Çocuklar İcin Güzel Baklava..

  • Konbuyu başlatan oyuncu998
  • Başlangıç tarihi
O

oyuncu998

Guest
Çocuklar İçin Güzel Baklava

Mutfağında bir lezzet geleneği olan Türkiye'de, kız çocuklarının diğer ülkelere göre yemek yapma oyunları oynama ve mutlak aletlerini eline alma oranı daha yüksek. Denedikleri favori tariflerden biri, kat kat ince yufka, dövülmüş ceviz ve bal ile yapılan lezzetli tatlı baklavadır. Her Türk'ün bildiği gibi tadı güzel bir baklava yapmak kolay iş değildir, ancak annenin de yardımıyla bir dizi eğlenceli yemek yapma oyunları arasında yer alabilir.

Baklava Arap yarımadası, Kuzey Afrika, Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya, Afganistan ve Ermenistan'da da bulunmakla birlikte, bunların tarifleriyle Türk tarifi arasında yufka kalınlığı konusunda önemli bir fark vardır. Kararlı bir genç aşçıbaşı için bu için nazik kısmıdır. En az 18 yaprak ince yufka gereklidir. Geleneklere göre tül perde kadar ince olması gerekir, öyle ki tutup kaldırdığınızda arkasındaki kişiyi görebilmelisiniz. Yufka önceden hazırlanmalı ve kullanma zamanına kadar serin bir yerde tutulmalıdır. Bir genç kızın kendi başına böyle nazik bir yufka açabilmesi için birkaç deneme yapması gerekir. Ancak, nihai ürün oldukça hata götürür, o yüzden yırtılırsa ümitsizliğe kapılmamak gerekir. Üstelik, hata yapmadan çocuk nasıl öğrenebilir?

Her ailenin kendi leziz baklava yapma yöntemi vardır, ancak özellikle böyle popüler bir yiyecekte kaliteli malzeme kullanılması önemlidir – baklava uzmanları bunu anında anlayabilir.

Baklaya hazırlandıktan sonra baklavayı yemek de bir sanattır. Katları ayırmak ve hem bıçak hem çatal kullanmak uygun görülmez. Baklavayı takdir ettikten sonra, bir çatalı dilimin üçte biri çatalın arkasında ve üçte ikisi çatalın önünde olacak şekilde tatlıya batırın. Böylece ikiye bölünmesi önlenir. Narin yufkaların çıkardığı bu çıtırtının ve sonra tatlıyı ağzınıza götürürken pişmiş tereyağının kokusunu içinize çekme anının zevkini almalısınız. Bu ısırarak kırma ve arkasından ağzınızda eriyişini hissetme anı baklavanın çocuklar arasında neden bu kadar popüler olduğunun kanıtıdır. Güzel bir baklava yapmak için muhtemelen birkaç (ve hatta daha fazla) kere denemek gerekecektir, ancak çocuğun sonunda duyacağı başarı hissi ebeveynin harcayacağı zamana ve çabaya değer.
 

[TB] Benzer konular

Üst