihare yolu ile anlamaya çalışırsınız. şayet biri sizi istemiyorsa, zannımca burada istiharelik bir durum yoktur güzel kardeşim. sizi istemeyen biriyle evli olmanız, hayatınız boyunca sevgisiz bir ortam içinde yaşamanıza vesile olabilir. belli ki siz istiyorsunuz ama, karşı taraf sizi istemiyordur. size şunu tavsiye edebilirim: sizi sevmeyen, istemeyen birinin sarayında yanaşmalık bir köle gibi olmaktansa, sizi seven ve değer veren birinin gecekondusunda sultan olmak yeğdir. Rabbim hakkınızda en hayırlı olanı nasip kılsın size. Allaha emanet olun.
 
Üst