İntihar...

  • Konbuyu başlatan melllekk
  • Başlangıç tarihi
M

melllekk

Guest
İntihar olaylarının başlıca sebepleri; ağır seyreden hastalık ve sakatlıklar kişinin kendini çaresiz ve ümitsiz hissettiği sıkıntılı hayat şartları gibi risk faktörleri sayılmakla birlikte asıl faktörün kadere ve ahiret gününe iman eksikliği olduğu kabul edilmelidir.
Dünyanın bir sınav yeri olduğunun unutulması alışılmış rahatlığın ve zevklerin kaybedilmesi karşısında panikleme
Allah'ın adil ve rahim olduğu sabrın önemi gibi temel inancın eksikliğikişiyi hayata bağlayan bütün dalların kesilmesine yol açmaktadır.

Bu durumda insanın ''can yoldaşı'' denilecek seviyedekalp ve vicdan kültürü zengin bir arkadaş çevresinin olmamasıen büyük eksikliktir...

Allah'a ve Ahiret Günü'ne inanan insan hayatın sıkıntı ve güçlüklerine karşı sabırlı ve dayanıklı olur. Önemli olan kişinin sadece sosyal normlara uyumu değil kendi özel hayatı ve iç dünyasında da dini ve ahlaki emirlere uyumlu olmasıdır. Hemen hemen bütün dinlerde "irade eğitimi"ne yönelik uygulamaların olduğunu görürüz. Mesela bir takım dini akımların aşırı uygulamalarını bir kenara bırakacak olursak İslam dininde gün içerisinde belirli aralıklarla kılınan beş vakit namaz Ramazan ayı içerisinde tutulan oruç çok sade olan fakat kişiyi disipline eden ve ona irade gücü veren eylemlerdir. Bunun yanında konuşurken yalan ve gıybetten kaçınmak diğer insanlarla ilişkilerinde zulüm ve haksızlıktan uzak durmak gibi davranışlar kişi günlük hayattaki bunalıma karşı daha dayanıklıdır çünkü zorluklar karşısında sığınacağı manevi bir sığınağı vardır. İmanı sağlam inançlı insan güçlüdür. Hayatın imtihanlarla dolu olduğunu ve sabretmesi gerektiğini düşünür.
İntiharı önlemenin en önemli ve etkili yolusağlam bir iman ve dini hayattır.


Allah içimizden imanı çevremizden de imanlı insanları ayırmasın
 
K

Kasým

Guest
Ynt: İntihar...

Ellerinize sağlık. Güzel paylaşım.
 
Üst