İdeal Bir Ramazan Günü

M

Mercan

Guest
İdeal Bir Ramazan Günü

İftar saati heyecanla beklenir. Bu an çocuklar için cazip hale getirilir. İftar etmeye dakikalar kala duanın en derin kapıları açılmış olacağından duaya geçilir. Aile fertleri duaya amin der.

-Sabah namazı kesinlikle camide kılınır. Mümkünse işrak vaktine kadar beklenir,iki rekat namaz kılınıp eve veya işe gidilir.Bu esnada sabah zikirleri ve Kur’an kıraati yapılır.(iş ortamını aksatmayacak kısa bir uyku olabilir.)

-Eve ve işe giderken yolda göz ve kulağın, dilin menhiyata yakalanmamasına dikkat edilir. Kur’an-ı Kerimden ezber bilinen yerler okunur.

-Namazlar kesinlikle camide kılınır. Ezandan önce abdest hazırlığı yapılır.Sünnet namazlar ihmal edilmez.

-Bütün ara ve boş vakitler zikir veya kuran ile değerlendirilir. Merdiven basamaklarında bile tesbihat yapılır.

-Aile fertlerinden birinin mutfak ve benzeri ev hizmetlerinde vaktinin büyük bir bölümünü harcamaması için ev işlerine yardım edilir ki, onların da ibadete ve zikre vakti kalsın. Yemek pişiren, çamaşır yıkayan bayanda zikirsiz kalmaz, ezber bildiği yerleri okur.

-İftar saati heyecanla beklenir. Bu an çocuklar için cazip hale getirilir. İftar etmeye dakikalar kala duanın en derin kapıları açılmış olacağından duaya geçilir. Aile fertleri duaya amin der. İftar yüzünden akşam namazının tehlikeye girmemesine çok dikkat edilir.

-Teravih için özel hazırlık yapılır. Düğüne gidilir gibi teravihe gidilir. Evden teravihe uğurlanan şahadete uğurlanır gibi uğurlanır. Dua etmesi talep edilir.

-Teravih öncesinde ve sonrasında müminler arasında muhabbeti artıracak sohbetlere katılınabilir. Gıybet, nemime ve malayani olmayan bir sohbet olmalıdır.

-Teravihten sonra eve kapanmak en güzelidir. Sahura rahat kalkabilmek için uykuyu engelleyecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmak uygudur.

-Sahura muhakkak kalkılır. Aile fertleri de kaldırılır.Güzel sahur sofraları kurmakta bereket vardır.Orucun da faziletini artırır.Sahur sofrasını dua sofrasına dönüştürmek mükemmel bir iş olur.

-Sahur yemeğinden sonra vakit kalmışsa, teheccüd kılınabilir.

-Sabah namazını kılmadan uyumamaya dikkat edilmelidir. Sabah namazına camiye gitmelidir.

-He duada, ramazan ayında yaptıklarının kabulünü ve bir dahakine kavuşturmasını Allah tan dilemek gerekir.

Ramazan Rehberi
 

[TB] Benzer konular

Üst