Çin'de yeni ölümcül salgın yayılıyor

  • Konbuyu başlatan yeþeren
  • Başlangıç tarihi
Y

yeþeren

Guest
Çin'de öldürücü salgın hastalık 'El Ayak ve Ağız Hastalığı'ndan (HFMD) kaynaklı ölümler devam ederken, binlerce çocuk bu salgın tehdidi altında bulunuyor. Hastalığın aşısı yok


Çin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Deng Haihua, bugün yaptığı açıklamada son 3 ay içinde Tibet hariç, ülkenin 30 eyaleti ve bölgesinde 41 bin 846 HFMD vakasının görüldüğünü, bu vakalarda 18 çocuğun öldüğünü söyledi.

Devlet medyası, ölümle neticelenebilen salgının hafta sonu 2 çocuğun ölümüne neden olduğu, 4 çocuğun ise hastanedeki durumların ciddi olduğunu duyurdu. Doğudaki Shandong eyaletinde, ölenlerden birinin 7 aylık, diğerininse 15 aylık bir bebek olduğu ifade edildi. Salgının görüldüğü eyaletin Heze şehrindeki yetkililer, kısa süre önce ölen 4 bebeğin de beyin iltihabı (Ensefalitis) ya da HFMD'den dolayı öldüklerinden şüphelendiklerini açıkladı.

Çin'de çok sık olarak görülen hastalığın, 2008 yılının ilk birkaç ayında çok hızlı bir şekilde ilerlediği, ülke çapında 25 bin kişiye bulaştığı ve 40 kişiyi öldürdüğü bildirildi. 17 ölüm haberi 2007 yılında bildirilmişti. Shangdong eyaleti yetkilileri, bu yıl eyalette HFMD ilgili 5 yüzden fazla klinik vakanın gerçekleştiğini ifade etti.

Enterovirüs olarak da adlandırılan hastalık, bağışıklık sistemi az gelişmiş çocuklarda ölüme neden olabiliyor. Hastalık ağızda kabarcıkları takip eden düşük ateş ve ülserle başlıyor ve sonrasında el ve ayaklara pembe kabartılar olarak bulaşıyor.

-AŞISI YOK-

Çin Sağlık Bakanlığı'na göre, HFMD'ye barsaklara ait barındırıcı virüsler neden oluyor. EV71 ve Coxsackievirus (Cox A16) ise bunlardan en yaygın olanı. Bunlardan ciddi belirti olarak kendini gösteren ise sıklıkla EV71 virüsü. Bu aynı zamanda beyin zarları iltihabı olarak bilinen menenjit, beyin iltihabı olarak bilinen ensefalit, akciğeri etkileyen pulmoner ödem ve genel felç olarak bilinen paralizi sorunlarına yol açıyor. Bakanlığın açıklamasında ayrıca bu hastalığın aşısının bulunmadığı da belirtildi.

(CİHAN)
 

[TB] Benzer konular

Üst