İran’dan Türkiye’ye Ortaklık Teklifi...

İran’dan Türkiye’ye ortaklık teklifi

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Perviz Davudi, bölgede ve dünyadaki değişimlere paralel olarak Türkiye ile birlikte daha etkin ve belirleyici roller oynanabileceğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Perviz Davudi, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Gazze olaylarından sonra bölgedeki birçok dengenin değişeceğini belirtti ve “Bu yeni şartlarda İran ile Türkiye’nin ilişkilerini bütün alanlarda geliştirmeleri zaruridir” dedi.

Tahran–Ankara ilişkilerinin gün geçtikçe gelişmekte olduğunu vurgulayan Davudi, “Çok sayıda ortak noktaya sahip iki büyük güç olan İran ve Türkiye, işbirliğini daha da artırarak bölgede ve uluslararası arenada tayin edici roller oynayabilir” diye konuştu. Davudi, “İki ülkenin ortak görüş, tavır ve uyumdaki yakınlığına dikkati çekti” ve başta ekonomi olmak üzere her alanda ilişkileri ileri götürmek için şartların müsait olduğunu söyledi.

Uluslararası kuruluşların ve Yol Haritası’nın Orta Doğu’da ve diğer bölgelerdeki ülkelerin sorunlarını halletmede çıkmaza girdiğini kaydeden Davudi, “Bugünkü şartlar bağımsız, medeni ve köklü tarihi olan ülkelerin dünya meselelerinde daha etkin rol oynamalarına imkan sağlıyor” ifadesini kullandı. Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu da “Ankara’nın Tahran ile ilişkilerini her alanda mümkün mertebe geliştirmek istediğini” söyledi.


 

[TB] Benzer konular

S

senarist081

Guest
Ynt: İran’dan Türkiye’ye Ortaklık Teklifi...

İran'a ne kadar güvenebiliriz orası tartışmaya açık :-\
 
S

samimi

Guest
Ynt: İran’dan Türkiye’ye Ortaklık Teklifi...

iran'la iyi geçinmek bizim menfaatimize olur,
yüzlerce yıl savaştık da ne oldu hep zarar...
 
S

senarist081

Guest
Ynt: İran’dan Türkiye’ye Ortaklık Teklifi...

samimi' Alıntı:
iran'la iyi geçinmek bizim menfaatimize olur,
yüzlerce yıl savaştık da ne oldu hep zarar...
Ben zaten savaşları göz önünde tutarak bu yorumu yapmıştım Hocam.Gönül ister ki omuz omuza olsun İran,Türkiye hatta tüm islam alemi..
 
Üst