Özgürlük konvoyu

fussilet

Üye
Yönetici
Özgürlük konvoyuLondra’dan Gazze’ye özgürlük konvoyuGazze halkına destek vermek için uluslararası yardım konvoyu yola çıkacak. 6 Aralık tarihinde Londra’dan yola çıkacak olan 250 araçlık konvoy Türkiye, Suriye, Ürdün ve Mısır üzerinden geçerek Gazze’ye ulaşmayı hedefliyor. İsrail saldırılarının yıl dönümü olan 27 Aralık’ta Gazze’de dev bir yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüşün ardından konvoy ile getirilen bütün araçlar Filistin halkına bağışlanacak. Araç konvoyunun Türkiye ayağını İHH organize ediyor.

İsrail’in Gazze Şeridine yönelik saldırılarının üzerinden 1 yıl geçti. Saldırılarda 1,500 kişi hayatını kaybederken binlerce insan da yaralandı. Gazze’yi harabe haline getiren saldırılar son bulsa da ambargo halen devam ediyor. Sınırları dünyaya kapalı tutulan Gazze’de tam bir insanlık dramı yaşanıyor.
Farklı ülkelerden sivil toplum kuruluşları, insan hakları kuruluşları ve aktivistler, Filistin halkına destek olmak ve burada yaşanan insani duruma dikkat çekmek için saldırıların yıldönümü olan 27 Aralık’ta Gazze’de buluşacaklar.
Gazze için bir uluslar arası yardım konvoyu yola çıkıyor.
6 Aralık günü İngiltere’den yola çıkacak olan 250 araçlık konvoy, 16 Aralık günü Türkiye’ye giriş yapacak. Araç konvoyu Suriye, Ürdün ve Mısır üzerinden Gazze’ye giriş yapacak. Gazze şehrinde gerçekleştirilecek protesto yürüyüşünün ardından konvoy ile getirilen bütün araçlar Filistin halkına bağışlanacak.
Yardım götürülecek
Gazze halkına yardım ulaştırmayı da amaçlayan organizasyona dünyanın pek çok ülkesinden kuruluş ve Filistin dostları destek verecek. Konvoy ile Gazze’ye çok sayıda ilaç ve tıbbı malzeme yardımı götürülecek.
Türkiye ayağını İHH organize ediyor
Araç konvoyunun Türkiye ayağını ise İHH İnsani Yardım Vakfı organize ediyor. Konvoyun Türkiye’deki katılımlar ile daha da büyümesi bekleniyor. Ambulans, minibüs, kamyon, otobüs ve binek araçlardan oluşacak yardım konvoyu İstanbul, Ankara, Adana ve Gaziantep üzerinden Suriye’ye geçiş yapacak. Uğradığı her bölgede yeni araçların katılacağı konvoy Suriye, Ürdün, Mısır üzerinden geçerek Gazze saldırılarının yıldönümü olan 27 Aralık’ta Gazze’ye ulaşacak.
Gazze’nin bir ucundan diğer ucuna yürüyüş
Gazze’ye giriş yapıldıktan sonra şehrin bir ucundan diğer ucuna protesto yürüyüşü gerçekleştirilecek. Filistinli halkına yalnız olmadıklarını hissettirmeye amaçlayan yürüyüş ile dünyanın dikkati Gazze’ye çekilmeye çalışılacak. Eylemin ardından konvoy ile getirilen bütün araçlar Gazze halkına bağışlanacak.
İsteyen vatandaşlar, araçları ile konvoya katılabilirler. Ayrıntılı bilgi İHH İnsani Yardım Vakfı’ndan alınabilir.
Bağışlanacak araçlarda aranan nitelikler
Organizasyon ile konvoya katılacak araçların Gazze’ye bağışlanması hedeflendiğinden bağışlanabilecek ve Gazze’de kullanılabilecek araçların öncelikle konvoya katılması talep ediliyor.
Bağışlanabilecek araçlarda Filistin’de duyulan ihtiyaç ve orada kullanılabilirliği göz önünde bulundurularak aşağıdaki türde araçlar tercih ediliyor.
Ambulans (7 yaşından büyük olmayacak)
Minibüs (5 yaşından büyük olmayacak)
Otomobil (5 yaşından büyük olmayacak)
Kamyon (3,5-7,5 ton arası olanlar 7 yaşından büyük olmayacak, 7,5 ton üzeri olan kamyonlar 10 yaşından büyük olmayacak)
Ayrıca isteyen hayırseverler ilaç ve tıbbi malzeme yardımında da bulunabilirler.
Araçları ile konvoya katılıp daha sonrada Filistin’de bırakmak isteyen hayırseverler araçlarının uygun olup olmadığını İHH Araç Kontrol ekibi ile irtibata geçerek öğrenebilirler. İHH Araç Bilgi ve Bağış Ekibi irtibat numaraları şöyle:
Cüneyt Kılıç : 212 631 21 21 (Dahili: 174) Mobil/Cep Telefon: 533 328 81 26
Necmettin Ulusoy : 212 631 21 21 (Dahili :173) Mobil/Cep Telefon: 535 576 83 28
Başvuru formları
Gazze’ye örgürlük konvoyuna kişisel katılım için BURAYA tıklayarak başvuru formlarını bilgisayarınıza indirip mail olarak [email protected] adresine gönderebilir veya İHH’nın 0212 6217051 nolu fax numarasına fax çekebilirsiniz.
Ayrıca Filistin’e araç bağışlamak için "Araç Teklif Formu”nu BURADAN indirip aynı şekilde yukarıda mail adres ve fax numaralarına gönderebilirsiniz.
 

[TB] Benzer konular

Ã

Þehadete Vurgunum

Guest
Ynt: Özgürlük konvoyu

ne güsel allah yardımcıları olsun gitmek isteyipte gidemeyenlerede nasip etsin inşallah böyle hayırlı işler yapılırken :(
 
Üst