Bakara / 185. Ayet
شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذ۪ٓي اُنْزِلَ ف۪يهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُۜ وَمَنْ كَانَ مَر۪يضًا اَوْ عَلٰى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَۜ يُر۪يدُ اللّٰهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُر۪يدُ بِكُمُ الْعُسْرَۘ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Orucun farz kýlýndýðý ramazan ayý, insanlara hidâyet rehberi olup onlara doðru yolu gösteren ve hakký bâtýldan ayýrýcý en açýk delilleri ihtiva eden Kur'an'ýn indirildiði aydýr. Ýþte bu sebeple içinizden ramazan ayýna eriþen orucunu tutsun. Ancak hasta veya yolcu olup da oruç tutamayan kimse, tutamadýðý oruçlarý baþka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylýk diler, fakat zorluk dilemez. Bütün bunlar sayýyý tamamlamanýz, size doðru yolu gösterdiði için Allah'ýn yüceliðini tanýmanýz ve O'na þükretmeniz içindir.

Hayırlar getirsin diye bu ağacı diktim

Başlatan M@lcolm_x, Nisan 02, 2010, 04:09:48 ÖS

M@lcolm_x

Ziyaretçi
Nisan 02, 2010, 04:09:48 ÖS
Keşiş dağına (Uludağ) birçok derviş gelip, yerleşmişti. Bu dervişlerden biri “Geyik Baba” idi. Ona “Geyik Baba” ismini vermelerinin nedeni, dağda geyiklerle birlikte gezmesindendi. Geyiklerle gezdiği haberi, devrin padişahı Orhan Gazi'nin de kulağına gitmişti. Orhan Gazi derhal Geyik Baba'nın getirilmesini emreder. Geyik Baba, padişahın habercisine, kendisiyle gelemeyeceğini söyler ve ilave eder:

“Sakın Orhan Bey de bana gelmesin!”

Haberi alan Orhan Gazi, adamını tekrar Geyik Baba'ya gönderir ve şöyle emreder:

“Kendisi bana gelmiyor, benim de kendisine gitmeme izin vermiyor. Derhal bunun sebebini bana öğrenin.”

Görevliler, Geyik Baba'ya varırlar ve durumu anlatırlar. Geyik Baba:

“Dervişler göz ehli olur. Gözetirler ve vaktinde giderler ki, duaları makbul olsun.” der.

Aradan kısa bir zaman geçer. Geyik Baba koca bir çınar ağacını kökünden söker ve omzuna yüklendiği gibi Bursa'nın yolunu tutar. Ağaç omzunda olduğu h''lde Orhan Gazi'nin makamının kapısına gelir. Kimseye bir şey söylemeden, ağacı Orhan Gazi'nin ikamet ettiği yerin bahçesine diker. Olanları öğrenen Orhan Gazi, Geyik Baba'nın yanına geldiğinde koca ağaç çoktan dikilmiştir. Orhan Gazi ile yüz yüze gelen Geyik Baba:

"Hayırlar getirsin diye bu ağacı diktim. Bu ağaç burada durdukça dervişlerin duası sana ve soyuna makbuldür.” der ve dua eder. Geyik Baba, ayaküstü Orhan Gazi ile yaptığı kısa sohbetten sonra dağdaki mekanına geri döner.

Orhan Gazi, Geyik Baba'nın ardından gider, dağda onu bulur. Geyik Baba'ya mal mülk teklif eder, İnegöl ve çevresini ona vermek ister. Geyik Baba:

“ Mal ve mülk Allah'ındır. Onları ehline verir. Biz onun ehli değiliz.” Karşılığını verir. Orhan Gazi:

“Ehli kimlerdir?” diye sorar. Geyik Baba:

“ Hak Te''l'' dünya mülkünü senin gibi sultanlara ısmarladı. Malı da iş ehline ısmarladı ki, kulları birbiriyle iş görsünler. Bizlere gün yeni, nasip olan rızık da yenidir.” cevabını verir. Orhan Gazi:

“Teklifimi kabul etsen ne olur?” der. Geyik Baba:

“Madem ki ısrar ediyorsun, öyleyse şu karşıdaki tepecikten beriye olan yerler dervişlerin avlusu olsun.” der.


www.sadakat.net/forum

SMF 2.1.4 © 2023, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.137 saniyede 24 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017