İşte Yeni iPhone 3G S

  • Konbuyu başlatan TakeOne
  • Başlangıç tarihi
T

TakeOne

Guest
WWDC 2009 açılış konuşmasının ardından 'iPhone öldü, yaşasın yeni iPhone' nidaları atılmaya başlandı. Görünümü değişmeyen ama aklını başına alan yeni iPhone 3G S hangi özelliklere sahip?

Beklendiği üzere WWDC 09 açılış konuşmasında yeni iPhone – iPhone 3G S tanıtıldı. Yeni iPhone 3G'nin sonuna eklenen 'S' harfi Speed yani hızı temsil ediyor. Böylece daha hızlı işlemci tahminleri doğru çıktığını görüyoruz. Yeni iPhone 3G S'in adına da yansıyan hız özelliklerinin vaat ettikleri ciddi hız artışlarına tekabül ediyor.


Mesajlaşma menüsünün 2 kat daha hızlı açılması, Excel eklentilerinin 3,6 kat daha hızlı açılması yeni işlemcinin sisteme kazandırdıkları arasında yer alıyor. Daha gelişmiş 3 boyutlu oyunlar için OpenGL|ES desteğine de kavuşan iPhone 3G S, HSDPA 7.2Mbps destekleyerek bağlantı hızında da geleceğe daha uyumlu hale geldi.

Yeni iPhone 3G S Kamera

Apple iPhone 3G S aynı zamanda daha iyi bir kameraya da sahip. Apple iPhone 3G S 3-megapiksel otomatik odaklamalı kameraya sahip olmasının yanı sıra tıpkı HTC Touch Pro 2'de olduğu gibi ekranda dokunduğunuz noktaya odaklanabiliyor. Ayrıca makro modu, 10 santimetreye kadar yaklaşarak görüntü alabiliyor. Düşük ışık kaynağına sahip ortamlarda çekilen fotoğraflarda da belirgin bir iyileşme görüntüleniyor.


Ve artık iPhone da üçüncü şahıs uygulamasına gerek kalmadan VGA çözünürlüğü ile saniyede 30 kare video çekme yeteneğine de kavuşmuş. Bir diğer yenilik ise videoların telefon üzerinden düzenlenebilmesine olanak tanıyor ve MMS olarak kolaylıkla paylaştırılıyor.

Yeni iPhone 3G S Görünüm

Yeni iPhone 3G S parlak plastik arka kapağıyla standart 3G ile tamamen aynı görünüyor. Cihazda dijital pusula ve uygulaması da yer alıyor. Yeni özelliklerden diğer bazıları ise Ses Kontrolü (Menü düğmesini basılı tuttuğunuzda ses kontrol menüsü karşınıza çıkacak). Böylece telefona sesle hitap edip, hangi şarkının çaldığını sorabilecek, benzer müzikleri çalmasını veya spesifik bir parçayı çalmasını isteyebilecek, istediğiniz kişiyi aramasını sağlayabileceksiniz.


iPhone 3G S aynı zamanda donanım şifrelemesiyle geliyor. Geliştirilmiş pil ömrü sayesinde iPhone 3G s, 5 saatlik 3G konuşma süresi, 9 saatlik kablosuz internet ömrü sunabilecek. Doğa dostu olmak adına ürün yüzde 23 daha küçük bir kutulamaya da sahip.

Yeni iPhone 3G S Kapasite

Apple iPhone 3G S bu ayın (Haziran) 19'unda satışa çıkacak ve 16 GB kapasiteli modelin fiyatı 199 dolar, 32GB kapasiteli modelin fiyatı ise 299 dolar olmak üzere siyah ve beyaz renklerde satışasunulacak. Şimdiki iPhone 3G ise 99 dolar olarak satışta kalacak. (Bu fiyatların kontratlı satış fiyatlarındaki ilk ödeme tutarı olduğunu unutmayınız.)


Yeni iPhone 3G S Yazılım

Elbette hiç şüphesiz cihaz iPhone 3.0 işletim sistemine sahip olacak. Yeni işletim sistemi cihaza kes, kopyala, yapıştır gibi çok basit bir işlemi geç de olsa iPhone'a kazandırdığı gibi, artık mesajları forward etmeyi de mümkün hale getiriyor.


Bu özelliklerin yeni olarak sunulması iPhone için utanç verici olması gerekir ama neyse ki stereo Bluetooth, MMS, navigasyon ve akıllı aksesuarlar sayesinde iPhone 3.0 ve iPhone 3G S gerçekten akıllı telefon deneyimine yaklaşmış. Bu arada Apple'ın resmi Türkiye sitesinde henüz yeni iPhone ile ilgili herhangi bir bilgi veya güncelleme yer almıyor. Bakalım yeni iPhone'u Türkiye'ye ilk kim getirecek? Ürün sunma konusunda operatörleri çok uğraştırdığını, kendilerine özel tarifeleri kabul ettirdiğini, veri tarifelerinde ellerini çok bol tutturduğunu bildiğimiz Apple'ın, yeni ürünü konusundaki tavrı bakalım ne olacak?
 

[TB] Benzer konular

Üst