Mâide / 89. Ayet
لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ ف۪ٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا عَقَّدْتُمُ الْاَيْمَانَۚ فَكَفَّارَتُهُٓ اِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاك۪ينَ مِنْ اَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ اَهْل۪يكُمْ اَوْ كِسْوَتُهُمْ اَوْ تَحْر۪يرُ رَقَبَةٍۜ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلٰثَةِ اَيَّامٍۜ ذٰلِكَ كَفَّارَةُ اَيْمَانِكُمْ اِذَا حَلَفْتُمْۜ وَاحْفَظُٓوا اَيْمَانَكُمْۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِه۪ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Allah kasýtsýz olarak yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sorumlu tutar. Bunun kefâreti, ailenize yedirdiðinizin orta hallisiyle on fakiri bir gün sabah akþam doyurmak veya giydiðiniz orta hallisiyle onlarý giydirmek yahut bir köleyi hürriyetine kavuþturmaktýr. Buna gücü yetmeyen üç gün oruç tutmalýdýr. Ýþte yemin ettiðinizde onu bozmanýn kefâreti budur. Bununla birlikte, yeminlerinize baðlý kalýp gereðini yerine getirin. Þükredebilmeniz için Allah size âyetlerini iþte böyle açýklamaktadýr.

Aşkın 10 altın kuralıyla ebediyete uzayan evlilikler

Başlatan [email protected] Bin Cebel, Şubat 13, 2009, 04:40:23 ÖS

senarist081

Ziyaretçi
Evlilik çok önemli bir müessesedir. Bu anlaşmaya girildiğinde insan hayatının sonuna kadar aynı insanla beraber olmaya karar vermiştir. Ama maalesef günümüzde böyle ilişkiler artık hiç yok denecek kadar az. Bu yüzden 50 yıldan fazla bir süredir mutlu bir evlilik sürdüren örnek bir çiftin nasihatlarını sizinle paylaşmak istedik... İşte aşkın 10 altın kuralı:

1. İkinizde aynı anda kızgın olmayın.

2. Birbirinize evde yangın çıkmadığı sürece asla bağırmayın.

3. Eğer birinizin tartışmayı kazanması gerekiyorsa bırakın bu eşiniz olsun.
4. Eğer eşinizi eleştirecekseniz onu incitmeden yapın.
5. Geçmişe ait hataları asla temcit pilavı gibi koyup kaldırmayın.
6. Gerekirse dış dünyayla bağlarınızı kesin ama asla birbirinizle değil.
7. Bir kavgayı tatlıya bağlamadan asla uyumayın.
8. Günde en az bir kere eşinize güzel birşeyler söyleyin, kompliman yapın.
9. Yanlış birşey yaptığınızda hatanızı kabul edin ve eşinizden özür dileyin.
10. Unutmayın ki bir tartışma için iki kişi gereklidir.

Uzun yıllar evli kalan bir çift ise başarılı bir evlilikle, başarısız bir evlilik arasındaki farkın hergün birkaç şeyin söylenmemesinden geçtiğini söylemişler. 


SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.113 saniyede 25 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017