Mâide / 89. Ayet
لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ ف۪ٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا عَقَّدْتُمُ الْاَيْمَانَۚ فَكَفَّارَتُهُٓ اِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاك۪ينَ مِنْ اَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ اَهْل۪يكُمْ اَوْ كِسْوَتُهُمْ اَوْ تَحْر۪يرُ رَقَبَةٍۜ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلٰثَةِ اَيَّامٍۜ ذٰلِكَ كَفَّارَةُ اَيْمَانِكُمْ اِذَا حَلَفْتُمْۜ وَاحْفَظُٓوا اَيْمَانَكُمْۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِه۪ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Allah kasýtsýz olarak yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sorumlu tutar. Bunun kefâreti, ailenize yedirdiðinizin orta hallisiyle on fakiri bir gün sabah akþam doyurmak veya giydiðiniz orta hallisiyle onlarý giydirmek yahut bir köleyi hürriyetine kavuþturmaktýr. Buna gücü yetmeyen üç gün oruç tutmalýdýr. Ýþte yemin ettiðinizde onu bozmanýn kefâreti budur. Bununla birlikte, yeminlerinize baðlý kalýp gereðini yerine getirin. Þükredebilmeniz için Allah size âyetlerini iþte böyle açýklamaktadýr.

Yeni Audi A8 Yüzünü Gösterdi...

Başlatan liprade, Aralık 03, 2009, 11:41:15 ÖÖ

liprade

ADMiN
8,616
Aralık 03, 2009, 11:41:15 ÖÖ
Yeni Audi A8 yüzünü gösterdiBüyüleyici sportiflik, yenilikçi teknoloji ve üstün konfor: Audi, A8’in yeni neslini tanıttı.

Yeni amiral gemisi, alüminyum gövdesi, güçlü ve yüksek düzeyde verimli motorları, daha da geliştirilmiş MMI işletim sistemi, yeni sürücü destek sistemleri, tam LED farları ve bir sanatçının elinden çıkma işçilik seviyesine sahip şık iç mek''nıyla, markanın ünlü Vorsprung durch Technik (Teknoloji ile bir adım önde) sözünü kanıtlıyor.

Kullandığı ilerici teknolojiler ile yeni Audi A8, dinamik sürüş keyfi, tasarım, işçilikte kusursuzluk ve verimliliğin mükemmel sentezini sunuyor. Önümüzdeki tarihlerde pazara sunulacak olan önden çekişli A8 3.0 TDI, kilometrede sadece 159 gram CO2 salınımı gerçekleştiriyor ve 100 km’de 6.0 litrelik yakıt tüketimiyle lüks segmentte en düşük tüketim oranına sahip.

“Yeni Audi A8, kendi segmentindeki en sportif sedandır,” diyen AUDI AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler şöyle devam etti: “Bu model, çeşitli işlevleri, yeni ve akıllı bir şekilde birleştiriyor. Tasarım ve iç mek''nın yarattığı etki bakımından A8 rakipsiz bir otomobildir.”

2010 Mayıs ayında Türkiye’de satışa sunulacak olan yeni lüks sedan, teknik bir sanat eseri. Alüminyum - Audi Uzay Kafesi (ASF) yapısına sahip olan zarif ve güçlü gövdesi, muadil bir çelik yapıdan yüzde 40 daha hafif. Yeni, ferah tasarımı ve en küçük ayrıntının düşünüldüğü iç mekan, kendinden taviz vermeyen yüksek kaliteli işçiliği ile büyüleyici. Yeni, heyecan dolu ortam aydınlatmasından arkadaki lüks, elektrikli ayarlanabilir koltuklara varıncaya kadar aracın sunduğu konfor birinci sınıf.

Audi A8, yeni bir zek'' düzeyini, işlevsellikle ile birleştiriyor.  Multimedya arayüzü (MMI) öncü nitelikli bir yeniliği içeriyor: İsteğe bağlı sunulan navigasyon sistemiyle birlikte touchpad (Dokunmatik fare) mevcut. Dokunmatik MMI, sürücünün pek çok işlevi sezgisel olarak kontrol etmesine imk''n veriyor; örneğin, varış noktası, pad üzerinde harfler takip edilip seçilerek girilebiliyor.

MMI navigasyon plus, sürüş sırasında güzerg''hın ön takibini yaparken, otomatik şanzıman, farlar ve start-stop sistemi için kontrol birimlerine veri temin ediyor. Geliştirilmiş zek''ları, bu sistemlerin karmaşık senaryoları kavramalarına ve ileriye yönelik kararlar vererek sürücüye yardımcı olmalarına olanak veriyor. Yeni teknolojiler arasında, yayaların gösterildiği gece görüş desteği ve Audi ön algılı güvenlik sistemiyle birlikte hız sınırı göstergesi yer alıyor.

Yeni A8’deki bir başka son teknoloji ürünü de aydınlatma işlevlerinin tamamı için ışık yayan diyotları kullanan tam LED farlar. Bu farlar, gün ışığında dahi lüks sedanın görünümünün kolayca ayrışmasını sağlıyor. Söz konusu farlarda kullanılan devrimsel nitelikteki optik unsurlar, günümüzde yaygın olarak kullanılan tüp formlu far modüllerinden ayrılarak farklı bir tercihe yönelindiği anlamına geliyor. Tam LED farlar, aydınlatma teknolojisinde yeni bir sayfanın açıldığını müjdeliyor.

Yeni A8 372 hp 4.2 FSI ve 350 hp 4.2 TDI olarak 2 ayrı motor seçeneği ile başlangıç yapıyor. Bu motorları, 250 hp güç üreten 3.0 TDI takip edecek. Motorların tamamı artırılmış güç ve torka sahipler; buna karşın, geri kazanım sistemi ve yenilikçi termal yönetim sistemi gibi akıllı ve verimli teknolojiler sayesinde yakıt tüketimleri yüzde 13 ila yüzde 22 kadar gerilemiştir.

3.0 TDI motor seçeneğinin ikinci bir versiyonu ise sonraki tarihlerde gelecek.  Önden çekişli bu model 204 hp’lik güç sağlıyor ve 100 km’de sadece 6.0 litre yakıt tüketiyor. Bu da km başına 159 gram’lık CO2 emisyon oranına karşılık geliyor ki söz konusu değere şimdiye kadar bu segmentte henüz ulaşılamamıştır.

Yeni tiptronic: Daha fazla konfor ve verimlilik için sekiz hız
Son derece kullanışlı 8 ileri tiptronic, bir yandan genel itibarıyla geniş bir güç dağılım aralığı gerçekleştirirken diğer yandan da sekiz vites kademesini çok verimli bir şekilde derecelendiriyor. Kontrol sistemi tamamen elektronik olup, şık bir vites kolu ve direksiyon simidi üzerinde bulunan düğmeler ile çalıştırılıyor. quattro sürekli dört tekerlekten çekiş sisteminin belirgin bir sportif özelliği bulunuyor: istek üzerine spor diferansiyel, kuvvetleri arka tekerlekler arasında dinamik bir şekilde dağıtıyor.

Yeni A8, şasi bakımından da pazardaki en sportif lüks sedan olduğunu kanıtlıyor. Aks yükleri dengeli dağıtılıyor ve bütün tekerlek kontrol kolları alüminyumdan yapılmış. Uyarlanabilir amortisörle birlikte uyarlanabilir havalı süspansiyon mevcut ve yine standart bir donanım olan Audi Drive Select araç dinamikleri sisteminin bir parçasını oluşturuyor. İsteğe bağlı olarak sunulan dinamik direksiyon da tamamlayıcı bir öğe olarak bulunuyor.

Multimedya alanında da Audi pek çok cazip modül sunuyor. Bu modüller arasında, 1,400 watt’ın üzerinde bir güç çıkışına sahip ve 19 hoparlörden oluşan Bang & Olufsen ses sistemi ve son teknoloji ürünü çevrim içi (online) hizmetler sayılabilir. Tüm yönlerden yeni standartların belirleyicisi olan yeni Audi A8, dinamik özellikler, kullanışlılık, konfor, prestij ve akıllı sistemler konularında daha da ileriye gitmiştir.

Haber7


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

hattab_18

Ziyaretçi
Şubat 13, 2010, 09:47:28 ÖÖ
YAF BEN ANLAMADIÐIM BI KONU WAR BI MUSLUMANIN BOLE SON MODEL AUDILERLE NE İÞİ OLABILIR. ZATEN ALACAK PARAMIZ YOKTA DIELIM KI9 OLDU ISRAF DEÐİL MI VERIRSEK BU PARAYI. BURDAN ALACAKLARA DA SESLENIORUM HESABINI VEREBILECEÐINIZE INANIORSANIZ BUYRUN. SELAMETLE..!!!

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.132 saniyede 27 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017