İstanbul'un Edebiyat Haritası Çıkarılıyor!

  • Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
  • Başlangıç tarihi
S

SUNFLOWERS

Guest
Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Başkanı Dr. Uğur İbrahimhakkıoğlu, İstanbul’un edebiyat haritasını çıkaracaklarını söyledi. Peki bu harita nasıl bir işlev görecek? İşte cevabı:

Bu projeye göre, ünlü yazarların, şairlerin İstanbul’da doğup büyüdükleri evler ile ünlü hikayelerde adı geçen köşkler tespit edilip bu evlere birer plaket koyulacak, evlerin bulunduğu sokaklara ise oranın önemini anlatan küçük hitabeler yazılacak. Ardından buralar bir haritada belirlenecek ve bu haritalar ışığında kültür turları düzenlenecek.

Çalışmaları sırasında çeşitli zorluklarla karşılaşsalar da sorunları çözebildiklerini ifade eden İbrahimhakkıoğlu, şu andaki en büyük sıkıntılarının kayyum sistemi olduğunu söyledi. İbrahimhakkıoğlu, yeni yasayla getirilen kayyumların görev süresini de yargıya götüreceklerini bildirdi.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Başkanı Dr. Uğur İbrahimhakkıoğlu, İstanbul’un edebiyat haritasını çıkaracaklarını söyledi. Bu projeye göre, ünlü yazarların, şairlerin İstanbul’da doğup büyüdükleri evler ile ünlü hikayelerde adı geçen köşkler tespit edilip bu evlere birer plaket koyulacak, evlerin bulunduğu sokaklara ise oranın önemini anlatan küçük hitabeler yazılacak. Ardından buralar bir haritada belirlenecek ve bu haritalar ışığında kültür turları düzenlenecek.
Yargıtay Onursal Genel Sekreteri ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Başkanı Dr. Uğur İbrahimhakkıoğlu, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Turing Kurumu olarak ülkeler arasındaki ilişkileri artırmak, Türkiye’yi dış dünyaya tanıtmak, seyahat kolaylığı sağlamak ve gümrüklerden araçların geçişlerinde geçerli belgeleri vermek gibi görevleri olduğunu söyledi. Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından Atatürk’ün talimatı ile kurulan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun, turizme yönelik olarak önemli adımlar attığını ifade eden Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Başkanı Dr. Uğur İbrahimhakkıoğlu, 2009’daki en önemli projelerinden birinin, İstanbul’un edebiyat haritasını çıkarmak olduğunu belirtti. Dr. İbrahimhakkıoğlu, “Ünlü yazarların, şairlerin İstanbul’da doğup büyüdükleri, öldükleri evleri ve ünlü romanlara konu olan köşkleri tespit edip bu evlere birer plaket koyacağız. Ayrıca o sokakların önemini, tarihini anlatan küçük hitabeler yazıp bırakacağız. Sonra bunları bir haritada belirleyerek bu haritalara göre çeşitli kültür turları yaparak buraları tanıtacağız” dedi.

-TURİNG KÜTÜPHANESİ VE TURİNG MÜZESİ YOLDA-

“2010 İstanbul Kültür Başkenti” kapsamında 2009’da gerçekleştirecekleri projeleri de anlatan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Başkanı Dr. Uğur İbrahimhakkıoğlu, öncelikle bir Turing Kütüphanesi kuracaklarını söyledi. Yerini Vakıflardan temin ettiklerini ifade eden İbrahimhakkıoğlu, “Yerimiz Sultanahmet’te. Şu anda elimizde 15 bine yakın son derce değerli kitap var. Büyük bir kısmı yabancı dilde Türkiye için yazılmış kitaplar” dedi.
İkinci projelerinin ise bir Turing Müzesi kurmak olduğunu ifade eden İbrahimhakkıoğlu şunları söyledi:
“Mekan arıyoruz bulduğumuz zaman bir Turing müzesi kuracağız. Çünkü Turing’in elinde hem kendi hem de İstanbul tarihine ilişkin çok değerli objeler var. Üçüncü projemiz ise Bağdat Caddesi’nde Çatal Çeşme’de bir köşk bulduk. Bu köşkten iki tane kalmış. Sahipleriyle anlaştık. Kendileri bizden hiçbir bedel talep etmeksizin 15 yıllığına devrettiler. Harap haldeki binayı önce restore edeceğiz, ardından hem cafe hem de kültür evi olarak kullanacağız.”

 

[TB] Benzer konular

Üst