Çocuğunuzun yaratıcılığını nasıl geliştirebilirsiniz?

  • Konbuyu başlatan Büþra
  • Başlangıç tarihi
B

Büþra

Guest
Çocuğunuzun yaratıcılığını nasıl geliştirebilirsiniz?

1- Bakın: Etrafınızdaki herşeye bakın. Ayrıntıları görmeye çalışın. Çocuğunuz gördüğü ayrıntıları biriktirecek ve yaratıcılıkları için saklayacaktır.
2- Yüksek Sesle Okuyun: Çocuğunuza masal, şiir ve hikayeler okuyun. Kelimelerin sınırları yoktur. Öykü dinlemek çocuğunuzun fantazi dünyasını zenginliklerle dolduracaktır. Öyküler, kelimeler çağrışım yaptırır. Böylece onun yaratıcılığını beslersiniz.
3- Çocuğunuzla Oyun Oynayın: Çocuğunuza sizinle birlikte oynayabileceği yetişkin oyunları almak yerine siz onunla çocuk oyunları oynayın. Özellikle oyuncak kutuları, yap-bozlar, tahta bloklar, boyama kalemleri, eski dergiler, artık kumaş ya da giysiler yaratıcı oyunlar üretebileceğiniz malzemelerdir.
4- Birlikte Yemek Pişirin: Çocuklar en çok yemeklerine dokunmaktan, onları tabaklarında evirip çevirmekten zevk alır. Çünkü bu onlara çok eğlenceli gelir. Onunla birlikte bir kek yapmak oldukça yaratıcı bir etkinlik olabilir.
5- Yeni şeyler öğrenin: Çocuklar hayatın her anını yeni şeyler öğrenerek geçirir. Siz de onlara katılın. Çocuğunuzun günlük tutmasını, fotoğraf çekmesini destekleyin. Böylece kendine güveni gelişecek ve iletişim kurmanın farklı yollarını öğrenecektir.
6- Televizyonu Kapatın: Televizyon programlarında eğitici şeyler olsa da genellikle televizyon zaman kaybıdır. Çocuğun düşünce üretmek yeine pasif kalarak bir başkasının fikirlerini izlemesidir. En azından televizyon seyretme süresini kısıtlamak önemlidir.
7- Sorularına cevap verin: Çocukların en büyük öğrenme aracı sorularıdır. Ne? Neden? Nasıl? Kim? Ne zaman?... Çocukların sorularına hep cevap verin. Çünkü onlar aldıkları cevapları birleştirerek, bağlantı kurarak bilgi dağarcıklarını oluştururlar. Bu bilgiler de hayal güçlerini geliştirir.
8- Doğadan Faydalanın: Açık alan gezileri yaparak onun inceleme, keşif yapmasına fırsat tanıyın. Doğa yaratıcılığını geliştirmesini sağlayacak oyuncaklarla dolu.
9- Zaman Ayırın: İş yoğunluğu, yorgunluk zaman ayırmanıza engel olabilir. Ancak hergün sadece birkaç dakika bile çocuğunuz ve sizin için yeterli olabilir.
10- Yaratıcı Düşünmeyi Yaşam Biçimi Haline Getirin: Yaratıclık bir değerdir. Fikirlerinizin ve seçimlerinizin kıymetli olduğunu, ürünün değil sürecin önemli olduğunu gösterir.
Unutmayın ki dünya da en iyi öğrenenler, en iyi soruları soranlar, en faal ve en duyarlı olanlar çocuklardır. Çok basit şeylerden bile keyif alırlar. En olmaz dediğimiz birleştirmeleri yaparak bizi şaşırtırlar. Çocuklar risk almaya, zorlu deneyimlere katılmaya biz yetişkinlerden daha isteklidir. Sınırlı bir çerçevenin içinden görebildiği gibi o sınırın dışına da çıkıp bakabilir. Onları yargılamadan, fikirlerinde özgür bırakın. Çocuğunuzun yaratıcılığının gelişimine katkıda bulunun.


Cella BENCUYA
Psikolojik Danışman
 

[TB] Benzer konular

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Çocuğunuzun yaratıcılığını nasıl geliştirebilirsiniz?

sağol ufaklık, gerçekten güzel bir yazıydı. çocuk büyüten her ebeveyn'in bu yazıyı çerçeveletip duvara asması lazım diye düşünüyorum. eline sağlık can!
 
Üst