Özleyisden Gecenin Rengi....(ilk deneme yazim)

• Konbuyu başlatan özleyis
  • Başlangıç tarihi
Ö

özleyis

Guest
Saat yine Gecenin 3´ü olmus ve ben yine kabullenemedigim sensizligin acisiyla uykularimi deliyorum zifiri karanliklara...
Kabullenemedigim diyorum cünkü sensizligin verdigi o kalabaliklarin arasindaki yalnizligimi düsündükce sana yine kiziyor,yine küsüyor ve yine o aciyi

kabullenmekten vazgeciyorum...

Ney bu?Neden bu duygunun zorunlu sahibi ben olmaliyim diye sorgularken yine kendimi;istemedigim bir kapidan adresim yine sana cikiyor...
Bu istemedigim ama ne yapsam icinden cikmayi basaramadigim; özlemeyi unuttugumu sandigim;yada öyle kendimi kandirmaya calistigim özlemimin sahibi yine sen

oluyorsun...

Istemiyorum bunu....yanii var olan bu duygumu bir yandan yok sayarken diger yandan o yoklugun adini yine sen koyuyorum...
Ama vazgecmiyorum bu savastan;baska adreslere basvuruyorum siyrilmak icin...ama nafile yine senin sehrinde buluyorum kendimi caresiz...
Ve iste büyük Yüzlesme!!! Bilemiyorum buna yüzlesmemi demeliyim yoksa pismanliklarimmi...

Sevmiyorum o sehri cünkü yine BIZ´i cikariyor karsima...O kocaman gercegi BIZ´i cikariyor...

Hernekadar yok etmeye calissam(k)da yok olmayan,üc suratli aynalara bakarken yok olamayan BIZ ´i cikariyor yine...

Sonra kiziyorum ikimize;cok kiziyorum hemde cook ikimize...

Ama bunun artik bir anlami kalmadigini, zamaninda kizmam/n gerektigini düsünüyor ve yine basa dönüyorum...
Gece,kizginlik,pismanlik ve BEN yine basbasayiz...

Ve Saat; umutla bekledigim,ama aslinda bunlari sana itiraf etmezsem ayni dörtlünün bir sonraki geceki uykusuzlugumda bana eslik edecegini bildigim Saat sabaha dogru ilerlemekte....

Biliyorum;Ben yine sana bunlari "Söyleyemediklerim"in rafina kaldirir ve orada tipki bir eski zaman Hazinesi gibi saklar ve cikarmamak icin direnirim.....

-Özleyis-

[TB] Benzer konular

Þ

þeyda

Guest
Ynt: Özleyisden Gecenin Rengi....(ilk deneme yazim)

İlk denemene rağmen duyguları çok güzel ifade etmişsin canım, eline yüreğine sağlık ve umarım kaldıra bilirsin rafada şiirinde dediğin gibi ;)

B

Bevadih

Guest

Gece....

Dertlerin söylenme zamanı,insanın "kendi olduğu an",İçinde bulunduğu ahval üzere söyleştiği, fedakar bir o kadar da acımacız dost...

Sevgili özleyiş..

Zaman zaman insan farklı modlarda sıkıntılarla hatta sevinçlerle şöyleşir ...Bu yeri gelir hastalık ,yeri gelir ayrılır,yeri gelir kul olamamanın verdığı sıkıntılar vs vs..olur..

Yazınız Çok güzel içten özgün "kendinizle söyleşi" olmuş...

Hep derim işin teknik kısmı beni çokta ilgilendirmez, orada verilmek istenen ruhu anlamaktır benim derdim..Ve bunu bana çok güzel hissettirdiniz...
Teşekkür ederim...Devamıda gelir inşAllah..Yazın olur mu?

selam ile..

Ö

özleyis

Guest

şeyda' Alıntı:
İlk denemene rağmen duyguları çok güzel ifade etmişsin canım, eline yüreğine sağlık ve umarım kaldıra bilirsin rafada şiirinde dediğin gibi ;)
Cok tessekkürler seydacigim,begenmene sevindim. :)

DahLia' Alıntı:
Gece....

Dertlerin söylenme zamanı,insanın "kendi olduğu an",İçinde bulunduğu ahval üzere söyleştiği, fedakar bir o kadar da acımacız dost...

Sevgili özleyiş..

Zaman zaman insan farklı modlarda sıkıntılarla hatta sevinçlerle şöyleşir ...Bu yeri gelir hastalık ,yeri gelir ayrılır,yeri gelir kul olamamanın verdığı sıkıntılar vs vs..olur..

Yazınız Çok güzel içten özgün "kendinizle söyleşi" olmuş...

Hep derim işin teknik kısmı beni çokta ilgilendirmez, orada verilmek istenen ruhu anlamaktır benim derdim..Ve bunu bana çok güzel hissettirdiniz...
Teşekkür ederim...Devamıda gelir inşALLAH..Yazın olur mu?

selam ile..

Kendimi bildim bileli kalemini duygularinin dili yapmayi basarabilen insanlara hayranim.Ve hep Keske´lerimin arasinda bir gün bende yazsam olmustur.

Evet sevgili Dahlia o müthis yorumunuzla tanimladiginiz "Gece" sonunda banada bu cesareti verdi ve nacizhane birseyler söyletti benim bu tutmaya korktugum kalemime...

Ve bu aciz ve henüz daha cok toy olan bu Kalem´den kendimi biraz da olsun ifade edebilmis ve o "kendimle söylesimimi"(harika tanimlamissiniz) bir zerrede olsa okuyanlara hissettirebildiysem emin olun yazmaya devam etmek isterim.

Tabii isin teknik kismindan maalesef bihaberim.Zamanla insallah degerli üstadlarimizdan özellikle Simurg Kardesim ve tabiiki yorumlarini okurken yahuu bu Adam bu sözcükleri nasil bulupta yaziyor, banane bende istiyorum deyip cocuksu bir edayla hayranligimi saklayamadigim degerli MIM Hocamdan cok sey ögrenecegimi ve lutf ederlerse bu konuda ehil sahiplerinin yardimlarini seve seve kabul edecegimi bildirmek isterim. :)

Cok tesekkür ederim okuyan o güzel gözlerinizi ve yorumunuzu esirgemeyen güzel yüreginizi Alemlerin Rabbi olan ALLAH-U TEALAYA emanet ediyorum.

He buarada söylemeden gecemiyecegim bence sizde YAZ´in ziraa yorumlarinizdan hep dikkatimi cekiyor sizde duygularinizi ve bakis acinizi sectiginiz kelimelerle adeta bir dans edasinda cok hos nüks ettiriyorsunuz.Bekliyoruz ;)

Selam ve Dua ile.....

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

sevgili özleyiş,
yazını baştan sona dikkatle okudum ablacım. ilk yazılar her zaman ürkek olur... korku dağları arasında yazılır, bu ilk göz ağrıları... filhakika özgür olamıyor insan... haliyle bazı teknik hataların olması, gayet tabiidir... bu hangimizde olmuyor ki... ama sevgili bevadih ablamın da belirttiği gibi önemli olan insanın vermek istediğini en yalın haliyle vermeye çalışması ve onu insanların idrakine nakşedebilmesidir.

ilk yazından edindiğim intiba, daha iyilerini yazabileceğin, açıldıkça, tecrübe kazandıkça daha çok kendine güvenecek ve güzel eserler ortaya koyabileceğindir. bunu elbette çok çalışarak, takip ederek, gözlemleyerek ve hassaten çok okuyarak başarabilirsin. cümle kurgularındaki düzen ve ahenk çok önemlidir. bu helvayı yapabilecek kıvamı tutturduğunda hem sen mutlu olacak, hem insanlara çok daha faydalı hale geleceksin ablam. bu açıdan bakınca, yazında samimiyetle aktardığın duyguların ve bu güzel yazına mesnet teşkil eden medeni cesaretin için seni kutluyor ve devamını bekliyorum... yolun açık olsun ablacım, Rabbim isteklerini gerçekleştirmede nusratını esirgemesin. var edene emanet ol.

D

DAMRAM

Guest

CANIM DAHA SENDE NE CEVHERLER VAR COK GÜZEL DUYGULAR SÖZE DÖKÜLMÜS CIKAR DAHADAQ GÜZELLERI CIKAR ÖZELLIKLE DUYGULAR GECE KABARIR BUNU BENDEN COK BILEN OLAMAZ BENDEDE VAR AMA PAYLASMAK COK TARTISMA CIKARIR CAN DEVAM YOLUNA

Ö

özleyis

Guest

Hocam cok tesekkürler inanin okuyup yorum yazma zahmetinde bulundugunuz icin beni cok memnun ettiniz,cünkü sizin yorumunuzu acikcasi dörtgözle bekliyordum tabiri yerindeyse :)

Söylediginiz tavsiyeleri kesinlikle dikkate alicam hocam insallah kendimi gelistirmeyi istiyorum cünkü.
Sizler gibi isin ehli üstadlardan daha ögrenecegim cok sey var.

Allah razi olsun Hocam cok tesekkür ederim.Rabbime emanetsiniz....

Ö

özleyis

Guest

DAMRAM' Alıntı:
CANIM DAHA SENDE NE CEVHERLER VAR COK GÜZEL DUYGULAR SÖZE DÖKÜLMÜS CIKAR DAHADAQ GÜZELLERI CIKAR ÖZELLIKLE DUYGULAR GECE KABARIR BUNU BENDEN COK BILEN OLAMAZ BENDEDE VAR AMA PAYLASMAK COK TARTISMA CIKARIR CAN DEVAM YOLUNA
Cok tesekkürler can ablam.
Dedigin gibi gece öyle bir kabariyorki hemde bu özleyisi bile yazmaya mecbur birakti :)

Allah razi olsun ablacan okuyan gözlerine saglik.

B

Büþra

Guest

MiM' Alıntı:
sevgili özleyiş,
yazını baştan sona dikkatle okudum ablacım. ilk yazılar her zaman ürkek olur... korku dağları arasında yazılır, bu ilk göz ağrıları... filhakika özgür olamıyor insan... haliyle bazı teknik hataların olması, gayet tabiidir... bu hangimizde olmuyor ki... ama sevgili bevadih ablamın da belirttiği gibi önemli olan insanın vermek istediğini en yalın haliyle vermeye çalışması ve onu insanların idrakine nakşedebilmesidir.

ilk yazından edindiğim intiba, daha iyilerini yazabileceğin, açıldıkça, tecrübe kazandıkça daha çok kendine güvenecek ve güzel eserler ortaya koyabileceğindir. bunu elbette çok çalışarak, takip ederek, gözlemleyerek ve hassaten çok okuyarak başarabilirsin. cümle kurgularındaki düzen ve ahenk çok önemlidir. bu helvayı yapabilecek kıvamı tutturduğunda hem sen mutlu olacak, hem insanlara çok daha faydalı hale geleceksin ablam. bu açıdan bakınca, yazında samimiyetle aktardığın duyguların ve bu güzel yazına mesnet teşkil eden medeni cesaretin için seni kutluyor ve devamını bekliyorum... yolun açık olsun ablacım, Rabbim isteklerini gerçekleştirmede nusratını esirgemesin. var edene emanet ol.
Değerli Mim Hocam;bir şeyler karalamaya heveslenen gençler için öyle destek verici bir ilham kaynağı oluyorsunuz ki anlatmak mümkün değil..Hani insanın bazen sırf sizin güzel yorumlarınızı kapabilmek için yazdıkça yazası geliyor..(burda değerli abimi-SimurG- de unutmamak gerek-..Saınırım siz; özleyiş ablam ve benim gibi yazarlığa heveslenip,ama aynı zamanda cesaret edemeyenlere destek vermek için gönderilen bir hızır olmalısınız..Derler ya "Kul darda kalmayınca hızır yetişmezmiş"..O misal işte..Yazdığım şiirler güzel olmamasına rağmen öyle ihtişamlı yorumlar yapardınız ki yazdıkça yazasım geliyordu.. :) Ki o layık olamadığım ihtişamlı yorumlarınızı da destek amaçlı yazdığınızı biliyorum..Ve emin olun yorumlarınızın her harfi beni yazmak için cesaretlendiriyordu..Bunun için geç de olsa teşekkür ederim..Rabbim sizi başımızdan eksik etmesin..

Ve özleyiş ablam..Yazınızı bilmem kaç defa okudum..Gerçekten de beğendim ablacım..Sakın kalemi elinizden bırakmayı düşünmeyin..Aksi halde sadece kendinize değil,Mim Hocanın dediği gibi bizlere de faydalı olamayacağınız için bize de yazık etmiş olursunuz..Ve arkanızda MİM Hocam gibi sizi destekleyen bir üstad varsa,cesaretsizlik belasını rahatlıkla aşacağınızdan şüphem yok..Başarılarınızın devamını dilerim güzel ablam
Var/edene emanet olun..

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

gız ufaklık, üstadlığı kim kaybetmişte ben bulam... üç-beş kelam etmekle hemencecik üstad olunuyo mu öyle... bizim gibi Allahın gariplerine kaldıysa üstadlık, bu ülke çoktaan bitti demektir... yok ufaklık, fakir haddini bilir... siz teveccüh etseniz de onun ayakları hep yerde olacaktır. o kardeşlerine yardımdan ziyade, haklarını teslim etmeye çalışıyor. keşki faydalı olabildiğime inanabilseydim!

Ö

özleyis

Guest

Büşra' Alıntı:
MiM' Alıntı:
sevgili özleyiş,

Değerli Mim Hocam;bir şeyler karalamaya heveslenen gençler için öyle destek verici bir ilham kaynağı oluyorsunuz ki anlatmak mümkün değil..Hani insanın bazen sırf sizin güzel yorumlarınızı kapabilmek için yazdıkça yazası geliyor..(burda değerli abimi-SimurG- de unutmamak gerek-..Saınırım siz; özleyiş ablam ve benim gibi yazarlığa heveslenip,ama aynı zamanda cesaret edemeyenlere destek vermek için gönderilen bir hızır olmalısınız..Derler ya "Kul darda kalmayınca hızır yetişmezmiş"..O misal işte..Yazdığım şiirler güzel olmamasına rağmen öyle ihtişamlı yorumlar yapardınız ki yazdıkça yazasım geliyordu.. :) Ki o layık olamadığım ihtişamlı yorumlarınızı da destek amaçlı yazdığınızı biliyorum..Ve emin olun yorumlarınızın her harfi beni yazmak için cesaretlendiriyordu..Bunun için geç de olsa teşekkür ederim..Rabbim sizi başımızdan eksik etmesin..

Ve özleyiş ablam..Yazınızı bilmem kaç defa okudum..Gerçekten de beğendim ablacım..Sakın kalemi elinizden bırakmayı düşünmeyin..Aksi halde sadece kendinize değil,Mim Hocanın dediği gibi bizlere de faydalı olamayacağınız için bize de yazık etmiş olursunuz..Ve arkanızda MİM Hocam gibi sizi destekleyen bir üstad varsa,cesaretsizlik belasını rahatlıkla aşacağınızdan şüphem yok..Başarılarınızın devamını dilerim güzel ablam
Var/edene emanet olun..

Yüregi güzel kardesim büsram,
Bu nacizhane karalamayi seninde begenmen gercekten beni mutlu etti.
Allah senden Razi olsun can,insallah seninde dile getirdigin gibi Üstadlarimizin yardimi ve destegi ile artik bende inaniyorumki bu daha heceleri sökmeye yeni baslayan ögrenci yakinda elmalarini kirmiziya boyatmaya baslar :)
Okuyan gözlerine saglik can..En güzele emanetsin...

MiM' Alıntı:
gız ufaklık, üstadlığı kim kaybetmişte ben bulam... üç-beş kelam etmekle hemencecik üstad olunuyo mu öyle... bizim gibi ALLAHın gariplerine kaldıysa üstadlık, bu ülke çoktaan bitti demektir... yok ufaklık, fakir haddini bilir... siz teveccüh etseniz de onun ayakları hep yerde olacaktır. o kardeşlerine yardımdan ziyade, haklarını teslim etmeye çalışıyor. keşki faydalı olabildiğime inanabilseydim!

Hocam bu yorumunuzu görünce sevgili Dahlia´nin cok begendigim bir lafi geldi aklima..

yine "Mütevaziliginiz tavan yapmis Hocam" :)

Selam ve Dua ile insallah...

M

milysktina

Guest

Sayın kardeşim yazınızı çok beğendim.Yazı içten gelenlerin içten bir şekilde dışarıya vurumudur. İçinde fırtınaların koptuğunu anladım yazınızı okuyunca.Bu fırtına öyle güzeldir ki kimseye bir zararı dokunmaz.Alır sürükler insanı bazen bir dağ başına bazense kalabalık sokaklar içine.Beni oradan oraya sürükledin.Umarım hayatta seni yüreğinin istediği yere ulaşamadığına sürükler.

Yazılarınızın devamını bekliyorum.

Allaha emanet olun

D

DAMRAM

Guest

milysktina' Alıntı:
Sayın kardeşim yazınızı çok beğendim.Yazı içten gelenlerin içten bir şekilde dışarıya vurumudur. İçinde fırtınaların koptuğunu anladım yazınızı okuyunca.Bu fırtına öyle güzeldir ki kimseye bir zararı dokunmaz.Alır sürükler insanı bazen bir dağ başına bazense kalabalık sokaklar içine.Beni oradan oraya sürükledin.Umarım hayatta seni yüreğinin istediği yere ulaşamadığına sürükler.

Yazılarınızın devamını bekliyorum.

ALLAHa emanet olun
hosgeldiniz kardesim nerelerdeydiniz uzun zaman oldu

M

milysktina

Guest

Hoşbuldum teşekkür ediyorum DAMRAM abi yada abla. Evvelden söylemiştim,Ankarada^yım. Bidep'in kursu hala devam ediyor.Bir ödev verdiler,eğer başarı gösterebilirsem İstanbulda bulunan ^Tübitaka bağlı Tübisis^e gireceğim inşallah.Gelemeyişimde bu ödevi hazırlamaktan oluşan yoğunluğumdu.

S

SimurG

Guest

İnsan gerek biyoLojik oLarak gerekse de fizikseL oLarak kainata benzer.. İyiLikLeri, erdemLeri, beceriLeri.. HataLarı, kusurLarı, kötüLükLeri.. NasıL ki kainatta herşey zıttıyLa mevcutsa, bu tezat haLLer insanda da mevcuttur. Başka haLLerde de benzer insan kainata.. MeseLa nasıL ki voLkan patLar, yakıp kavurur lavLar düştüğü/geçtiği yeri, insanın öfkesi de buna mübabiL. Öfke düştümü yüreğine, bir çırpıda siLer yakar herşeyi.. Bu yazıda da böyLe bir izLenim var. Ucunda ateş oLan bir kaLemLe yazmış gibisin..

Peki bu öfkeye karşıLık yokmudur, insanoğLunun hasLetinde? Vardır eLbet; aşktır. Aşk çoğu kez, renkLi bahçeLerde gezdirdi insanı.. Toz pembe gözLükLerLe baktırdı. bu yüzden Aşk'ı hep yanLış biLdik. Aşk'ı güL sandık. Oysa ki; güLü güL yapan dikeniydi ve biz hep dikenden şikayet ettik. "Şarap içmeden şarhoş oLunmaz" der Şeyh Garip, güLLere kem, dikenLere gem vururcasına... Aşk, sevdiğinizin kaLbinizi acıtmasıdır, ağLatmasıdır sizi..

SaçmaLıyor muyum yoksa çok mu iyimser bakıyorum biLmiyorum ama Marx'ın 'iyimserLik, kötümserLik doğurur' sözüne karşıLık ToLstoy'un : "Biz hem kurtLarın doymasını hem de koyunLarın sağ kaLmasını istiyoruz" sözünü tokat gibi yapıştırmak gerekiyor. AcıLardan yakınmamamız gerektiğini anLarız.. bu yüzden aşkın diğer adıda; 'acı çekmek'tir diyebiLiriz.

Sözü fazLa uzatıp, amiyane haLe getirmek istemiyorum. BunLarı niye mi yazdım? Ben yazınızı bir 'sitem' , 'nefret' yazısı oLarak değiLde, bir aşk yazısı oLarak okudum. BeLki gerçek, beLki hayaLi. Kime, niye, niçin, nerede yazıLmış oLmasına bakmam. İşin bu yönü beni iLgiLendirmez, ben edebiyat yönüne bakarım.

Ve edebiyat yönüyLe baktığım zaman; keLimeLer arasında yer yer kopukLuk var, biraz karmaşaLık seziLiyor ancak iLk deneme yazısı oLmasını göz önünde buLunduracak oLursam beğendiğimi ve zevkLe okuduğumu diLe getirmek isterim.

GüzeLdi.. Tebrik ederim.. KaLeminin mürekkebini kurutmaman diLeğiyLe..

K

kumsaati

Guest

SimurG' Alıntı:

Peki bu öfkeye karşıLık yokmudur, insanoğLunun hasLetinde? Vardır eLbet; aşktır. Aşk çoğu kez, renkLi bahçeLerde gezdirdi insanı.. Toz pembe gözLükLerLe baktırdı. bu yüzden Aşk'ı hep yanLış biLdik. Aşk'ı güL sandık. Oysa ki; güLü güL yapan dikeniydi ve biz hep dikenden şikayet ettik. "Şarap içmeden şarhoş oLunmaz" der Şeyh Garip, güLLere kem, dikenLere gem vururcasına... Aşk, sevdiğinizin kaLbinizi acıtmasıdır, ağLatmasıdır sizi..

Neden hocam Aşk ağlatıyor
Neden acı çekmek gerekiyor yada acı çekiliyor.. yada çektiriliyor..
Garip bir soru ama bilmiyorum gerçekten zor birşey aşk acısı, ALLAH kimseye vermesin diyebileceğim bir acı...

Özleyiş canım kardeşim
okadar etkilendim ki
büyüklerim edebiyatsal yönünü ve eksikleri sana söylediler ben oralara girmeyeceğim

duyguların beni çok etkiledi kendimi buldum derler ya öyle işte
emeğine / yüreğine sağlık kardeşim
devam etmen temennisiyle..

Bugün fark ettiğim bir paylaşım... Okumadım henüz... Çok merak ediyorum ilk deneme yazınızın nasıl olduğunu... Asıl paylaşımı okumadan önce yorumları okumak gibi anormal bir huyum olduğundan paylaşım sona kalıyor... :)

Merakla okuyacağım anı bekliyorum... :)

Ã

özleyis

Guest

Bu yazıyı buraya koyma cesaretini buldugum andan itibaren yorumunu dört değil adeta sekiz gözle(hernekadar iki taneye sahipsemde :))bekledigim sevgili Simurg Kardesim.

Üstad olmak böyle birsey olsa görek bu denli dagınık ve karmasık bir yazının icnde bile nası bir duygu denizinde bogularak yazdığımı anlayan, o karısık dizelerde bile asıl anlatılmak istenilenin ne olduğunu tabiri yerindeyse "şıp" diye anlayan Adam....

Tesekkür ederim yorumun icin senden öğreneceğim cok sey var....

sevgili milysktina,
beğenmene sevindim güzel kardesim cok tesekkür ederim.

Kumsaati ablam yazdıklarına içtenlikle aminn diyorum canım :)

ve Librade.....

Halamı okuyamadınız :)

sizinde yorumunuz benim için önemli bunuda bilmeni isterim :)

Bilgisayarım bana sık sık küsmeye başladı... :) Ne yapmam lazım bilmiyorum... :)

B

Bevadih

Guest

liprade' Alıntı:
Bilgisayarım bana sık sık küsmeye başladı... :) Ne yapmam lazım bilmiyorum... :)
Ayrılacağını oda anladı...Sana trip yapıyor Liprade...