Mâide / 3. Ayet
حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ لِغَيْرِ اللّٰهِ بِه۪ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّط۪يحَةُ وَمَٓا اَكَلَ السَّبُعُ اِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَاَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْاَزْلَامِۜ ذٰلِكُمْ فِسْقٌۜ اَلْيَوْمَ يَئِسَ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْ د۪ينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِۜ اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ د۪ينَكُمْ وَاَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَت۪ي وَرَض۪يتُ لَكُمُ الْاِسْلَامَ د۪ينًاۜ فَمَنِ اضْطُرَّ ف۪ي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِاِثْمٍۙ فَاِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

Size þunlar haram kýlýndý: Kendiliðinden ölen murdar hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan baþkasýnýn adýna kesilen hayvanlar, henüz caný çýkmadan yetiþip þartýna uygun tarzda kestikleriniz dýþýnda boðularak, bir þey vurularak, yukarýdan yuvarlanarak, boynuzlanarak yahut yýrtýcý bir hayvan tarafýndan parçalanarak ölen hayvanlar, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanlar ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler, yiyecekler. Bunlarý yemek, Allah'ýn yolundan çýkmaktýr. Bugün artýk kâfirler dîninizi söndürmekten ve sizi dinden döndürmekten ümitlerini kesmiþ durumdadýrlar. O halde onlardan korkmayýn, benden korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladým ve sizin için din olarak Ýslâm'ý seçtim. Ancak kim açlýktan bunalýp çaresiz kalýrsa, günaha meyletmeksizin haram olan bu etlerden yiyebilir. Çünkü Allah çok baðýþlayýcýdýr, engin merhamet sahibidir.

KPSS Sınavında Yanlış Soru Soruldu

Başlatan liprade, Temmuz 12, 2010, 05:27:03 ÖS

liprade

ADMiN
8,616
Temmuz 12, 2010, 05:27:03 ÖS
KPSS sınavında yanlış soru soruldu

10 Temmuz Cumartesi 2010 tarihinde yapılan KPSS sınavında sorulan Türkçe sorularda bir yanlış soruya yer verildiği ifade edildi.

Yanlış soruyu tespit eden Tekirdağ Final Dergisi Dershanesi Türkçe Zümre Başkanı Adem Yürekli, “KPSS Türkçe testinde, 11. soruda, iki doğru cevaba yer verildi..” dedi..

Adem Yürekli'nin teşhisine göre yanlış soru şu şekildeydi:

Sanırım pek çok insan, yaşamının her hangi bir aşamasında şunu düşünmüştür:

I

“Gençliğimde hayalini kurduğum yaşam bu değildi. Git gide her günün bir-

                                                   III            IV

birini tekrarlaması, usul yerini bulsun diye ailece yenen bir yemek, sonra biraz televizyon izlemek ve erkenden uykuya dalmak... Düşlediğimiz bu muydu?”

                                                       V

Bu parçadaki numaralanmış sözlerin hangisinde bir  yazım yanlışı vardır?

A) I.       B) II.        C) III.             D) IV.               E) V.

Türkçe testindeki yazım yanlışı sorusunda II. sözcük “herhangi bir”  “her hangi bir” biçiminde yazılarak yazım yanlışı yapılmıştır. ÖSYM de bu sözcüğün yazımını yanlış kabul edip cevap olarak vermiştir.

Ancak III. sözcük “Git gide” biçiminde ayrı yazılmıştır.

Adem Yürekli, “Oysa bu sözcük “Gitgide” biçiminde bitişik yazılmalıdır; çünkü  “gide gide” ikilemesinin anlam kaymasına uğramış şeklidir. Gerek Türk Dil Kurumu’nun gerekse Ömer Asım Aksoy’un imla kılavuzlarında “gitgide” sözcüğü bitişik yazılmıştır. Dolayısıyla sorunun iki doğru cevabı vardır. ÖSYM’nin bu soruyu iptal etmesi gerekir.” dedi..

Üniversite mezunu 835 bin 320 aday, genel kültür ve genel yetenek sınavına girdi. Bunların 294 bin 910′unu da öğretmen olmak isteyen memur adayları oluşturuyor.

Sınava girenler, bu yanlış sorunun ÖSYM tarafından iptal edilip, ediymeyeceğini merak ediyor....


Haber7


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.122 saniyede 26 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017