İstanbul'un Fethi İnönü Stadı'nda kutlanacak

  • Konbuyu başlatan yeþeren
  • Başlangıç tarihi
Y

yeþeren

Guest
AGD tarafından tertip edilen 29 Mayıs Fetih Şöleni İstanbul İnönü Stadı'nda kutlanacak. Toplantıya Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan da katılıyor.


Her yıl geleneksel düzenlenen İstanbul’un fethi programı bu yıl İstanbul’da İnönü Stadyumu’nda yapılacak. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkanı İlyas Tongüç, ASKON Genel Merkezi’nde yaptığı basın açıklamasında, “İstanbul’un fethinin 556’ncı yılını, hey yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir şevk ve heyecanla kutlayacağız” dedi.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Tongüç, “İstanbul’un fethinin 556 yılını, hey yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir şevk ve heyecanla kutlayacağız” diyerek, programa başta Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan olmak üzere Türkiye’den ve dünyadan önemli isimlerin katılacağını kaydetti.

Çeşitli ülkelerden de yüzlerce etkili ismin programa katılacağını söyleyen Tongüç, “Büyük bir aşkla bu yılda bu duyguları yaşamak ve fetih heyecanını canlı tutmak için İstanbul’un fethi etkinliklerini ülkemizin birçok yerinde gerçekleştiriyoruz. İnönü Stadyumu’nda 30 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’da başlayacak olan ve tarihi fethin canlandırılması, çeşitli spor müsabakaları, sinevizyon, havai fişek gösterileri gibi birçok e tkinliğin yer alacağı kutlamalarımız çerçevesinde dünyaca ünlü Kur’an bülbüllerinin vereceği Kur’an ziyafeti ruh dünyamızı aydınlatacak” diye konuştu.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından her yıl geleneksel düzenlenen İstanbul’un fethi programı bu yıl İstanbul’da İnönü Stadyumu’nda yapılacak. 30 Mayıs Cumartesi günü yapılacak olan program hakkında ASKON Genel Merkezi’nde basın toplantısı yapan AGD Genel Başkanı İlyas Tongüç, “İstanbul’un fethinin 556’ncı yılını, hey yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir şevk ve heyecanla kutlayacağız” diyerek, programa başta Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan olmak üzere Türkiye’den ve dünyadan önemli isimlerin katılacağını kaydetti. 13 Şubat 2002 tarihinde kurulan AGD’nin Türkiye’nin ne büyük gençlik örgütü olduğuna vurgu yapan Tongüç, “AGD çalışmalarını yaparken, kavga yerine barışı, düşmanlık yerine kardeşliği, çatışma yerine diyalogu, kin ve nefret yerine sevgiyi, cehalet yerine bilgiyi egemen kılma misyonu ile hareket etmektedir” diye konuştu.

Bu amaçlarla kurulan AGD’nin, etrafı kalın surlarla çevrili İstanbul’u ‘Ya ben seni alırım ya da sen beni alırsın’ diyerek fetheden Fatih Sultan Mehmet’i ve onun ordusunu anmak için fetih programları düzenlediğini belirten Tongüç, İslam edebiyatında fethin iyiye ve doğruluğa kanat açmak olarak kullanıldığını vurguladı. Fethin bir başka deyişle insanlığa İslam nimetinin ulaştırılması olduğunu söyleyen Tongüç, “İstanbul’un fethi de Avrupa’yı, özellikle Bizans’ı boğmakta olan insanlığın yüz karası Ortaçağ zulmünü tasfiye edip yerine sevgiye, şefkate, müsamahaya, yüksek bir ruh asaletine dayanan İslam medeniyetini inşa etmiştir. Fatih, İstanbul’u fethederek, fethin ne demek olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. İstanbul’un gayri Müslimleri kardinal şapkası yerine Osmanlı sarığını görmeyi tercih ettiklerini bildirmiştir. Ayrıca yıkılmaz denen surların yıkılması sağlam imanın tekeden sür çıkarabileceğini göstermiştir” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un yanında Fatih Sultan Mehmet’in bıraktığı bir diğer mirasının O’nun hayatı olduğunu söyleyen Tongüç, “İman, azim, kararlılık, büyük hedefler tayin etme, başarıya kilitlenme, ilme tutkunluk, hoşgörü, hakka ve hukuka bağlılık bunlardan bazılarıdır. Fethi kutladığımız şu günlerde aslı idrak etmemiz gerek bu manevi mirastır. Kaos, huzursuzluk ve madde saltanatının hüküm sürdüğü bir dünyada fetih ruhuna her zamankinden daha fazla muhtacız. Fetih anlayışı, insanımıza hız ve hamle gücü kazandıracak, azim ve fedakârlık duygularını canlı tutacaktır” şeklinde konuştu.

Tongüç, şunları söyledi: “Büyük bir aşkla bu yılda bu duyguları yaşamak ve fetih heyecanını canlı tutmak için İstanbul’un fethi etkinliklerini ülkemizin birçok yerinde gerçekleştiriyoruz. Bu yılki fetih kutlamalarımız İstanbul İnönü stadyumunda 30 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’da başlayacak. Tarihi fethin canlandırılması, çeşitli spor müsabakaları, sinevizyon, havai fişek gösterileri gibi birçok etkinliğin yer alacağı kutlamalarımız çerçevesinde dünyaca ünlü Kur’an bülbüllerinin vereceği Kur’an ziyafeti ruh dünyamızı aydınlatacak. Programımıza Türkiye’nin ve dünyanın birçok İslam ülkesinin devlet büyükleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacak. Fethi yeniden yaşamak ve yepyeni fetih ufuklarına yelken açmak için tüm halkımızı fetih şölenimize bekliyoruz”

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Tongüç, programa başta Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan olmak üzere Türkiye’deki önemli isimler ile yaklaşık 60 ülkeden siyaset ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılacağını bildirdi. Beşiktaş Spor Kulübü’ne sağladığı kolaylıktan dolayı teşekkür eden AGD Başkanı Tongüç, İstanbul’dan ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinden yaklaşık 100 bin kişinin programı takip etmek için İnönü’ye gelmesini beklediklerini kaydetti. Fetih programında 3 bin gencin görev alacağını bildiren Tongüç, “İstanbul’un fethi programları yıllık programlarımızı taçlandırma etkinliğimizdir” ifadelerini kullandı.

(e-ha)
 

[TB] Benzer konular

Y

yeþeren

Guest
Ynt: İstanbul'un Fethi İnönü Stadı'nda kutlanacak

İstanbulda yapılan bütün fetih kutlamalarına katılmıştım,Bu coşku ve duygu yüklü programı izlemenizi tavsiye ediyorum arkadaşlar...
 
Üst