Mâide / 89. Ayet
لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ ف۪ٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا عَقَّدْتُمُ الْاَيْمَانَۚ فَكَفَّارَتُهُٓ اِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاك۪ينَ مِنْ اَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ اَهْل۪يكُمْ اَوْ كِسْوَتُهُمْ اَوْ تَحْر۪يرُ رَقَبَةٍۜ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلٰثَةِ اَيَّامٍۜ ذٰلِكَ كَفَّارَةُ اَيْمَانِكُمْ اِذَا حَلَفْتُمْۜ وَاحْفَظُٓوا اَيْمَانَكُمْۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِه۪ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Allah kasýtsýz olarak yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sorumlu tutar. Bunun kefâreti, ailenize yedirdiðinizin orta hallisiyle on fakiri bir gün sabah akþam doyurmak veya giydiðiniz orta hallisiyle onlarý giydirmek yahut bir köleyi hürriyetine kavuþturmaktýr. Buna gücü yetmeyen üç gün oruç tutmalýdýr. Ýþte yemin ettiðinizde onu bozmanýn kefâreti budur. Bununla birlikte, yeminlerinize baðlý kalýp gereðini yerine getirin. Þükredebilmeniz için Allah size âyetlerini iþte böyle açýklamaktadýr.

Matematiğin En Zor Problemi 'P' Çözüldü!

Başlatan liprade, Ağustos 13, 2010, 12:07:05 ÖS

liprade

ADMiN
8,616
Ağustos 13, 2010, 12:07:05 ÖS
Matematiğin en zor problemi 'P' çözüldü!ABD'de bir bilgisayar mühendisi çözülmesi en zor yedi milenyum probleminden biri olarak nitelenen matematik problemini çözdüğünü iddia etti, matematik dünyası ikiye bölündü...

ABD'de bir bilgisayar mühendisi, P eşitsizliğini kanıtlayarak dünyanın en karmaşık ve zor matematik problemlerinden birini çözdüğünü öne sürdü.

Hewlett-Packard şirketinin araştırma biriminde çalışan Vinay Deolalikar adlı mühendis, insanoğlunun bilgisayarları kullanımını değiştirecek ve aynı zamanda kendisine 1 milyon dolar (yaklaşık 1.5 milyon TL) kazandıracak problemi çözmeyi başardığını iddia ediyor.

39 yaşındaki, Yeni Delhi doğumlu Hint matematikçi Mumbai'daki Hint Teknoloji Enstitüsü'nden mezun. Doktorasını 1999'da Güney California Üniversitesi'nde tamamlayan Deolalikar'ın problemi çözdüğü, dünyaya ilk olarak bir blog'dan duyuruldu.

Problem, Massachusetts Clay Matematik Enstitüsü tarafından 'Çözülmesi en zor yedi milenyum probleminden biri' olarak niteleniyor. Deolalikar, çözümlerinin bulunması ve doğrulanması kolay olan sorunları ifade eden P'nin, çözümleri neredeyse imk''nsız fakat doğrulanmaları kolay olan NP ile aynı olmadığını ispatladığını savunuyor.

Aaronson el artırdı

Deolalikar'ın çalışması şimdi bilgisayar mühendisleri tarafından incelenecek fakat çözüme şüpheyle yaklaşanlar da var. Massachusetts Institute Technology'den bilgisayar profesörü Scott Aaronson, blog'unda ironik bir yazı kaleme alarak, Massachusetts Clay Matematik Enstitüsü bu çözümü kabul ederse Deolalikar'a 200 bin dolar da kendisinin vereceğini söyledi!

'P versus NP' problemi, 1971 yılında Stephen Cook ve Leonid Levin adlı matematikçiler tarafından formüle edilmişti. Massachusetts Clay Matematik Enstitüsü, konunun matematikçi olmayan insanlar tarafından da anlaşılabilmesi için, 400 öğrencinin 100 odada nasıl barındırılabileceğinin hesaplanması örneğini veriyor: "Durumu karmaşıklaştırmak için dekan size bir de uyumsuz öğrenci çiftleri listesi vermiş olsun. Ve sizden finalde aldığınız kararda, bu çiftlerin yan yana düşmemesini istesin. Bu, bilgisayar mühendislerinin bir NP problemi dedikleri şeye bir örnektir. 400 başvuru içinden 100 öğrenci seçmenin yollarının toplam sayısı, evrendeki bilinen atom sayısından bile fazladır."


Radikal


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.128 saniyede 26 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017