İşte Marka Marka Oto Fiyatları...

İşte marka marka oto fiyatları

Otomotivde dün başlayan ÖTV indirimi, daha ilk gününde beklenenin üzerinde ilgiyle karşılandı. 2002 seviyelerine inen fiyatları görenler showroomlara koştu...

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı 4. Tedbir Paketi, dün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Başta otomotiv olmak üzere birçok sektöre önemli desteklerin sağlandığı paket, daha ilk gününde yoğun bir ilgiyle karşılandı. Kriz sebebiyle ihtiyaçlarını erteleyen tüketicileri hedef alarak piyasanın canlanmasına hizmet edecek olan paket, otomotiv sektöründeki stok baskını da ortadan kaldırmaya aday. Dün sabah saatlerinden bu yana otomotiv bayilerinin müşteri trafiğinde önemli ölçüde artış yaşanıyor.

MÜŞTERİLER MEMNUN

Zincirlikuyu Birmot'tan bir satış görevlisi, ÖTV indirimiyle beraber ciddi bir hareketlenmenin yaşandığını söyledi. Dünden beri çok yoğun olduklarını belirten yetkili, “Bu durgunlukta ÖTV indirimi oldukça işe yaradı. Herkes telefonla arayıp fiyatları öğreniyor. Henüz satış anlamında büyük bir gelişme olmasa da müşteriler fiyatlardan memnun ve çoğunun geri dönüş yapmasını bekliyoruz” dedi.

ÖTV indiriminin ilk gününde üst düzey otomotiv yetkililerinden de art arda yorumlar geldi. Peugeot Genel Müdür Jean Pierre Vieux, binek ve hafif ticari araçlarda ÖTV'nin indirilmesini sektör açısından çok olumlu bir gelişme olarak tanımladı. Vieux, indirimin özellikle sektörün üzerinde yoğun bir baskı yaratan stokların eritilmesine katkısı olacağını belirterek, “3 aylık bir süre ile sunulan bu avantajın tüm tüketiciler tarafından değerlendirilmesini öneriyorum. Bu süreç içerisinde pazarın 2008 yılının aynı dönemi ile eşit seviyelerde gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.

BİRAZ RAHATLARIZ

Daihatsu Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt, “Fiyatlarımız ÖTV indirimi öncesi fiyatlarımızla kıyasladığımızda 6 bin 250 liraya varan şekilde geriledi” derken, Skoda Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu ise yeni uygulamayı, sektörü biraz rahatlatacağı ve hareketlendireceği için olumlu bir karar olarak gördüklerini söyledi.

Tüketicinin ilgisi normalin üzerinde

Fiat İş Birim Direktörü Okan Baş da ÖTV'nin düşürülmesini olumlu karşılayanlardan. Haftasonundan itibaren Fiat showroomlarına ciddi bir müşteri akışı gözlemlediklerini belirten Baş, “Bununla birlikte dün sabahtan itibaren hem çağrı merkezlerimize gelen telefonlarda hem de showroomlarımıza müşteri akışında normalin üstünde bir hareketlilik olduğu gözlemleniyor. Bu dönemde alım yapmayı düşünmeyen müşteri kesimlerinin bile kaçırmaması gereken koşulları sunuyor olacağız” şeklinde konuştu. 

[TB] Benzer konular

Ynt: İşte Marka Marka Oto Fiyatları...

Vergi indirimi sonrası 0 otoda fiyatlar

1600 cc ve altındaki otomobillerde ÖTV'nin 37'den yüzde 18'e, ticarilerde ise verginin yüzde 1'e çekilmesi fiyatlarda ciddi indirimler yapıldı. Fiyatı 6 bin 500 liradan fazla düşen otomobiller:
ÖTV indirimi otomotivcileri hareketlendirdi. Aylardır sinek avlayan bayiler gelen yoğun talep karşısında mesai yapmak zorunda kaldı..

Hükümetin iç talebi canlandırmak için hayata geçirdiği otomotiv ve beyaz eşyada özel tüketim vergisi (ÖTV), vatadaşların otomotiv bayilerine akın etmesine neden oldu. Bazı bayiler gelen yoğun ilgi nedeniyle fazla mesai yapmak zorunda kaldı. Bu arada gün boyunca otomotiv şirketleri de ÖTV indirimlerini tüketicilere eski ve yeni fiyat karşılaştırması yaparak duyurdu.

150-160 BİN STOK BİRİKTİ

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren otomotivde ve ticari araçlardaki ÖTV indirimleri fiyatlara ilk günden yansıtıldı. 1600 cc ve altındaki otomobillerde ÖTV'nin 37'den yüzde 18'e, ticarilerde ise verginin yüzde 1'e çekilmesiyle birlikte fiyatlarda ciddi indirimler yapıldı. Örneğin en çok satan araçlardan biri olan Renault Megane'da indirim 4 bin TL, Ford Yeni Focus'ta 4 bin 740 TL, Volkswagen Passat'ta 6 bin TL'nin üzerinde indirimler gerçekleşti.

150-160 bin arasında olduğu tahminleri yapılan otomobil stoklarının bu üç aylık vergi indirimi döneminde ciddi anlamda eritileceğini düşünen otomobil üreticileri ve distribütörleri, yeni tedbirlerle desteklenecek sektörün bu yıl krizde ciddi mesafe kat edebileceğine işaret ediyor. OSD Genel Sekreteri Ercan Tezer ÖTV indiriminin biriken stokların eritilmesine yardımcı olacağını ancak 3 ay sonra pazarın yeniden çöküşünü engellemek için yeni tedbirler gerekeceği uyarısında bulundu.


'Bayilerimize akın var'

FİAT İş Birim Direktörü Okan Baş

Çok cazip bir döneme girdik. Hafta sonundan bu yana bayilere ciddi müşteri akışı var. 3-4 aydır taleplerini öteleyenlerin bu fırsatı değerlendireceğine eminiz. Birkaç aydır ÖTV bizden kampanyasına ise KDV'yi de ekledik.


'Kalıcı önlem alınması gerek'

Bayraktar Holding Yön.Kur. Baş. Mustafa Bayraktar

Bu paket, iletişimin yanlış yönetilmesi yüzünden ha bugün, ha yarın diyerek tüketiciyi uzun süreli bir beklentiye soktu ve olası satışları da önledi. Bu karar merhem, tedavi edici değil.


'Tüketiciler için bulunmaz fırsat'

GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik

Tüketiciler bu dönemde, daha donanımlı bir otomobil satın alma fırsatını yakalayacak. Sürecin sonuna doğru satışların daha yükselen bir grafik içine gireceğini öngörüyoruz.


'Ziyaretçi sayımız yüzde 100 arttı'

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu

ÖTV indirimi uygulaması binek araçlarını olumlu etkiler. Ancak hafif ticari araç ve ağır vasıta sektörlerinde binek araçlardaki kadar etkisi olmaz. Buna rağmen piyasada hareketlenme sağlayacağı için dolaylı etkisi olacaktır. Geçen hafta pazar gününe göre showroom'larımızda ziyaretçi sayısı yüzde yüze yakın, telefon sayısı yüzde yüzden fazla, bağlantı sayısı ise neredeyse yüzde 200 arttı. Kaporalı araç sayısı da cuma gününe göre yüzde 80'in üzerinde arttı.


'İndirimi fiyata yansıttık'

Daihatsu Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt

ÖTV indiriminin tamamını fiyatlarımıza yansıttık. Bu da 6 bin 250 TL'ye varan indirimlere ulaşmamızı sağladı. Arabaya ihtiyacı olan ya da değiştirmekte kararsız kalan tüketiciler vakit kaybetmemeli.


'Fiyatlar çok cazip hale geldi'

Peugeot Genel Müdürü Jean Pierre Vieux

Fiyatlar çok cazip seviyelere geriledi. Uygulama tüm markalara ve istihdama olumlu katkı yapacak. Likidite ve kredi ihtiyacı doğacak, bankaların da bu hareketi ve dinamizmi izleyeceğini umuyorum.


ÖTV indirimi sadece merhem olur

Hükümetin iç talebi canlandırmak için hayata geçirdiği otomotiv ve beyaz eşyada özel tüketim vergisi, konutlarda ise katma değer vergisi indirimlerine ilişkin düzenleme otomotive yaradı. Sektör temsilcilerinin memnuniyetle karşıladığı düzenleme, otomotiv hisselerine alım getirdi. Stokların eriyeceğini belirten otomotivciler indirimin 3 ay geçerli olmasını eleştirdi. Bu arada otomotiv şirketlerinin hisseleri borsada günü değer artışıyla tamamlarken konut ve beyaz eşyada fazla bir değişiklik yaşanmadı.


Sabah
 
Üst