İsrail, M. Aksa'ya Girişleri YASAKLADI!

İsrail, M. Aksa'ya girişleri YASAKLADIYahudi örgütlerin M.Aksa'ya girmek istemesi çatışma çıkarttı.

Kudüs'te El Aksa Camisine Yahudi yerleşimcilerin girdiği iddiası ve camiden bu şekilde yapılan anonslar, Kudüs Eski Kent'inde Müslümanları ayağa kaldırdı.

Bu iddianın doğru olup olmadığı kesinlik kazanmazken, polis camiye girişleri kapattı. Eski Kent'in kapılarından girişleri de sınırlandırdı. Kapılardan sadece 50 yaş üstü erkeklerle kadınların geçişine izin veriliyor.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, İsrail'in Purim Bayramı nedeniyle Yahudi yerleşimcilerin camiye gireceği söylentileri üzerine yaklaşık 20 dolayında genç dün akşamdan camide kaldı. Sabah namazına giden bir görgü tanığı da, cami içinde yaklaşık 20 dolayında yüzlerini gizlemiş genç gördüğünü bildirdi.

İçerideki gençlerin, sabah namazının ardından, bugün yabancıların da ziyaretine açık olan camiye Faslılar kapısından (Mugrabi kapısı) girenlere taşlarla saldırdığı belirtildi.

Bunun üzerine İsrail polisleri cami yerleşkesine girerek, taş atanlara müdahale etti. Bu sırada polise de taşlarla saldıran gençlere karşı gözyaşartıcı bombalar kullanıldığı ifade edildi.

Filistin yerel haber sitelerinden Ma'an, 12 kadar Filistinlinin bu çatışmalar sırasında yaralandığını öne sürdü.

Bu sırada, saat 08.30 sıralarında caminin minaresinden yerleşimcilerin El Aksa'ya girdiği ve herkesin korumak için camiye gelmelerini isteyen anonslar yapıldı, ancak anonsları kimin yaptığı da kesinlik kazanmadı. Camiden üst üste yapılan anonsların ardından, bir kaç dakika sonra caminin elektriklerinin kesildiği gözlendi.

Onlarca insan caminin girişlerinde toplanırken, Hutta Kapısı civarında Filistinli çocuklar ve gençler, girişler önündeki polislere taşlarla saldırdı.

Polis, gençlerden birini gözaltına aldı, bir Filistinli de atılan taşla yaralandı.

İsrail polisi sözcüsü Şmuel Ben-Rubi, cami içindeki yaklaşık 20 kadar gencin, camiyi ziyarete gelen turistlere taşlarla saldırdıklarını ve polisin bunun üzerine cami yerleşkesine girdiğini belirtmişti. Rubi, cami dışındaki sokaklarda taş atanlardan bir Filistinli gencin de gözaltına alındığını bildirdi.

Bir diğer İsrail polis sözcüsü de, polisin Kubbetüssahra'ya girerek yaklaşık 30 maskeli protestocuyu püskürttüğünü söylemişti.

AA
 

[TB] Benzer konular

Üst