İğnenin Acısını Hafifletme Yolları...

İğnenin acısını hafifletme yolları

İğneden korkanlar için, iğnenin cilde dokunma düşüncesi bile insanların ağlamasına, çığlık atmasına ya da sinmelerine yeter.

Uzmanlara göre, iğne korkusu insanların H1N1 aşısı olmalarını da önleyebiliyor. Dalhousie Üniversitesi ile Halifax'da IWK Sağlık Merkezi tabanlı çalışmada, psikolog Christine Chambers, acı ve iğne olmaktan kaynaklanan korkunun genellikle aşı olmayı önleyen bir bariyer olduğunu söylüyor.

Chambers, son günlerde özellikle de H1N1 virüsüne bağışıklık kazandırmak için yapılan aşılardan korku nedeniyle kaçan insanlara, ağrıyı nasıl azaltabileceklerini açıklıyor. İğne olmadan yarım saat ya da 1 saat önce bölgesel anestezik krem ya da bant alarak iğne yapılacak yere uygulanmasını öneren Chamber, aynı zamanda aşıdan korkanlara bu hakkında çok fazla düşünmemelerini söylüyor. Sırada beklerken müzik dinlenemelerini ya da yanlarında bir arkadaşlarını götürüp onunla farklı konularda sohbet etmelerini belirtiyor.

Diğer bir seçenek olarak da nefes alma egzersizlerini tavsiye eden Chambers, eğer vücudunuz gerginse, iğne olmanın daha fazla acı vereceğini ifade ediyor. Ancak, derin derin nefes alıp verme egzersizlerinin acıyı azaltabileceğini de ekliyor.

Ayrıca psikolog, geçmişte aşıyla ilgili kötü deneyimleri olanların korkmaları için iyi bir sebebi olduğunu söyledi.

Zaman Online

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: İğnenin Acısını Hafifletme Yolları...

himm..:)

Çözüm yolları pekde ikna edici değil :) korkanlar için

ama sen Liprade" ya da yanlarında bir arkadaşlarını götürüp onunla farklı konularda sohbet etmelerini belirtiyor."
bu kelamı uygula :)

Ben gelirim:) çenemden biran önce kurtulmak için iğneyi bile unutursun :p

Ne iğnesi ya hu... Nereden çıktı şimdi bu...

Gayet de rahattım... Zaten geçenki diş hekimi beni çok rahatlattı... Paylaşımınız için müteşekkirim...

B

Bevadih

Guest

liprade' Alıntı:
Gayet de rahattım... Zaten geçenki diş hekimi beni çok rahatlattı... Paylaşımınız için müteşekkirim...[/font][/size]

Şimdi sen bana "yeterki çenenden kurtulayım korktuğum iğneye razıyım" mı demek istedin:) ::)

liprade' Alıntı:
Gayet de rahattım... Zaten geçenki diş hekimi beni çok rahatlattı... Paylaşımınız için müteşekkirim...
Üstteki ifadeler ironiden öteye geçmiyor tabii ki... Neydi o öyle matkapla delme işlemi... :eek:

B

Bevadih

Guest

:D :D

bakma güldüğüme ..yakın zamanda başıma geleceklerden korkuyorum aslında:)

Rabbim tez zamanda şifa versin inşallah... Korkanlara da cesaret...:)

T

tebesüm

Guest

gerçekten hiç etkili degil ben hemsireyim bazen igneyi yapıncaya kadar inan ki bir saat ugrasıyoruz dikkati farklı yönlere çekmeye çalışıyoruz konuşturuyoruz yok içine uyuşturucu igne katıyoruz bazen ama o ignenin batırılış anındaki acıyı dindirmiyor...ama harbiden acıyı bazen ben bilke korkuyorum.rabbim tüm hastalara sifa versin.

G

gönülder

Guest

emeğine sağlık

tebesüm' Alıntı:
gerçekten hiç etkili degil ben hemsireyim bazen igneyi yapıncaya kadar inan ki bir saat ugrasıyoruz dikkati farklı yönlere çekmeye çalışıyoruz konuşturuyoruz yok içine uyuşturucu igne katıyoruz bazen ama o ignenin batırılış anındaki acıyı dindirmiyor...ama harbiden acıyı bazen ben bile korkuyorum.rabbim tüm hastalara sifa versin.
Bir de bizleri düşünün. :-\