Üniversitelerin mezuniyet törenlerinde kep takılması caiz mi?

  • Konbuyu başlatan yalan dünya
  • Başlangıç tarihi
Y

yalan dünya

Guest
Değerli Kardeşimiz;

İman ve küfür kalbe ait sıfatlardır. Bazen imana veya küfre delalet ve işaret eden bazı fillerden ve davranışlardan dolayı insanlar vasıflandırıla biliyor. Mesela bele takılan ve rükua gitmeye mani olan “zünnar” dediğimiz kemere benzer bir takıyı, eskiden sırf imana zıtlıktan dolayı ehl-i küfür takıyorlardı. İşte böyle bir takıyı takan bir insana doğal olarak “ kafir” denilirmiş. Bunu takanın kalbine bakma imkanı olmadığından mü’min bile olsa “kafir” damgasını yemekteydi.

Sizin sorduğunuz şapka içinde aynı inanış hakimdir. Şapkanın anlamı – önündeki çıkıntıdan dolayı- “ben Allah’ın önünde secde etmem”dir. Bu yüzden tüm İslam alimleri “ şapka küfür alametidir. Bunun için şapkayı şaka ile dahi başına koyan kafir olur” demişlerdir.

Bu kadar muhakkik alimlerin bu hükmü elbette haktır. Bunun aksini söylemek ne bizim ne de kimsenin haddine düşmemiştir.

Ama kişinin niyeti güneşten korunmak gibi sağlık amaçlı olursa veya gayr-i müslimlere benzeme niyeti yoksa inşallah caiz olur. Bununla beraber şapka ve kepin takılmaması tavsiye edilir.
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör
 

[TB] Benzer konular

Y

yusufum63

Guest
Ynt: Üniversitelerin mezuniyet törenlerinde kep takılması caiz mi?

ALLAH CC RAZI OLSUN İNŞAALLAH..
 
K

koza_kelebegi

Guest
Ynt: Üniversitelerin mezuniyet törenlerinde kep takılması caiz mi?

...
İkinci Mesele
Rivayette var ki, "âhirzamanın dehşetli bir şahsı sabah kalkar, alnında 'Hâzâ kâfir' yazılmış bulunur." 1
Allahu a'lem bissavab, bunun tevili şudur ki: O Süfyan, kendi başına frenklerin serpuşunu koyup herkese de giydirir. Fakat cebir ve kanunla tâmim ettiğinden, o serpuş dahi secdeye gittiği için, inşaallah ihtida eder; daha herkes -yalnız istemeyerek- onu giymekle kâfir olmaz.


1 Buhari, Fiten: 26; Müslim, Fiten: 101, 102; Tirmizî, Fiten: 62; Müsned, 3:115, 211, 228, 249, 250, 5:38, 404-405, 6:139-140.
 
Üst