İsrail, Şimdi de Türk Dizisine Taktı...

İsrail şimdi de Türk dizisine taktı


İsrailli pilotların Konya semalarında eğitim almalarını sağlayan ‘Anadolu Kartalı’ tatbikatının bu yıl ertelenmesi üzerine Türkiye’yi yaylım ateşe tutan İsrail yönetimi ve medyası, şimdi de TRT’nin ‘Ayrılık’ adlı dizisini diline doladı.

TRT’nin yeni dizisi ‘Ayrılık’, İsrail’de büyük tepki topladı. Dizinin Salı akşamı ilk bölümünün yayınlanmasının ardından, önceki akşam saatlerinde Yedioth Ahranot gazetesinin İbranice haber sitesi Ynet, diziyle ilgili geniş bir yazı yayımlayıp, İsrail’in dizinin yayımlanmasından doğan ‘travma’yı yaşadığını belirtti.

Kanal 2 televizyonu da dizinin İsrail ve Yahudi düşmanlığını tesis etmeye yönelik ‘provokatif bir dizi’ olduğunu öne sürdü. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın yeni atanacak Türk Büyükelçisini en kısa samanda Dışişleri’ne çağırıp izahat isteyeceği belirtilirken, Ynet, Lieberman’ın Büyükelçiye vekalet eden Türk Büyükelçilik görevlisinin, diziyle ilgili protesto vermek için bakanlığa çağrılması talimatını verdiği ifade etti.

İsrail’e göre dizinin içeriği

“Türkiye’nin devlet Televizyonu TRT 1, bu hafta Gazze’deki Dökme Kurşun operasyonu sırasında geçen olayları anlatan bir diziyi yayına soktu” diyen Ynet, dizide İsrail ordusu askerlerinin, “çocukların üzerine bilinçli olarak ateş eden, Gazzelileri idam mangalarının önüne diken, sivillere ateş eden kana susamış askerler” olarak gösterildiğini öne sürdü.
Ynet, dizinin Youtube’de yayımlanan bölümünün linkini verip, resimlerine de habere ekledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Aşırı Yahudi Lieberman ise Ynet’e “Bu, ciddi bir provokasyondur ve devlet desteğiyle yapılmıştır. Böylesine provokasyon ve nefret dolu bir dizinin düşman ülkeler arasında bile yayınlanmasının doğru olmadığını düşünüyorum” dedi. Lieberman, dizinin “İsrail ile yüzde 100 dolu diplomatik ilişkileri olan Türkiye’de yayınlanmasını da çok manidar ve üzücü” olarak nitelendirdi.

Televizyon dizisiyle ilgili eleştirel bir haber de İsrail’in önde gelen TV kanallarından Kanal 2’nin akşam haberlerinde geniş bir şekilde yer aldı. Kanal 2 Televizyonu, TRT’nin yapmış olduğu “Ayrlık” adlı dizinin “devlet televizyonu”nda yayınlanmış olmasına dikkat çekti; en üst dereceden provokasyon malzemesi içerdiğini ve gerçeklere aykırı olduğunu ileri sürdü.

Kanal 2, diziyi, “İsrail ve Yahudi düşmanlığı tesis etmeye yönelik provokasyon” olarak niteledi.

Çekimleri Filistin ve İsrail’de yapıldı!

Onur Tan’ın yönettiği Ayrılık dizisinin senaryosunu Sevgi Yılmaz, Zeynep Nilüfer Özçelik, Redife Zerener, Hayri Altunyurt ve Eren Azak yazdı. Dizinin oyuncularından bazılarının adları ise şöyle:

Tuvana Türkay, Türkü Hazer, Erdal Bilingen, Nihan Okutucu, Tamer Levent... “Aşkta ve Savaşta Filistin” sloganıyla yayınlanan Ayrılık’ın tanıtımı TRT’nin resmi sitesinde şu şekilde yapılıyor: “Dünyanın kanayan bir yarası olan Filistin topraklarında yaşananları ekranlara getiriyor. Dizinin çekimleri Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve Musevi Cemaati’nin en önemli yeri olan Ağlama Duvarı’nda gerçekleştirildi.

Dizi, Ortadoğu’nun en acılı coğrafyasında herkesin gözü önünde ve kuşaklar boyu devam eden trajediyi bütün boyutları ile canlandırırken, hikayenin merkezinde Filistin sorunu benzeri ve dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan kavgaların mutlak çözümünün yeryüzüne sevgi, merhamet ve barışın hakim olması ile gerçekleşebileceği vurgusunu yapıyor. 1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarında yaşayan halkın, özellikle kadın ve çocukların acı hikayelerini beyazcama aktarıyor.

Yeni bölümlerinde, özellikle bir toplumun en duyarlı bölümünü oluşturan kadınların gözünden yürek yaralarını, çocuklarını kaybetmenin sarsıntısını, eş ve sevgililerini kaybetme korkusunu, zengin oyuncu kadrosuyla ve etkili bir dille işliyor. Ayrılık dizisi, Filistinli ile İsrailli’yi, Yahudi ile Müslüman’ı ayırt etmeden insancıl bir ortak yaşama alanını yansıtan kutsal topraklarda inancın asla yok olmayacağını bir kere daha gözler önüne seriyor.”yenimesaj.com
 

[TB] Benzer konular

V

vuslat_ebedi82

Guest
Ynt: İsrail, Şimdi de Türk Dizisine Taktı...

Gerçekten güzel mi bilmiyorum da İsrail bir şeye sinirlendiyse altında bir şey vardır ...Ateş olmayan yerden duman çıkar mı hiç.....Reklamları süperdi ya izleyemedim.....Ellerine saglık....Yoksa haberlerden uzak kalıyorduk......
 
"Ayrılık"ı Reyting Şampiyonu Yapalım..!

"Ayrılık"ı Reyting Şampiyonu Yapalım!

Ayrılık dizisinin siyasi danışmanı Hakan Albayrak İsrail'i sarsan "Ayrılık" dizisini reyting şampiyonu yapma çağrısında bulundu.


İşte Albayrak'ın Yenişafak'ta kaleme aldığı o yazı:

TRT1'de yayınlanan “Ayrılık – Aşkta ve Savaşta Filistin” dizisinin danışmanlarından biriyim, ama bu satırları TRT veya yapımcı şirket adına değil kendi adıma yazıyorum.

Kısa keseceğim:

“Ayrılık dizisi yüzünden travma yaşıyoruz”, “Ordumuzu çocuk katili gibi gösteriyorlar”, “Bize iftira atıyorlar” diyen İsrail, TRT'yi bıraksın da, aynaya baksın. Baktığında görecek ki gerçek yüzü bu dizide gösterilenden bile daha çirkin. Hele, Türkiye'ye protesto notası vermeye hazırlanan Dışişleri Bakanı Liebermann!

Deyr Yasin, Kana, Cenin, Gazze katliamlarıyla anılan İsrail ordusunun aslında Polyanna ordusu olduğuna inanmamızı bekleyen bu zat, Dökme Kurşun Katliam Harekatı'ndaki mezalimi yeterli bulmayıp Gazze'ye atom bombası atılmasını istemiş ve Filistinlilerin Lut Gölü kenarında inşa edilecek toplama kamplarına tıkılmasını önermiş bir SİYONAZİ'dir. Bu yüzsüz SİYONAZİ'nin protestosu Ankara'ya vız gelip tırs gitmelidir.

Liebermann'ın elemanı ya; İsrail İstanbul Konsolosu Moşe Kamhi de “İsrail ordusu savaş ahlakına en çok riayet eden ordudur” gibi akla ziyan laflar ederek hepimizi salak yerine koyuyor. Neymiş? Gazze'de bombardımanlardan önce ahaliyi telefonla uyarma nezaketini göstermişler. Aman ne güzel! Peki uyarılan Gazeliler nereye sığınacaklardı? Bombalanmayan bir yer mi vardı Gazze'de? Camileri, hastaneleri, okulları bile bombalamadılar mı?

Savaş ahlakıymış! Eğitimlerini tamamlayan İsrail askerlerine dağıtılan tişörtlerin üzerindeki resimler ve yazılar çok güzel anlatıyor o “savaş ahlakı”nı: Atış menzilinde Filistinli bir çocuk resmi ve altında “Kafasına sıkmadan gevşeme!” yazısı… İsrail askerinin Filistinli kıza tecavüz resmi ve altında “Bakire kalmayacak!” yazısı… Gazze'de 'görev yapan' İsrail askerlerine dağıtılan bildiriler de birer ahlak manifestosu(!!!). Mesela, askerlerin uluslar arası savaş hukukunu hiçe saymaya çağrıldığı şu bildiri: “Ey İsrail askerleri! Bizi kuşatan ve canımızı acıtan o ahaliye acımayın; kendinizi ve arkadaşlarınızı korumaya bakın. O ahali masum değil. Düşmana karşı layıkıyla savaşmayı engelleyen bütün o tuhaf doktrinleri ve emirleri yok sayın!”

(Kaynak: HAARETZ)

“Ayrılık” dizisi gerçekleri anlatıyor. Anlatılan gerçekler İsraillilere “travma” yaşatıyorsa, bu gerçekleri değiştirmeye baksınlar.

* * *

Sansür talep eden İsrail'e inat, “Ayrılık” dizisini reyting şampiyonu yapmaya var mısınız?

TRT1, Salı, 19:50…
 
Ynt: İsrail, Şimdi de Türk Dizisine Taktı...

'Çekim iznini İsrail verdi'

Ayrılık dizisinin yurtdışı yapım prodüktörü Acemi, "Ağlama Duvarı ve Mescid-i Aksa'da film çeken ilk ekibiz, izni Ankara'daki İsrail Başkonsolosluğu verdi'' dedi

TRT'de yayımlanan Ayrılık dizisiyle başlayan Türk İsrail gerginliği tırmanıyor. İsrail, veto ettiği dizinin 'kin ve nefteri' körüklediğini iddia ederken, TRT ise dik duruş sergiliyor. 'Politik kriz' mağduru olduğunu savunan dizi ekibi ise üzgün. Onlara göre, bu çekişme 'dünya çapında Ağlama Duvarı ve Mescid-i Aksa'da film ya da dizi çeken ilk ekip' oldukları gerçeğini baltalamış bulunuyor.

BÜYÜK BİR EMEK VAR

Bugüne kadar pek çok uluslararası yapımda çalışan Ayrılık dizisinin yurtdışı yapım prodüktörü Kaan Acemi, sessizliğini bozdu. Söze, "Ortada büyük bir emek var ama olayın politik tarafı konuşuluyor" diye giren Acemi, "Oraya gitmeden 2 ay önce çalışmalara başladık. İlk olarak İsrail'de prodüksiyon şirketi aramaya başladık. Deneyimli ve en iyileri araştırdık. Bir tanesinde karar verdim. Şu an adını vermeyelim çünkü zor durumda kalabilirler. İsrail'de bu işi yapan çok büyük bir şirket bu. Çekeceğimiz diziden bahsettik. Bütün ayrıntıları biliyorlardı'' dedi.

"BİLİYORLARDI"

Teknik malzemeleri de Türkiye'den götürdüklerini belirten Acemi, "Çekim izni için İsrail Konsolosluğu'na başvurduk. Orada çekim yapacağımızı, TRT adına çalıştığımızı söyledik. Kimse bize içeriğini sormadı. İzinlerimizi aldık ve orada 3 gün kaldık. Filmdeki çocuğun öldürülmesi sahnesi Türkiye'de çekildi" diye konuştu. Ağlama Duvarı ve Mescid-i Aksa'da dizi veya film çeken ilk ekip olduklarını belirten Acemi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha önce belgesel ve röportaj şeklinde yüzeysel çekimler yapılmış. Ancak, İsrail'e gidip oyunculu bir şekilde çekim yapan ilk biziz. Bir Amerikan projesi için daha önce Ağlama Duvarı'nın önünde çekim için izin istenmiş ama alınamamış."

KAPIDAN ALMADILAR

Acemi çekim sürecini ise şöyle anlattı: "Önce uzaktan genel çekimlerimizi yaptık. Daha sonra görüntü yönetmeni Alper Derli ile elimizi kolumuzu sallaya sallaya Ağlama Duvarı'na ulaştık. Kamerayla giriş yaptığımız an, yanımızda İsrail televizyonu da vardı. Hahamlar ibadetlerini gerçekleştirirken bütün sahnelerimizi çektik. Bin tane kamerayla güvenliği sağlanan 300-400 polis ve sivil polisin olduğu bir yer. İzin almış bile olsak onlar bize engel olabilirdi. Şansımız da yaver gitti ve çektik. 10 metre yaklaştık duvara.

Ertesi gün Mescid-i Aksa'yı çektik. Oranın dış güvenliği İsrail polisinde, iç güvenliği ve işletimi Arap Vakfı'nda. Önce almadılar bizi içeri. Dört kapısını da tek tek denedim, kamerayı görünce, girişe izin vermediler. Dördüncü kapıda Türk olduğumuzu öğrenen polisle muhabbet ederek giriş yaptık. İlk önce Mescid-i Aksa'nın içini, sonra dış sahneleri çektik ve çıktık. İkinci bölümde var bunlar. Kudüs'te biraz şans, biraz kısmet, biraz çene kuvvetiyle çekimlerimizi bitirdik."

'BAŞARI, KAYNADI!'

Kendilerini politik tartışmaların ötesinde tuttuklarını belirten Acemi, "Benim üzüldüğüm şey, orada ilk defa çekim yapan bir ekibin bu başarısının göz ardı edilmesi. Kaynadı gitti. Ne yaparsanız yapın, bazı devletler arasında bu tür olaylar çıkmıştır. Bu problem yine çıkacak. Emeğimizi göz ardı etmesinler. Millet para verdi çekemedi o görüntüleri" dedi.

ARTIK ORAYA BİZİ ALMAZLAR

Kaan Acemi, Filistin tarafındaki çekimleri de anlattı: "İlk iki gün İsrail ayağını çektik. Alper'le Filistin görüntüleri almaya gittik. Uzaktan görüntüler, hastane sokak gibi... Bir minibüs kiraladık oradan bir yapım grubu bulduk. Filistin tarafına geçerken çok tehlikeli bir yerden geçtik. Yan yana köyler var biri İsrail biri Filistin köyü... Hem Hamas, hem de fanatik Yahudiler'in saldırıları oluyormuş. Min Ramallah'ı tepeden gören bir yerden genel görüntüleri aldık ve gizli çekim yaptık. İşimiz bittiğinde havaalanında kasetleri ayrı ayrı saklayıp geçirdik." Acemi'ye "Bundan sonra İsrail çekimi var mı?" diye sorduk, "Yok. Olsa da almazlar herhalde bizi oralara. Dizinin yayınlanmasından sonra o bölgedeki güvenlik görevlileri ceza almıştır herhalde" diye cevap verdi.

(SABAH)
 
Siyonistleri Çıldırtan Diziye Çifte Ödül...

Siyonistleri Çıldırtan Diziye Çifte Ödül

TRT 1'de yayınlanan ve terör devleti İsrail'in Gazze saldırılarını konu alan “Ayrılık” dizisine iki ödül geliyor.

Dizide yer alan, İsrail askerlerinin silahsız çocuklara ateş açması ve Filistinlilerin kurşuna dizilmesi sahneleri, Yahudi cephesini adeta çıldırtırken, TRT'ye, dizi senaristine ve yönetmenine destek yağıyor. Diziyi GAP Gazeteciler Birliği yıl sonunda düzenlenecek olan “2009 GAP Oscarları”na aday gösterirken, Birlik Haber-Sen Yönetim Kurulu da “Filistin'e duyarlılık ödülü” vermeyi kararlaştırdı.

GAP OSCARLARINA ADAY OLDU

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Vakit'e yaptığı açıklamada, “Her yıl düzenli olarak yaptığımız GAP Oscarları ödül töreninde 'yılın en iyi senaryosuna sahip dizisi' dalında 'Ayrılık' dizisini aday gösteriyoruz. Dizi, tarihi gerçekleri ortaya koymuş ve Filistinli kardeşlerimize uygulanan yok etme harekatını gözler önüne sermiştir. Bundan rahatsız olan Siyonist lobi ise linç kampanyası başlatmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki; özgür düşüncelere ve gerçeklere pranga vurulamaz. Güç odaklarının diziye yönelik başlattıkları baskıyı şiddetle kınıyoruz. Baskı ve tehdit yerine, yapmaları gereken utanmaları ve şiddet politikalarından vazgeçmeleridir” diye konuştu.

“FİLİSTİN'E DUYARLILIK” ÖDÜLÜ

Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ali Erdoğan ise dizinin senaryosunun ve görselliğinin tamamen gerçeği yansıttığını belirterek, “Kimse gerçeklerden rahatsızlık duymamalıdır. Gerçeklerden rahatsızlık duyacak olanlar, suçlulardır. İsrailli yöneticiler de suçluluk psikolojisinden olacak, gürültü çıkartmaya çalışıyorlar. Oysa karşımızda emeğin ve duyarlılığın ortaya koyduğu bir eser var. Bu eser eleştiriyi değil, takdiri hak ediyor. Biz de dizi ekibine 'Filistin'e duyarlılık ödülü' vermeye karar verdik. Bu ödülü iki kardeş ülke Filistin ve Türkiye halkı adına dizi yetkililerine takdim edeceğiz” dedi.
 
Ynt: İsrail, Şimdi de Türk Dizisine Taktı...

Türkiye-İsrail ilişkilerine darbe vuran 'Ayrılık' dizisi Gazze kuşatmasına direnen Filistinlileri de kızdırdı. Dizinin konsept danışmanı Yeni Şafak yazarı Hakan Albayrak da diziyle yollarını ayırdı.

Bülent Şanlıkan'ın haberi

3. bölümde Türk-Filistin ilişkilerine büyük darbe vurulduğu belirtildi

İsrail ve Türkiye arasında krize neden olan 'Ayrılık' dizisi şimdi de Filistin ve Türkiye arasında ayrılık rüzgarları estirdi. Gazze merkezli 'Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi' diziyi yayınlayan TRT'ye bir mektup yazarak, dizinin Filistin direnişine hakaret ve ihanet ettiğini bildirdi. Dizinin 3. bölümünde, 'İsrail askerlerinin tecavüzüne uğrayan Filistinli kızların Filistinli silahlı kişiler tarafından öldürüldüğü' yönündeki sahnelere tepki gösteren komite, mektupta direniş savaşçılarının dizide kökten dinci fanatikler ve infaz tugayları gibi gösterildiğini belirterek isyan etti.

Sırtımızdan bıçaklamayın

'Ayrılık'taki sahnelerle Türk-Filistin kardeşliğine büyük bir darbe vurulduğunu vurgulayan komite üyeleri, direnişlerin bu tip saldırılara uğrayan kadınları kurtarmak için canlarını feda ettikleri bildirildi. '2 saatten fazla gözaltında kalan kadınların tecavüze uğradıkları ve sonra da öldürüldükleri yönündeki sahnelerin' gerçeklikle ilgisi olmadığı belirtilirken, Filistinlilerin şüphe üzerine adam öldürecek kişiler olmadığı açıklandı. 'Siz, Osmanlı'nın torunları, bizi sırtımızdan bıçaklamayın. Acılarımızın üstünü örtmeyin, genç kadınlarımızı ve direniş mücadelemizi küçük düşürmeyin' denildi.

Mektubu yazan İşgale Karşı Halk Komitesi üyesi Mueen Naim, bir haber sitesine yaptığı açıklamada, 'İzinsiz direnişe asla izin verilmez. Başına kelimeyi tevhit yazan yeşil bant bağlamış Filistinliler ve İslami düşünceli insanlar bağnaz ve kötü gösterildi. TRT’yi kınıyoruz. Bu Filistin davasına ihanettir' diyerek tepkisini gösterdi. Naim, 'Dizi, Filistin halkını gördüğü her şey karşısında kime ve neye bağırıp çağırdığını bilmeden bilinçsizce bağırıp çağıran hatta 'Yaşasın Filistin kahrolsun İsrail' diyeceği yerde 'Yaşasın İsrail kahrolsun Filistin' diye slogan atacak kadar yanlış yapan demagog bir halk olarak tasvir etmiştir' diyerek üzüntüsünü bildirdi.

Konsept danışmanı da diziden 'ayrıldı'

'Ayrılık' dizisinin konsept danışmanı Yeni Şafak yazarı Hakan Albayrak da diziyle yollarını ayırdı. Dizinin 2. bölümünün Filistinlileri rencide edecek bir hal almasının ardından isminin jenerikten çıkarılmasını talep ettiğini belirten Albayrak, ilk 3 bölümde bunun mümkün olmadığının kendisine bildirildiğini ancak 3. bölümün ardından adının jenerikte yer almayacağını belirtti. Albayrak, 'Türkiye'deki müsbet Filistinli imajını zedeleyen 2 ve 3. bölüm beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Dizinin jeneriğinde adım geçtiği için suçluluk duyuyorum. Filistin halkına karşı mahcubum. Şimdi bana haklı olarak ateş püsküren kardeşlerimden özür dilerim. Kampanya tabii ki bitmiştir' diye konuştu.

(Akşam)
 
Üst