Çökmeye de Rakım Gerek..!

"Şrak... Şangırrr..."

Sessizlik çığlık attı adeta...

Titrek ellerini yüzüne götürerek haykırmaya başladı... Onun bu dengesiz, çıldırmış hali, akıllara ciddi bir olayın vuku bulduğunu getiriyordu... Asılı duran aynanın kırık, simetriden uzak parçalarına bakarken birden yüzünü fark etti... Onu gençleştirip güzelleştiren(?) makyajı, olması gereken kısımlarda değildi... Kanla dolan yüz çizgileriyle cani bir katili andırıyordu...

Evet, o bir katildi... Gençliğinin, çocuklarının istikbalinin, zamanın...

Daha fazla ayakta duramayacağını anlayıp yanıbaşındaki tekli koltuğa kendini bıraktı... Mana ve ruhtan uzak et ve kemik yığını...

Derin derin nefes alırken nöbet geçiren düşünceleri normale dönmeye başladı... Elindeki kurumuş kanın verdiği yapışkanlık hissine tiksindi... Lavaboya gidip bir an önce ellerindekilerle beraber ruhundaki kirlerden de arınmak istiyordu...

Düşünceleri gitgide berraklaşmaya başlıyordu... Eski görüntüsünden uzak olan aynaya gidip tekrar yüzünü incelemeye başladı...

"Ah, şu çizgiler..! Her geçen gün, bana inat çoğalıp derinleşiyor... Hele de şu sağ gözümün yanındakiler... Hepsi de kahkahalarımın iskontosuz faturası gibi... Bunları gördükçe huzursuzlanıp sinirleniyorum... Ülseri tetikleyen stresin sonucunda da ağrılarla beraber iyice bunalıma giriyorum..."

Psikiyatristim, öncelikle kendimle ve çevremle barışık, uyum içinde olmamı tavsiye ediyor... Ama nedense ben tam tersini yapmak için büyük bir çaba sarf ediyorum...

Senelerdir çocuklara bakan dadı da epey yaşlandığını ileri sürerek eskisi gibi yardımcı olamayacağını ve emekliliğini istediğini bildirdi...

Şimdi bir de başıma çocuklar çıktı... Keşke babalarına bırakmış olsaydım...

Bu düşünceleri başından savmak istercesine sağ elinin tersini havaya hızla savurdu...

"...Türkiye'nin ve dünyanın klinik testlerle onaylı ilk ve tek, %100 doğal, bitkisel gençleştirici krem, şimdi artık bir telefon kadar yakınınızda..."

İçine yepyeni bir umut ışığı doğmuştu... Tıpkı yalancının yatsıya kadar ömrü biçilen mum misali... Çünkü öncekilerin sonu hala aklında, tazeydi...

Korkutan bir sessizlik oldu...

Bu, durdurulamayacak bir çöküşün habercisiydi... Düzensiz aldığı ilaçlarını bugün de es geçmişti... Hemen çantasını alıp çıktı... Otomatiğe geçmiş gibi bilinçsizce sürüyordu arabayı...

Nihayet kapının önündeydi...

Her zamanki yerine geçip başladı... Anlatıyor, ağlıyor, çıldıracağını sanırken uzanan elle sakinleşir gibi oldu... O el, vaktin dolduğunu haber vermekten öte bir anlam ifade etmiyordu oysa... Çünkü seans bitmişti...

Hiçbir şey işe yaramıyordu artık... Eve geldiğinde son kez aynayla yüzleşmek istediğini düşünüp ona yöneldi... Çizgiler artık ona kanyon görünmeye başlamıştı... Dona kaldı o an...
Beyni, içi su dolu topaç gibi dengesizce yalpalıyor sükunete ereceği anın özlemiyle... Ruhu, çöküş halinde... Çukurlar yeni mekanı...

Üç beş kırışıklığın bedeninde, ruhunda, ailesinde yaptığı tahribatlar bir bir yorgun beyninden geçiyordu...

Bütün bunları kavrama yetisi yavaş yavaş oluşmaya başlamıştı...

Kremlerin %100 doğallığı ile aynı oranda yapay olan/yapmayı başardığım/ ruhum... Ben...
Daha ne kadar içine dokunmadan kalıbı cilalayacaksın..?

Esfelesafilinden aşağısı var mıydı..? Artık çökmeye de rakım gerek...

Pencerenin önüne geldiğinde dışarıya konmuş, ufak saksıdaki güneşe adeta göz kırpan mor menekşeleri gördü... İlk kez görüyordu bu güzelliği... Belli ki dadı çıkarken almayı unutmuştu en sevdiği çiçeklerini...

Bir an daldı...

Göz makyajının akmasına artık hiç aldırmıyordu...

Kısa bir tefekkürün uzunca saadete rezervasyonuydu bu...

liprade...

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: Çökmeye de Rakım Gerek..!

Konuyu "kendinize ait denemeler" bölümünde görmek isterdim lakin içerik itibari ile yeri burası bölüm seçimi uygun :)

Şimdi sana ne yazılır liprade:)

"Yazamam" diyen böyle yazarsa yazdığında nasıl yazarsın acaba 8)

Ve ben fakir sende ışık görmüştüm :) Bunuda her zaman söyledim...Zira resmlere yazdığın dörtlükler bunun kanıtı ;)

Yazıya gelince;

Kadın hakket psikopatmış:) İyiki bu bölüme atmışsın yazını...

İnsanın içinde bulunduğu buhran halini ,meteforlarını çok güzel analiz etmişsin..Zaman zaman bazı yerlerde insanın kendisini görmesi mümkün...

Çağın hastalıklarını anlatan yönüylede düşündürücü...

velhasıl ilk denemen olmasına rağmen "çok kullanıyorum belki olsun" gene kullanacağım.."Yazıyorum" diyenlerden çok çok iyisin..

Anlaşılmamayı kriter edinmeden yalın açık anlatılmak istenen güzel yansıtılmış...

Ve bunun gelişerek devam etmesini dilerim..

Çökmeye de Rakım Gerek..! bu kelam muthiş...Rakımı olmayan çökme zaten bitmiş demek :)

Hikaye tarzı diyesım geldi yazıya...final cümlesi de sanki "devam edeceğim bekleyin..!" der gibi..

muhabbetle güzel kardeşim....üstadımın duası "peygamber tutsun kaleminden" :)

H

HAdeKa

Guest

elinize emeginize sağlık..

H

HAdeKa

Guest

ben sizin yazdıgınızıı bilmiyordum gercekten çok guzel bir anlatım

kaleminiz susmasın

evet yazamam diyenden bunu gorursek yazdıgınız zamanı bilemiyorum yani..

devam ile.....

Değerli Bevadih abla...

Yine, yazmaya çalıştıklarıma karşı teşvik edici ifadelerinizle mutlu ediyorsunuz... Kelimeleri cümle haline getiemekte pek mahir sayılmam lakin sizin de desteklerinizle yazmaya çalıştım ve çok heyecanlandım atarken... Paylaşmakta tereddüt ettim epey... Uyduruk, kıytırık da olsa herkesin görebileceği bir alanda olması farklı bir duygu...

Yazmak çok zor... Çok okuyup, gözlem yapmak, olayları çözümlemek ve tutarlı sonuçlara ulaşabilmek lazım... Düşünüp analiz edebilen bir kafa lazım... Korktum bu işten vesselam...

Yorumunuz beni de paylaşımı da aşar... Ne desem az...

Yüreğinize sağlık Bevadih abla...

HAdeKa' Alıntı:
ben sizin yazdıgınızıı bilmiyordum gercekten çok guzel bir anlatım

kaleminiz susmasın

evet yazamam diyenden bunu gorursek yazdıgınız zamanı bilemiyorum yani..

devam ile.....
Beğendiğinize sevindim lakin bu karalama tarzı gibi... Malum üstte de belirttim... Hiç denemediğim bir fiile bulaştım... Hayrolsun inşALLAH...

Teşekkür ederim HAdeKa...

B

Bevadih

Guest

Çok okuyup, gözlem yapmak, olayları çözümlemek ve tutarlı sonuçlara ulaşabilmek lazım... Düşünüp analiz edebilen bir kafa lazım... Korktum bu işten vesselam...

eeee Çözümüde sunmuşsun işte :)

Demek ki olayı kavramışsın... 8)

Korkmak yok ,yola devam..! ...Takipçinim biliyorsun:)

H

HAdeKa

Guest

tekrar okudum ve gercekten çoooook guzel..

kendinize artık haksızlık etmekten vazgecin ha ne dersiniz..?

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

muhtelif konulardaki fotoğraflara yazdığı yorumlardan kıllanmıştım zahir!
"pabucun dama atıldı MiM hoca" dedi bir ses, içimden... :D
bevadih ablanın yazının lipradeye ait olduğunu ima eden yorumunu okuyunca tabii...

oraya kadar hiç ayıkamadım, liprade gene bir alıntı yapmış bi yerden deyip, şöyle üstünkörü hızla iniverdim yukarıdan aşağılara... eh, ablamızın bizi ikaz eden yazısını görünce de tekrar çıktık bi daha yukarılara... eh, sıkıysa okuma! :D

beynimizin alıntı yazılara olan şartlanmışlığını şöyle bi kenara koymağa çalıştım. ülfet hali beyinde algılama zorluğuna yol açıyor... lakin, okuduğunuz yazı bir dostunuzun, kardeşinizin yazısıysa ufunet birden dağılıyor ve adeta pür dikkat kesiliyorsunuz...

ve yazıyı baştan sona bu minval üzre okudum... uzun olmasına rağmen...
ben ilk etapta, yazıda anlatılan öz'den ziyade anlatanın kalibresini ölçmeye çalışırım. kurgular derin bir muhayyilenin fay hattından fırlamış gibi arz-ı endam ediyorsa okunmağa değer bulur ve yazıyı bitiririm.

evet, yazıyı bitirdim... orjinal bir başlık altında ilk yazı olmanın heyecanı ve sıcaklığı ile, istikbalin yazar adayına "yolun açık" mesajı veren bir kıymette buldum... ifadeler derli toplu, gramere azami ölçülerde riayet edilmeye çalışılmış, tasvirler güçlü ve konuya zik-zaklar yaptırmadan giriş ve sonuç arasında güçlü bir korelasyon kurulmaya çalışılmış olduğunu gördüm. gayet başarılı bir portre çizimi diyebilirim.

evet, yolun açık olsun abim... ha bu arada, bundan böyle köşe yazarımız olarak anılmaya başlarsan hiç şaşırmam... :D ve başaracağından da eminim...

K

Kasým

Guest

Güzel birbaşlangıç olmuş....
Ellerinize sağlık.

S

SeLMa

Guest

Tek kelime ile özetlemek gerekirse " Müthis"

çok begendim, hikayeniz sürükleyici ve anlamli idi...

basarilarinizin devamini dilerim... bu yeteneginizi göz ardi etmeyin...traji dramatik hikayeleri çok severim..

Herkesin harci degildir hayalinde bu tarz hikayeler üretmek...

Tebrikler

B

Bevadih

Guest

Güzel yüreklerin beğenisini okuyunca "iyiki inat etmişsin Bevadih,Liprade'nin yazması konusunda" dedim:)

İnadımı seviyorum ben yahu :p

H

HAdeKa

Guest

MiM' Alıntı:
muhtelif konulardaki fotoğraflara yazdığı yorumlardan kıllanmıştım zahir!
"pabucun dama atıldı MiM hoca" dedi bir ses, içimden... :D
bevadih ablanın yazının lipradeye ait olduğunu ima eden yorumunu okuyunca tabii...

oraya kadar hiç ayıkamadım, liprade gene bir alıntı yapmış bi yerden deyip, şöyle üstünkörü hızla iniverdim yukarıdan aşağılara... eh, ablamızın bizi ikaz eden yazısını görünce de tekrar çıktık bi daha yukarılara... eh, sıkıysa okuma! :D

beynimizin alıntı yazılara olan şartlanmışlığını şöyle bi kenara koymağa çalıştım. ülfet hali beyinde algılama zorluğuna yol açıyor... lakin, okuduğunuz yazı bir dostunuzun, kardeşinizin yazısıysa ufunet birden dağılıyor ve adeta pür dikkat kesiliyorsunuz...

ve yazıyı baştan sona bu minval üzre okudum... uzun olmasına rağmen...
ben ilk etapta, yazıda anlatılan öz'den ziyade anlatanın kalibresini ölçmeye çalışırım. kurgular derin bir muhayyilenin fay hattından fırlamış gibi arz-ı endam ediyorsa okunmağa değer bulur ve yazıyı bitiririm.

evet, yazıyı bitirdim... orjinal bir başlık altında ilk yazı olmanın heyecanı ve sıcaklığı ile, istikbalin yazar adayına "yolun açık" mesajı veren bir kıymette buldum... ifadeler derli toplu, gramere azami ölçülerde riayet edilmeye çalışılmış, tasvirler güçlü ve konuya zik-zaklar yaptırmadan giriş ve sonuç arasında güçlü bir korelasyon kurulmaya çalışılmış olduğunu gördüm. gayet başarılı bir portre çizimi diyebilirim.

evet, yolun açık olsun abim... ha bu arada, bundan böyle köşe yazarımız olarak anılmaya başlarsan hiç şaşırmam... :D ve başaracağından da eminim...

...Tefekkür...

Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...

Şaşırmadım desem.....

Ama çok çok sevindim.Biliyordum ve bekliyordum bir gün mutlaka Liprade bizlerle paylaşacak....

Her ne kadar o bu yazılarına karalama desede ,mütavazilik giysisini giysede, artık kurtuluşun yok kardeşim... :D

Bevadih canım , RABBİM ondan razı olsun ki, sana ait olduğunu belitti de öğrenebildik....
Eeee...yazıya gelince,öncelikle başlık mükemmel konu ve içerik ile örtüşmüş.kelimeler sade ama bi okadar anlam yüklü.İfadeler ve anlatım,
okuyucuyu düşünmeye sevk eden bir uslup içinde...kısaca kardeşim harika bir yazı ve iz bırakan bir analiz....

Acizane düşüncelerim di kardeşim...

Her el kalem tutabilir ama,her kalem kelam edemez....

Yüreğine sağlık....Kelamına bereket liprade...

RABBİM yolunu açık etsin...İlmini , feyyzini arttırsın...

RABBİM'e emanetsin....

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

Bevadih' Alıntı:
Güzel yüreklerin beğenisini okuyunca "iyiki inat etmişsin Bevadih,Liprade'nin yazması konusunda" dedim:)
ah zavallı liprade, garibim benim!!!
kimin seni ateşlere attığını anlamalıydım... :D :D :D