İdeal Bir Uyku Kaç Saat Olmalı..?

İdeal bir uyku kaç saat olmalı?

Kanada’nın Quebec eyaletindeki Laval Üniversitesi profesörlerinden Jean-Philippe Chaput’nun Amerikan Uyku Hekimliği Akademisi Dergisi’nde yayımlanan bilimsel araştırmasının sonuçları uyku konusunda yeni açılımlar getirdi.

Uykunun insan hayatı üzerindeki etkileri ile ilgili olarak 7 yıla yakın süre yaşları 21 ila 64 arasında değişen 276 kişi üzerinde araştırmalar yapan Jean-Philippe Chaput, 6 yıl boyunca 7 saatten az uyuyan deneklerin 1.8 kilogram ve 7 saatten fazla uyuyan hastalarının da 1.4 kilogram şişmanladıklarını tespit ettiğini açıkladı.

Jean-Philippe Chaput, günlük 7 saat uyuyan hastalarında ise kilo kaybı ya da kazanımı olmadığını belirttiği araştırma sonuçlarında, çok az ya da çok fazla uyumanın hormon dengesini değiştirdiğini ve aşırı iştahı tetiklediğini kaydetti.

Chaput, 7 saatten az ya da çok uyumanın obezite denilen şişmanlık hastalığına da neden olduğunu belirterek, özellikle günlük 5 saat uyuyanların midelerinde acıkma hissine sebep olan “grelin hormonunun” aşırı salgılandığının saptandığını, bunun da vücutta aşırı yağlanma ve kilo almaya yol açtığını vurguladı.

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: İdeal Bir Uyku Kaç Saat Olmalı..?

Himm enteresan...

İlerde sorun olacak sanırım uyku sorunu olan biri olarak:)) Teşekkürler..

Bu tür haberlere pek itibar edemiyorum doğrusu... :) Bazı alimlerimiz 3 saatin de yeterli olduğunu söylerken bunlar neredeyse 2.5 katından bahsediyorlar... Tabii ki o kadar uyuyacaklar... Elin gavuru teheccüte kalkıp seherlerde zikretmeyecek ki...

Az yemek, az uyumak ve az konuşmak... :) Formül bu... :)

Rica ederim...

B

Bevadih

Guest

üçlü saçayak.

Benim biri yok diğerleri ıyıde konuşma olayı bozuyor işi:)

Yazdıklarına katılıyorum...Bu tür arastırmaları yapıp sonuç cıkaranlar kendi düzenlerine

göre konusuyorlar..Ama uyumanın kac saat olduğu değilde midenin işleme şekli doğru olabilir!!

S

samimi

Guest

uyku olayını tamamen iptal etmiş nice alimlerimiz var...
size soru, yeri gelmişken ,
cennette uyku var mı?

Ayaklardan biri eksik olursa anlamı olur mu..? İnşallah bunu hayatımıza tatbik edebiliriz... Ama şu forum yüzünden çok fazla yazıyoruz... :) Acaba bu da konuşmaya girer mi..? :)

B

Bevadih

Guest

Mim abimin açıklaması...İnsan her ne isterse demişti...

Uykuyuda insan isterse neden olmasın ki?

S

samimi

Guest

www.kurandacennet.com
burda detaylı bilgi var...

Uyku Olmaması:

Uyku insanın dünyada yaşadığı acizliklerden biridir. Tüm insanlar uykuya ihtiyaç duyacak şekilde yaratılmışlardır ve ne kadar isteseler de buna karşı direnemezler. Dahası vücut uykusuz kaldığında hastalıklara karşı direnci düşer, kişi yorgun bir görünüm alır. Öte yandan uykuya harcanan vakit de azımsanamayacak kadar uzundur. İnsan, yaklaşık olarak ömrünün üçte birini uykuda geçirir. Bu aynı zamanda dünyada zaten kısa olan ömrünün çok büyük bir bölümünü bir nevi ölü gibi geçirdiği anlamına gelir. Nitekim Kuran'da "Allah, ölecekleri zaman canlarını alır; ölmeyeni de uykusunda (bir tür ölüme sokar). Böylece, kendisi hakkında ölüm kararı verilmiş olanı(n ruhunu) tutar, öbürüsünü ise adı konulmuş bir ecele kadar salıverir..." (Zümer Suresi, 42) ayetiyle uykunun bir tür ölüm olduğu haber verilmiştir. Fakat cennette uyku, yorgunluk gibi acizlikler yoktur. Allah "Onlara orada onlara hiçbir yorgunluk dokunmaz..." (Hicr Suresi, 48) ayetiyle bu gerçeği kullarına bildirmiştir. Bir hadiste ise cennette uykunun olmadığı şöyle açıklanmıştır:

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e: "Cennet ehli uyur mu?" diye sordular. Şöyle buyurdu: "Uyku, ölümün kardeşidir. Cennet ehli uyumazlar." [Büyük Hadis Külliyatı-5, s.414/10125]

Ama oradaki isteme özelliğimiz buradaki mantıkla mı olacak..? İnsani yapımızda bir değişiklik olmayacak mı..? Şu an çok istediğimiz bir şey bize orada cazip gelecek mi..? Mesela ormanda koşmak isterim diyelim... Ama orada millet alimlerle, velilerle en önemlisi Peygamberlerle muhattapken biz yine de ormanda mı koşmak isteyeceğiz..? :)

Allah c.c razı olsun hocam...

Y

yeþeren

Guest

Yapılan başka bir araştırma da,insanların beyin hücrelerinin gece uykuda iken yenilendiğini okumuştum ve bunun için ideal uyku saatinin yeişkinlerde 24 ile 02 çocuklarda ise 22 ile 24 arasında uykuda olmaları halinde gerçekleşitiği bilgileri vardı...

B

bir.fikir.cilesi

Guest

sadece aptallar 8 saat uyur adlı bir kitab okumuştum,

erdal demirkıranın.

tavsiye ederim.

B

bir.fikir.cilesi

Guest

bir insan ortala 70 yaşında ise...

20-24 yaşlarına kadar hayatın şartlarını öğreniyor ve hayatı için daha yeni yeni bir şeyler yapmış oluyor...kendi ayakları üstünde durup bir şeyler başarmaya başlıyor...

kalıyor 46 sene...

günde ortalama 2 saat tv başında geçirse yılda 365 *2= yılda 730 saat yapar. 46 yılda 46*730=33580 saat yapıyor

günde ortala toplam 3 saat bilgisayar başında pasif bir şekilde oyun ve internet ve müzik ve telefonda mesajlaşma ve konuşma ile geçse: 3*365=yılda 1095 saat yapar. 46 yılda 1095*46= 50370 saat yapar.

günde ortalama 8 saat uyuyor ise bir yılda 365*8=2920 saat ve 46 yılda 2920*46=134320 saat yapar...

ve insanın uyku, tv, ve internet, telefon, bilgisayar oyunu(en az saatleri yazdım) başında geçirdiği toplam saat(24 yaşına kadar daha hayata atılamamış, kendi evini işini vs kuramamış ve hayatın tekalifi altında doğru düzgün girmediğini sayarak bu 24 seneyi hesap dışında tuttum) evet toplamda...bakalım:

33580 saat
50370 saat
134320 saat

toplamda...

218270 saat yapıyor... 46 sene içersinde...

bu saatleri güne çevirirsek bakalım:

218270/24

9094.5 yapıyor...

9094 günü de seneye çevirirsek:

9094/365=24.9 sene yapıyor...

yaklaşık 25 sene... bunlarla geçiyor...

geriye 46-25 sene kalıyor...yaşadığımız süre....21 sene....

biz bu 21 senede, ahiretimizi...dünyamızı kazanacağız...ahiretimize amel göndereceğiz...

dünyamızı da kazanacağız...

kısacık 21 sene...

bunu ancak... uykudan kısarak... tv başındaki süremizden feragat ederek...eğlencelerimizden...feragat ederek arttırabiliriz...

o yüzden
8 saatlik bir uykuyu 4 saate indirirsek 134320/2=67160 saat yapıyor ve

bu da=2798 gün yapar ve bu günler de:7,6 sene yapar...

ve biz bu 7,6 seneyi o 21 senemize eklememiz gerekir... ben 8 sene diyorum...

peki 8 senede neler yapılabilir....uykumuz dört saate inerse tüm ömrümüzde bize kazandırdığı 8 sene de ne yapılabilir...

ciddi bir ilim tahsili...

en azından ben 4 saat fazla uyuyacağıma tüm ömrümde günde 4 saat uyuyp kazandığım 8 senede...

2 tane 4 yıllık fakülte bitirebilirdim... buna vaktim var...

8 senede alimlerin tefsir kitaplarını mütalaa edebilirdim...

ortalama 7 günde bir kitap bitirebileceğimi farzedersek 8 senede 417 kitap bitirebilirdim...

en azından ben bir yazar olmak istiyorum... bu uykumdan feragat ettiğim dört saatin bir saatinde 2 sayfa kitabım için yazsa idim günde....(2 sayfa çok da değil)

8 senede 5840 sayfa eserim olurdu...

bir kitab ortalama 250 sayfa ise günde 2 saife yazmam sayesinde 8 sene de 23 kitap ederdi...

ve bir yazar için günde 2 sayfa yazarak 8 senede... 23 kitap çok büyük bir başarıdır...

uykumdan azalttığım her dakika ömrüme ve eserlerime gidiyor...

hayallerime gidiyor...

abarttım mı sizce...

isterseniz bir de siz hesaplayın...

bir.fikir.cilesi.

B

Bevadih

Guest

Yok abartmamışsınız.!

Aynı mantıkla saatlerle oynanarak hesaplanladığımızda farklı sonuçlar çıkabilir ...

Eeee okumuş insanın hali bir başka oluyor:) Farklı ve güzel bir katkı oldu..

EyvAllah bir.fikir.çilesi...