Nisâ / 16. Ayet
وَالَّذَانِ يَأْتِيَانِهَا مِنْكُمْ فَاٰذُوهُمَاۚ فَاِنْ تَابَا وَاَصْلَحَا فَاَعْرِضُوا عَنْهُمَاۜ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ تَوَّابًا رَح۪يمًا

Ýçinizden iki erkek fuhuþ yaparsa onlarý cezalandýrýn. Eðer tevbe eder, hallerini düzeltirlerse artýk onlara ceza vermekten vazgeçin. Çünkü Allah tevbeleri çokça kabul eden, çok çok merhamet edendir.

Abdullah bin ebû huzeyl el-anezî

Başlatan [email protected], Nisan 12, 2009, 03:54:39 ÖÖ

[email protected]

Ziyaretçi
Nisan 12, 2009, 03:54:39 ÖÖ
ABDULLAH BİN EBÛ HUZEYL EL-ANEZÎ

T''biîn devri ''lim ve evliy''sından. İsmi Abdullah bin Ebû Huzeyl el-Anezî olup künyesiEbü'l-Mugîre'dir. Doğum ve vef''t yeri ve t''rihi bilinmemektedir.

Abdullah bin Huzeyl, hadîs-i şerîf riv''yeti ilminde üstün bir derecede idi. Hazret-i Ebû Bekr, hazret-i Ömer, hazret-i Ali, Amm''r, Übeyy, İbn-i Mes'ûd, Habb''b, Ebû Hureyre ve başka sah''bîlerden, radıyallahü anhüm, hadîs-i şerîf riv''yetinde bulundu. V''sıl el-Ahdeb, Ebü't-T''c ed-Dubeî, İsmail bin Rec'', Seclah el-Kindî, Selm bin Atiyye, At'' bin S''ib, Ayam bin Havşeb gibi hadîs ''limleri kendisinden hadîs-i şerîf nakletmişlerdir.

Abdullah bin Huzeyl, vaktin büyük nîmet olduğunu bilir ve zamanın boşa geçirilmesini istemezdi. Ebû Ferve anlatır:

Abdullah bin Hüzeyl ile oturuyorduk. Birisi gelip insanların kendi aralarında konuştuğu şeylerden söyledi. Bunun üzerine Abdullah bin Huzeyl; "Ey Allah'ın kulu biz bunları konuşarak vaktimizi öldürmek için yaratılmadık." diyerek onu susturdu.

Medhedilmekten hoşlanmaz şöhretten kaçardı. Bir gün bulunduğu yerde im''m olmasını teklif ettiler. Kabûl etmedi. Sebebini sorduklarında; "Buradan geçen birisi bu adam hayırlı ve muhterem bir z''t da, onun için im''m yapmışlar diye düşünür." dedi.

İnsanların en çok neden sakınması gerektiği sorulduğunda; "Y'' Rabbî! Faydasız ilimden, ürperip yumuşamayan kalbten, kabûl olmayan du''dan, doymayan nefisten sana sığınırım." diyerek Peygamber efendimizin hadîs-i şerîfi ile cevap verdi.

1) Hilye; c.4, s.358
2) A'l''m-ün Nübel''; c.4, s. 170

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.140 saniyede 25 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017