İşte En Zararlı Sigara..!

B

Bevadih

Guest
Ynt: İşte En Zararlı Sigara..!

SimurG' Alıntı:
EstağfuruLLah Liprade ve Bevadih.. Eksik oLmayın.. Hadi geLin bu güzeL dostLuğu bir sigara yakarak kutLayaLım :) diyesim geLiyor...

..

Peki üstad.!!! :)

S

SimurG

Guest

SUNFLOWERS' Alıntı:

Bu söylediğiniz cips dir bilmem cola dır bunlar sigara tiryakileri gibi her gün düzenlimi tüketiliyor?
Ve ya günde bir kaç kez mi tüketiliyor?
Hem bu söyledikleriniz ,sigarayla eşdeğer mi?
SevgiLi SunfLowers, yorumun için teşekkür ederim.. Şimdi 'sigara zararLı/faydaLı' gibi bir konu üzerinde sabitLenmek istemiyorum.. Fakat yukarıda ki aLıntıLadığım sözünüze binaen bir kaç birşey söyLemek istiyorum..

YanLış anLamadı isem eşiniz doktor.. Rabbim muvaffak etsin, yardımcısı oLsun..

Sigara ve CoLa'nın zararLarı eşdeğer mi? BakaLım eşdeğer mi?

Dünyada sudan sonra en çok tüketiLen içecek coca coLa'dır.. Bu kanıtLandı.. Ve coLanın karışımıda buLunan ve 'E' iLe başLayan kodLar var.. bu kodLardan biLmem kaç oLanı, Sodyum Benzoit'dir.. Sodyum Benzoit maddesini 10-15 yıLLık ömürde, 2000 G/L aLan kişi siroz ve parkinson hastaLığına yakaLanıyor ve DNA'sında ciddi bir bozuLma oLuyor.. 1 Litre Coca CoLa'nın içerisinde ise 0,95111111.. sayısına takbüL eden bir oran var.. AyLık 1 Litre coLa içen birisini düşüneLim, bu oran yıLda 11,413333.. gibi bir rakamLı oran ediyor..

0,951111 x 12 = 11,41333...

Bunu 10 seneye vurduğumuz zaman ;

11,41333 X 120 = 1369,59666...(g/L) gibi bir rakam çıkıyorki, buda 2000 g/L ye yakın bir rakamdır.. Buda demek oLuyor ki, ayda ortaLama 1 Litre CoLa içen birisi tahmini 13-15 sene sonra siroz ve parkinson hastaLığını tetikLiyor..

StandartLar Entitüsü bu iddiayı Coca coLa firmasına biLdirmiş fakat ses soLuk çıkarmamıştı..

Yine CSE'nin 2003 senesinde ki raporunda, CoLa'nın içerisinde böcek zehiri maddeLeri konusunda kabuL ediLen standartLarını sunmuştu ve yapıLan araştırmaLarda, CoLa'nın içerisinde 200'e yakın madde buLundu.. HindistannLı bir doktor, dava açtı, sağLık sknadaLı dedi ama bütün faşist ve emperyaList üLkeLer Coca coLa'nın yanında oLduğu için bu dava yürümedi.. Hatta Necmettin Erbakan hükümeti zamanında D-8 başkanLarı, üLkeLerinde coca coLa ve Pepsi'nin yasakLanması konusunda girişimde buLunmuş fakat başarıLı oLamamışLardır..

GeLeLim yine 'E' serisinden başka bir numaraya.. Yine numarayı hatırLayamıyorum.. googLeden arasam beLki buLurum ama şuanda dikkatimi dağıtmak istemiyorum.. Bu numarasını hatırLayamadığım madde, fosforik asit'tir.. Bu madde özeLLikLe genç kadınLarda, osporoz mu? osteporoz mu? öyLe bir hastaLık riski oLuşturuyor.. Bu fosfor kemik zayıfLığınada yoL açıyor ayrı zamanda.. bu fosfor fazLa oLunca vucüddaki kimyasaL baLans ayarı bozuLmasın diye kemikteki kaLsiyumun dışarı atıLır ve kemik güçsüzLeşir.. Sigara'nın kemiğe zararını hiçbir biLimadamı açıkLamadı..

ve kafein.. Kafein'in ne oLduğunu biLmeyenimiz yoktur herhaLde.. Çok küçük bir faydası oLsa da, zararı çok büyüktür...

Kavve içerisinde ; 100-150 oranında,
Sigara içerisinde ; 90-120 oranında (bu sigaraya göre değişir)
CoLa içerisinde ; 300 oranında cafein buLunmaktadır..

Ve yakLaşık 50 tane sigara tanesi, 300Lük bir cafein sarfiyatına neden oLur ki, bu da demek oLuyor ki, 50 tane sigara içiLmesi bir 500 mg coLa içiLmesine denk...

Co2 gazı, ya da namı diğer karbondioksit gazı.. buda öLümü tetikLeyen bir maddedir..

Hepsi bir tarafa, Coca CoLa firması yöneticiLerinin sıkıştırmaLar üzerine kabuL ettikLeri bir bitki kökü var.. Meyan kökü.. Bu meyan kökü iLe fareLer ve envai türLü böcekLer besLenmektedir.. Bu kökLer kepçeLerLe topLanıyor ve temizLenmeden pres yöntemi iLe eziLiyor.. Artık arasında fare mi var, böcek mi var ayıkLanmıyor.. Çünkü zaman kaybı oLacaktır.. Preste eziLdikten sonra bu meyan kökLerini eLekten geçiriyorLar, yaprakLar eLek üstünde kaLıyor, suyu eLekten aşağı süzüLüyor, tabi artık varsa böcek ve fareLer onlarında koL ve bacakLarı eLek üzerinde kaLıyor ama eziLdikten sonra süzüLen kanLarı, meyan kökünün suyu iLe karışıyor..

Meksikada üretiLen bir başka bitki var ve bu bitki üzerinde gözLe görünür ufacık böcekLer var.. CochineaL.. bu böcekLer ayıkLanamıyor.. süLük gibi yapışkandırLar.. Ve meksikaLı köyLüLer bu böcekLeri üzerinde oLan bitkiLeri topLayıp, fabrikaya taşıyorLar.. Gerisi maLum..

Pratik oLsun diye bir biLgi daha vermek istiyorum, özeLLikLe bayan arkadaşLarımızın işine geLecektir.. eLbise üzerinde ki yağLı Lekenin üzerine, coLa dökün ve bekLetin sonra eLinizLe çitiLeyin, bişe kaLmaz :)))

Ve yine prtaik bir biLgi daha buda geneLde erkekLer arkadaşLarın işine geLecektir... PasLı demirLerin pasını sökmek için coLa buLunan bir kovaya veya kutuya batırdığınızda bir kaç saat sonra pasın temizLendiğini göreceksiniz..

BöyLede güzeL faydaLarı var..

Pası ve yağı temizLeyen bir içeceği içiyoruz.. Artık midemizde pas'ta oLmaz yağ'da..

Sözün özüne geLecek oLursak.. Eğer bu maddeLer sigarada oLmuş oLsa idi, günLük bir paket sigara içen birisi 5 sene içerisinde zehirLenir öLürdü..

günLük 10 daL sigara içen birisi ayda 1 Litre koLa içen birisi arasında fark yok..

Artık eşdeğer mi? değiL mi? Bunun kararını siz vereceksiniz..

SaygıLarımLa.....

Ufak bir not düşmek istiyorum : bu CoLa'nın içerisinde sır gibi sakLı tutuLan ve herkesten sakLanan 7x karışımı formüLünü sadece iki kişi biLiyor.. Ve bu iki kişi aynı anda uçağa ve arabaya binmeLeri yasak.. Ve Cumhurbaşkanı gibi korumaLar eşLiğinde, zırhLı araçLarda geziyorLar.. Garip değiL mi?

Çok faydalı, emek verilmiş bir çalışma... Allah c.c razı olsun hocam...

Bir konu içinde istatistiksel bilgiler oldu mu daha çok ilgimi çekiyor... :)

Sigaranın faydaları olduğu gibi kolanın da varmış ve aklıma bir soru takılıyor... Zararlı da olsa bir içecek olan kolanın -afedersiniz- tuvalet temizliğinde kullanılması dini açıdan sakıncalı değil mi..? Faydaları kısmında bu da olduğu için aklımı kurcaladı... :)

Tekrar teşekkür ederim/z hocam...

S

samimi

Guest

muhterem insan bu yazıyı okuyunca dedim colanın
yanında sigara ne kadar da masum(!) bir alışkanlıkmış...
ben yine de derim Allah kurtarsın...

S

SUNFLOWERS

Guest

samimi' Alıntı:
muhterem insan bu yazıyı okuyunca dedim colanın
yanında sigara ne kadar da masum(!) bir alışkanlıkmış...
ben yine de derim Allah kurtarsın...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

SimurG' Alıntı:

Sigara’nın maddi bir faydası oLduğunu asLa savunmam. Kimse sigara içsin demiyorum ama Lütfen bu anti-propaganda yapan, topLumsaL ikiyüzLüLük yapan dernek ve kuruLuşLarın kompLoLarına geLmeyeLim.. Suni, başkalarının icat ettiği gündemLer değiL, samimi ve gerçek çözümseL kampanyaLar buLsunLar sözüm ona YeşiLaycı dernekLer !!!
YoruLdum, ben bi sigara yakayım..
budur!
insanı asıl öldüren alkole karşı pandomim yapanlara verilebilecek en güzel cevaptı...
hep merak eder dururum, sigaraya karşı bu kadar şedid kampanya yürütenler neden şarap için, viski için, rakı için hiç sesleri çıkmaz; tam aksine, teşvik eder, över, özendirir... medeniyetin simgesi gibi lanse ederler...
sigara belasına karşı yürütülen kampanyalar şayet masum ve insani ise, alkolizm belasına karşı neden ses edilmez? bu bir ikiyüzlülük değil midir?
yüreğine sağlık sevgili simurg... takımlarımız aynı olmasa da, düşüncelerimiz tetabuk eder! :)

S

SimurG

Guest

MiM' Alıntı:
takımlarımız aynı olmasa da, düşüncelerimiz tetabuk eder! :)
:)

Hocam, sizi Fenerbahçe müsibetinden kurtarmak gerek.. Fenerbahçe de , en az aLkoL kadar,sigara kadar tehLikeLidir.. :) Şimdi Fenerbahçenin içerisinde buLunan zehirLi maddeLeri yazardım ama boşvereLim :):):):)

GeLin bugünü "Fenerbahçe'yi Bırakma Günü" iLan edeLim
:)

B

Büþra

Guest

Hiç fena bir gün olmaz bence!! :D Ya da "Cimbombomlu olma günü" ilan edebiliriz.. ;D

S

SUNFLOWERS

Guest

Peki sevgili Mim hocam,birşey sormak isterim izninizle??
Sigara içmenin dinde yeri nedir?? :)

liprade' Alıntı:

Sigaranın faydaları olduğu gibi kolanın da varmış ve aklıma bir soru takılıyor... Zararlı da olsa bir içecek olan kolanın -afedersiniz- tuvalet temizliğinde kullanılması dini açıdan sakıncalı değil mi..? Faydaları kısmında bu da olduğu için aklımı kurcaladı... :)
Sunflowers, benim bu sorum da havada kalmıştı ikisi birden cevap bulur inşallah... :)

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

SUNFLOWERS' Alıntı:
zülfiyare dokanma ablam! :D
cevaplayamayacağım tek sorudur...
üzgünüm!
ama bir arkadaşım, hayreddin karaman hocanın fetvalarından bunu alıntılayabilir sizin için...

S

SUNFLOWERS

Guest

MiM' Alıntı:
SUNFLOWERS' Alıntı:
zülfiyare dokanma ablam! :D
cevaplayamayacağım tek sorudur...
üzgünüm!
ama bir arkadaşım, hayreddin karaman hocanın fetvalarından bunu alıntılayabilir sizin için...
Yapmayın hocam??
Bana da susmak düşer bu cevap karşısında!

S

SimurG

Guest

MiM' Alıntı:
Zekeriya Beyaz'a danışsak oLmaz mı :):)

B

Bevadih

Guest

Olmaz üstad !! o ŞEŞİ BEŞ görüyor :D ;D

S

SimurG

Guest

Zekeriya Beyaz demişken bir fıkra anLatmak istiyorum..

Zekeriya Beyaz umreye gider.. Sıra şeytan taşLamaya geLmiştir.. Zekeriya eLine taşı aLır tam atacağı zaman, şeytan başını kaLdırır ve :

"Sen de mi Zekeriyaaa"

:):)