İranlı Yahudiler İsrail'de Casusluk Yapıyor...

İranlı Yahudiler İsrail'de Casusluk Yapıyor

Tel Aviv mahkemesinin İran hesabına casusluk yapan İran kökenli bir yahudiyi mahkum ettiği açıklandı.

İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesi, İran doğumlu 55 yaşındaki bir Yahudi'nin pazartesi günü Tel Aviv mahkemesi tarafından İran hesabına casusluk yapmak suçuyla tutuklandığını yazdı.

İran hesabına casusluk yapan şahsın güvenlik gerekçesiyle ve mahkeme kararıyla isminin açıklanmadığını belirten gazete, İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet ve İsrail polisi tarafından 8 Mayıs'ta Ben Gurion Havaalanı'nda yakalandığını belirtti.

Söz konusu şahsın İsrail dışında yaşadığını söylediğini ve yapılan sorgusunda İstanbul'daki İran konsolosluğunda bazı İranlılarla görüştüğünü ifade ettiğini yazan gazete, İsrail polisinin “O, onlarla irtibat halinde olan şahısların isimlerini bize verdi ve bu kişilerin İsrail istihbarat servisiyle işbirliği içinde olduklarını iddia etti” açıklamasını yaptığını belirtti.

Jerusalem Post gazetesi, İsrail iç İstihbarat servisi Şin Bet'in 2007 yılında İran'ın İsrail'de yaşayan ailelerini ziyarete giden Yahudileri casus olarak istihdam ettiği uyarısında bulunduğunu ve geçen yıl Şin Bet tarafından sorgulanan 10 kişinin casusluk yaptığından şüphelenilen kişilerle ilgili verdikleri bilginin bunu doğruladığını yazdı.

YDH
 

[TB] Benzer konular

Üst