İsrail, Gazze'den Çekildiğine Pişman..!

İsrail, Gazze'den çekildiğine pişman!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'nden tek taraflı çekilmenin, İsrail'e barış ve güvenliği getirmediğini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'nden tek taraflı çekilmenin, İsrail'e barış ve güvenliği getirmediğini, Gazze Şeridi'nin "İran kontrolü altında, binlerce roketin fırlatıldığı bir Hamas üssü" haline geldiğini söyledi.

Netanyahu, haftalık olağan Bakanlar Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, "bir daha bu yanlışı tekrar etmeyeceklerini" belirtti. Böyle bir işlem için özellikle iki temel esasa dayanan çok taraflı anlaşmalar talep edeceklerini kaydeden Netanyahu, bunlardan birinin İsrail devletinin tanınması, diğerinin güvenlik düzenlemeleri olacağını ifade etti.

İsrail Başbakanı, Gazze Şeridi'nden 2005 yılında Ariel Şaron hükümeti döneminde tek taraflı çekilmenin, bu iki unsurdan da yoksun olduğu görüşünü dile getirdi. Netanyahu, "Eğer, daha ılımlı Filistinlilerle barış yoluna bir dönüş varsa, iki konuda ısrarlı olacağız. Tanınma ve gerçek bir askerden arındırma, barışçı çözümlerde ifade bulacak ve bunların temel parçaları olacak" diye konuştu.


AA
 

[TB] Benzer konular

Üst